שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נכדו של מתכנן בנק ישראל דורש לעצור השיפוצים בבניין

בעלי משרד שרון אדריכלים פנו לנגיד פישר ודרשו ממנו לעצור את תכנון השיפוץ, בטענה שזכויות הקניין למבנה האייקוני שייכות להם ולא למדינה

יצחק דנון 21:1303.03.13

משרד שרון אדריכלים מבקש להקפיא את הליך השיפוצים המתוכנן במבנה בנק ישראל בירושלים. במכתב ששלחו בעלי המשרד לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר הם מבקשים ממנו, בטרם פנייה לערכאות משפטיות, להורות על הקפאת כל תכנון וביצוע של השיפוצים, עד לבירור הנושא עמם.

 

שיפוץ המבנה, שתוכנן על ידי מייסד המשרד אריה שרון ב־1967, אמור להתחיל בשנה הבא ועלותו המתוכננת היא 177 מיליון שקל.

 

בניין בנק ישראל בירושלים בניין בנק ישראל בירושלים צילום: עטא עוויסאת

 

המשרד נוסד לפני 75 שנה על ידי האדריכל אריה שרון, שנחשב לאבי האדריכלות הישראלי וחתן פרס ישראל לאדריכלות (שנת 1962). בעלי המשרד הנוכחיים, האדריכלים ארד שרון ושרון גור־זאב, פנו לפישר באמצעות עו"ד דוד מנע. לטענתם, על פי החוזה עם המדינה זכויות היוצרים למבנה האייקוני שייכות למשרד, אף שחלפו יותר מ־45 שנה ממועד הקמת המבנה.

 

לטענת שרון אדריכלים, השינוי המתוכנן עלול לגרום נזק בלתי הפיך למורשת האדריכלות הישראלית. עוד הם טוענים כי ניתן להגדיר כ"קניין רוחני" המוגן בזכויות יוצרים את המורשת האדריכלית של האדריכל ארד שרון, נכדו של אריה שרון.

בבנק ישראל החליטו לשפץ את המבנה מסיבות בטיחותיות. השיפוץ צפוי להימשך ארבע שנים ויאלץ את הבנק להעביר את 800 עובדיו למבנה חלופי בירושלים. במכתב מביעים בעלי המשרד תמיהה על כך שבנק ישראל לא מצא לנכון להביא לידיעתם את סוגיית השיפוצים המתוכננים או לשתפם בהגשת המועמדים לביצוע השיפוצים.

 

מבנק ישראל נמסר בתגובה: "התלונה הגיעה אלינו ונתייחס אליה בדרכים המקובלות". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x