$
בארץ

"התקציב הדו שנתי הוכיח את עצמו; האוצר רוצה להמשיך במתכונת זו גם ב-2013-2014"

כך הכריז סגן שר האוצר, איציק כהן, בעקבות מכתב ששלח ח"כ אראל מרגלית למבקר המדינה ובו בקשה להורות לאוצר לסגת מיד מהכנת תקציב מדינה דו שנתי

תומר אביטל 13:4113.02.13

"התקציב הדו שנתי הוכיח את עצמו בשנים האחרונות. משרד האוצר מעוניין להמשיך בתקציב דו שנתי ב2013-2014", כך הכריז היום סגן שר האוצר איציק כהן במליאת הכנסת. כהן הצהיר זאת במסגרת מענה לשאילתה שהציג ח"כ אראל מרגלית (העבודה).

כפי שדווח, מרגלית שיגר מכתב למבקר, עליו מכותבים גם ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, ובו בקשה להורות לאוצר לסגת לאלתר מהכנת תקציב מדינה דו־שנתי לשנים 2013–2014 ולחזור למתכונת של תקציב שנתי ל־2013 בלבד.

 

אראל מרגלית אראל מרגלית צילום: בלומברג

 

מרגלית הזכיר במכתב כי התקציב הדו־שנתי הונהג ב־2009 כניסוי, בעקבות מצב חירום כלכלי עולמי ורצון לשמור על יציבותה הפוליטית של הממשלה. "הניסוי בכלכלת ישראל שבו נהגה הממשלה להתהדר נחל כישלון חרוץ", ציין מרגלית והוסיף כי כל התחזיות שגיבש האוצר בעת גיבוש התקציב ל־2010–2012 התנפצו. המכתב נשלח לבדיקת המחלקה הכלכלית, שתכריע על אופן הטיפול בפנייה.

 

היום שאל מרגלית את כהן "האם לאור הפספוס של מאה אחוז בתחזית הגרעון מצד אחד ואי העמידה בתחזית ההכנסות מצד שני מתכוונת הממשלה לחזור לתקציב חד שנתי על פי חוק יסוד משק המדינה התשס"ב 2002?".

 

אלא שכהן כאמור השיב בשלילה ואמר כי "צריך ליזום הוראת שעה (כדי לקדם תקציב דו שנתי נוסף. ת.א). הממשלה והכנסת יכריעו בנושא. יש הגיון בתקציב דו שנתי כי הוא נותן אופק חיזוי ואופק תכנוני למשרדי הממשלה. אנו נמצאים כבר בתוך 2013 ולכן תקציב כזה הוא הגיוני". כהן הוסיף כי "ישראל הגיע לתוצאות מעולות מבחינת המקרו כלכלה והגרעון הזה נצפה כבר לפני כמה חודשים. הכלכלה הישראלית יציבה והיא אחת מהכלכלות הטובות בעולם".

 

מרגלית מנגד ציין, "מהמקום שממנו אני בא כשחברה לא עומדת בציפיותיה בצורה כה דרמטית, לא נותנים לה טווח ביצוע ארוך יותר אלא קצר יותר. מדינת ישראל הגיעה לגירעון גדול ואני קורא לכם לחזור לתקציב החד שנתי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x