בארץ

בלעדי לכלכליסט

התנאים של בנט לכניסה לקואליציה: לשנות את חוק הריכוזיות ולהאיץ את אישורו

נציגי הבית היהודי הציגו דרישות שונות, ובהן קיצור תקופת הפרדת הנכסים של הטייקונים, יום חופש בראשון והגבלת הכוח של שרים במינויים פוליטיים

תומר אביטל 20:1226.02.13

הבית היהודי דורשים מהליכוד מקצה שיפורים בחוק הריכוזיות כחלק מתנאי הכניסה לקואליציה, כך נודע ל"כלכליסט".  

אמש  (ב') נועדו נציגי הסיעה עם מקביליהם מהליכוד במשרדו של רו"ח משה ליאון בפגישה לילית שהתארכה מתשע בערב עד שלוש לפנות בוקר. בעוד שראש הסיעה נפתלי בנט הודיע מראש כי הוא מעוניין לקדם רפורמות להורדת מחירים, בין השאר על ידי פתיחת שדה תעופה נוסף, חלק מהותי מהפגישה עסק בסעיפים כלכליים מגוונים. לבנט יש שחקן חיזוק משמעותי במשא ומתן - נציגו המקצועי הוא אייל גבאי המעורה בתחום עוד מהתקופה בה כיהן כמנכ"ל משרד רה"מ. בנט וח"כ אורי אריאל הציבו אתמול דרישה להעביר את החוק לצמצום הריכוזיות מיד לאחר השבעת הממשלה - עוד לפני אישור התקציב. בנוסף בנט ביקש כי הסעיף בחוק שיחייב את אנשי העסקים להפריד בין נכסים פיננסיים לריאליים תוך 6 שנים יקוצר ל-4.

 


כפי שנחשף ב"כלכליסט",
שר האוצר יובל שטייניץ בשיתוף שר התמ"ת שלום שמחון הקלו משמעותית על הטייקונים והאריכו את התקופה שקבעה הוועדה בשנתיים כדי "לאפשר למשק להסתגל". אלא שתזכיר החוק כבר עוכב בלמעלה משנה בלאו הכי עקב הקדמת הבחירות, ועד שיועלה לקריאה שלישית סביר להניח שיעברו חודשים נוספים. אם כן סביר להניח שאף האוצר יתגמש ויסכים לדרישה זו, בהנחה ששר האוצר הבא יסמוך את ידיו על הרפורמה הנהנית מקונצנזוס ציבורי רחב.

 

בנט גם מעוניין ליישם את פתיחת שוק התעופה לתחרות שעיכבה הממשלה הנוכחית, לכאורה עקב הקדמת הבחירות, ולחתום על הסכם "שמים פתוחים" שיוזיל את מחירי הטיסות. ל"כלכליסט" נודע כי במו"מ עם הסיעות השונות הביעו נציגיו של נתניהו הסתייגות מהסכם שמים פתוחים ומהפגיעה הפוטנציאלית באל-על - מה שמצביע על כך שגם לאחר הבחירות ככל הנראה תישמר ההצעה במגירה.

 

בנט. תומך בהסכם שמים פתוחים בנט. תומך בהסכם שמים פתוחים צילום: שאול גולן

 

רפורמת "רובין הוד"

 

סעיפים אחרים שנדונו אמש עוסקים ביצירת תחרות בשוק הפנסיה. הסיעה שואפת ליצור מסלקה פנסיונית עם טווחי זמן קצרים להעברת כספים, שתקשה על החברות המנהלות להילחם בניוד כספים לחברות אחרות. כמו כן נציגיו של בנט ביקשו לעגן את הקמתה של ועדה לצמצום הרגולציה שהוטלה בשנים האחרונות על הגופים המנהלים חיסכון, כדי "להמנע מיצירת קרטל-כמו-בנקאי גם בתחום החיסכון". אנשי בנט דורשים רגולציה הפוכה לזו המעודדת שחקנים קטנים בשוק להתאחד.

 

הבית היהודי גם ביקשו לקדם רפורמת "רובין הוד" בתחום העירוני, כלומר לשרטט מחדש את גבולות המועצות והעיריות כדי להביא לשינוי בהכנסות שלהם לטובת רשויות חלשות. בין הדוגמאות שאספו בסיעה - לוד המעוניינת בשדה התעופה בן גוריון, ושינוי השטח של המועצה האזורית תמר, שלדברי הסיעה חיים בה קומץ אנשים הנהנים משטח שיפוט שבו מצויים מפעלי ים המלח ובתי המלון - במקום ערד ודימונה.

 

מלבד זאת הסיעה דורשת את הקמתו של בנק חברתי - על בסיס בנק הדואר. לפי הסיעה ישונה חוק הדואר כך שיוכל להעניק ריבית על פיקדונות ויתרת עו"ש. זאת כדי ליצור תחרות ולסייע לחסרי כוח-מיקוח מול הבנקים. אנשי הסיעה מאמינים כי פרישתו הצפויה של סטנלי פישר - שהתנגד לרפורמה מחשש לתחרות שתערער את המערכת הבנקאית - מעלה את הסיכוי להעברתה.

 

בכל הנוגע למגזר הציבורי תובע בנט רפורמה שצפויה לעורר קרבות קשים שכן תעמעם את כוחם הפוליטי של שרי הליכוד. לפי ההצעה השרים לא יוכלו למנות את מקורביהם לחברות ממשלתיות. במקום זאת מינוי הדירקטורים יועבר לוועדה מקצועית, ורק מינוי יו"ר החברה יופקד בידי השר הממונה.

 

נוסף על כך הסיעה ביקשה להחזיר את פרויקט שיקום השכונות ולהבטיח את קידום היוזמה להארכת הסופ"ש כך שיום א' יוגדר כיום חופש. בליכוד הקשיבו אמש לדרישות, אולם סירבו להתחייב להכניסן להסכם העתידי. כמו כן נציגי הליכוד סירבו לפרט את עיקרי התקציב שמשרד רה"מ מבקש להעביר אחרי הרכבת הקואליציה.

 

עם זאת, רוב הדרישות עולות בקנה אחד עם תפיסת העולם הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש יש עתיד יאיר לפיד ולכן יש סיכוי שרובן ייכללו בהסכם הקואליציוני. בליכוד הדגישו כי הפגישה היתה מוצלחת מאוד ,וכי מחר תיערך פגישה נוספת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x