$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

באוצר רוצים לאחד את גביית מס הכנסה וביטוח לאומי

במסגרת דיוני התקציב בוחנים במשרד האוצר גם את ביטול רשות החברות הממשלתיות

הדר קנה 06:5120.02.13

 

רשות החברות הממשלתיות תבוטל ומערכי הגבייה של מס הכנסה וביטוח לאומי יאוחדו. אלה ההצעות שבוחן הצוות של משרד האוצר שעוסק בתכנון תקציב המדינה,

שהגיעו לידי "כלכליסט". על פי ההצעות הנבחנות, ניהול הנכסים שנמצאים כיום בסמכות רשות החברות יועבר לאגף החשב הכללי באוצר, והחברות הממשלתיות יחויבו לדווח בהתאם לחוק רשות ניירות ערך.

 

גורם בכיר באוצר אומר כי רשות החברות היא גוף אנכרוניסטי, ומי שמנהל את נכסי המדינה בפועל הוא החשב הכללי; מה גם שהממשלה מבקשת לקדם הפרטות כגון זו של תעש, התעשייה האווירית ורפאל, שיכולות להכניס מיליארדי שקלים לקופת המדינה.

 

מערך הנתונים של ביטוח לאומי נשען כבר כיום על זה של מס הכנסה, ומערך הגבייה של מס הכנסה נחשב ליעיל, בעוד שלגבי ביטוח לאומי קיימות תלונות רבות על מערכת שאינה פועלת ביעילות. איחוד יכול להביא לחיסכון בעלויות כפולות, כמו כוח אדם, ויפחית את הנטל הבירוקרטי והכספי על נישומים.

 

הסיכויים כי איחוד כזה יתבצע אינם גבוהים: ביטוח לאומי פועל כגוף עצמאי שתפקידו שמירה על הביטחון הסוציאלי של האזרחים, והמנכ"ל שלו יכול לצאת נגד מדיניות ממשלתית. לעומת זאת, רשות המסים כפופה למשרד האוצר ומנהליה לא מתבטאים כנגד הממשלה.

 

רק בשנה שעברה המליצה ועדה מיוחדת שדנה בהבטחת האיתנות הפיננסית של ביטוח לאומי עד 2050 להפריד ככל שניתן בין תקציב המוסד לתקציב המדינה. בנוסף, בעת איחוד אגפי מס הכנסה והמכס לרשות המסים, במהלך 2004–2005 עלה הרעיון לאחד בתוכם גם את הגבייה של ביטוח לאומי, אך הוא בוטל בשל התנגדויות.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "אין בכוונתנו להתייחס לנאמר בדיונים סגורים". ממשרד האוצר נמסר כי "תקציב המדינה וסדרי העדיפויות ייקבעו על ידי הממשלה החדשה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x