שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

עובדי צים מחריפים את העיצומים: יעזבו את המשרדים מוקדם מהרגיל

הסכסוך בין העובדים להנהלה הוא בעקבות דרישת ההנהלה מהעובדים לקצץ בתנאי השכר שלהם בכ-4.5 מיליון דולר ולפטר 100 עובדים

מיקי פלד 16:3620.02.13

עובדי צים מחריפים את העיצומים שבהם החלו אתמול (ג') והודיעו כי יעזבו את משרדי החברה שעה לפני המועד הרגיל. זאת, בהמשך לכך שאינם עונים לטלפונים ולדואר אלקטרוני. מחר צפוי הוועד לארגן בשעות הבוקר הפגנה של העובדים מול משרדי החברה בחיפה.

 

הסכסוך בין העובדים להנהלה הוא בעקבות דרישת ההנהלה מהעובדים לקצץ בתנאי השכר שלהם בסך של כ-4.5 מיליון דולר ולפטר 100 עובדים מתוך ה-800 המועסקים בישראל.

 

הנהלת צים, שבבעלות החברה לישראל של עידן עופר, טוענת כי יש צורך בהתייעלות בחברה, למרות שברבעון השלישי של 2012 רשמה צים את תוצאות הטובות ביותר זה שנתיים, בין השאר בשל התאוששות בענף הספנות. צים רשמה אז רווח נקי של 16 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של 66 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2011 והפסד של 47 מיליון דולר ברבעון השני של 2012. בחברה אומרים כי הרווח רק צמצם הפסדים קודמים בסך מצטבר של מיליארד דולר.

 

תוספות השכר נקבעו בהסכמים משנת 2010, כאשר ב-2011 הסכימו העובדים לוותר על חלק מההטבות כמו משכורת 13, להסכים עקרונית לפיטורי עובדים ולהקפיא תוספות שכר אחרות.

 

אבי שטרית, יו"ר ועד עובדים בצים, אמר ל"כלכליסט", כי "בנוסף לעניין השכר והפטורים, החברה גם נקטה בשלושה מהלכים חד צדדיים – העבירו את הניהול של קו מחיפה להונג קונג, העברת המחשב הראשי של החברה לגרמניה והעסקת עובדים במיקור חוץ במקום עובדים בתקן, בניגוד לסיכומים קודמים שהיו בינינו לבינם".

 

אוניה של צים בנמל חיפה אוניה של צים בנמל חיפה צילום: אריאל ורהפטיג

 

לדברי שטרית, עובדי IT משתכרים הרבה יותר מהעובדים הוותיקים של צים המועסקים באותו המקצוע, בנוסף לדמי הניהול לחברה הקבלנית. "לצערי הם מעוניינים לדחוף יותר ויותר להסכמים אישיים ועובדי מיקור חוץ ולא להסכמים קיבוציים". שטרית מוסיף כי הצעדים החד צדדיים של ההנהלה הגיעו גם לארוחות הצהריים: "זה לא עניין של הכסף, אלא של העיקרון שהחליטו חד צדדית להעלות את מחיר הארוחה מ-2.75 שקל ל-4 שקל. שוב, זה גרושים, אבל נראה שעושים הכל כדי להקניט אותנו".

 

נסים יוחאי, סמנכ"ל קשרי לקוחות בצים, סיפר ל"כלכליסט" כי "אין כוונה לפגוע בהסכמים הקיבוציים או לפעול באופן חד צדדי. בכל צעד עדכנו את הוועד וכאשר הוא ביקש שלא לפגוע בעובדים שהיחידה שלהם יצאה לחו"ל אז ככה עשינו. החברה היא במשבר כבר מספר שנים ולצערי הוועד מתעלם מכך. אנחנו צריכים התייעלות ועד כה היא כמעט ולא נגעה בעובדים בישראל; בתהליכי ההתייעלות הם תרמו תרומה מינורית ביותר בהשוואה לצעדים הדרסטיים שנעשו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x