$
בארץ

מחירי מוצרי החלב בפיקוח יעלו ב-3.5% ביום ראשון

בין המוצרים שמחיריהם יעלו - חלב 3% בקרטון, גיל, אשל וחמאה. שטייניץ דחה את המלצת ועדת המחירים לשרי האוצר והחקלאות לעדכן את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור ממוצע של 6.3% לצרכן

תומר אביטל 15:2812.02.13

שר האוצר יובל שטייניץ החליט לדחות את המלצת הוועדה ולמתן את העלאת מחיר מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור ממוצע של 3.5% לצרכן, כלומר רק במחצית הסכום. בין המוצרים שמחיריהם יעלו - חלב 3% בקרטון, גיל, אשל וחמאה. שרי האורצ והחקלאות יחתמו מחר (ד') על הצו, וההתייקרות תיכנס לתוקף ביום א'.

 

 

ועדת המחירים המליצה לשרי האוצר והחקלאות לעדכן את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח בשיעור ממוצע של 6.3% לצרכן. צעד זה נובע מהעדכון הקבוע בחוק, כולל מעליית מחיר המטרה של החלב.

 

שטייניץ: "נוכח העובדה כי מדובר בעליית מחירים חדה למוצר בסיסי, אני מוצא לנכון למתן את המלצת הוועדה וזאת באמצעות פריסה מידתית לעליית המחירים שעליה המליצה הוועדה עד להשלמת בדיקות נוספות שביקשתי לערוך בסוגיה".

 

מדובר באחד הפתרונות שנידונו בוועדה לפיו המחיר יתעדכן חלקית, אולם לפי המתווה שהוצע המחיר היה אמור להשלים את העלייה בפעימה נוספת בהמשך הדרך.

 

ביום ראשון הקרוב תתקיים ישיבה בנושא מחירי מוצרי החלב שבפיקוח במשרד ראש הממשלה. את הישיבה ינהל מנכ"ל רה"מ הראל לוקר וישתתפו בה שרי התמ"ת והחקלאות שלום שמחון ואורית נוקד לצד בכירי האוצר דורון כהן ושאול מרידור. לוקר מבקש לבחון את הרווחיות בשרשרת הייצור וההפצה ולאתר הזדמנויות להפחית את המחירים לטובת הציבור.

 

אחת האפשרויות שנבחנת היא למתן את התייקרות המוצרים שבפיקוח על ידי קיבוע הרווח של הרשתות הקמעונאיות על מוצרים אלו. הרווח של הרשתות נקבע כאחוז ממחיר המוצר שבפיקוח ולכן יעלה אוטומטית עם התייקרות מוצרי החלב המפוקחים. בממוצע עומד מרכיב הרווח על 13.5% מהמחיר הסופי בכלל המוצרים המפוקחים. "העובדה שחומרי הגלם התייקרו לא אומרת שגם עלויות הסופרמרקטים עולות", אמר בעבר גורם באוצר.

 

נזכיר כי בדו"ח חריף קבע באחרונה המבקר יוסף שפירא כי עדכון המחירים מבוסס על נוסחה מיושנת שעשויה לגרום לעיוות במחירי המוצרים. כמו כן, המבקר הכריז כי המדינה נכשלה בדאגה לאינטרס הצרכני כאשר הוציאה מוצרים מפיקוח מבלי שחזרה ובחנה את ההשלכות על הצרכנים. אף שלמבקר המדינה אין סמכות חוקית לעצור את ייקור המוצרים, הוא התריע בפני משרדי הממשלה כי העלאת מחיריהם מבלי שתוקנו ליקויים אלו היא בעייתית מאוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x