$
בארץ

המאבק הראשון של יאיר לפיד בכנסת: נגד הלוביסטים

חתם על הצעת חוק, הקובעת כללי רגולציה מחמירים לפעילות השתדלנות. ח"כ קול, מגישת ההצעה: "לא ייתכן כי העצה הראשונה שמקבלים ח"כים חדשים היא - היזהרו והישמרו מלוביסטים"

תומר אביטל 18:2511.02.13

יאיר לפיד יוצא לקרב פרלמנטרי ראשון - נגד הלוביסטים. ראש סיעת יש עתיד חתם הערב (ב') על הצעת החוק שהגישה חברת סיעתו, ח"כ עדי קול, להצרת צעדי השתדלנים במשכן, כך נודע ל"כלכליסט". 

מדובר בניסיון ראשון של המפלגה הטרייה לתרגם את "הפוליטיקה החדשה" לצעדים קונקרטיים. הצעת החוק קובעת כללי רגולציה מחמירים לפעילות השתדלנות. ההצעה מרחיבה בין היתר את הגדרת הלוביסטים גם לפעילות הלובינג הנעשית מול חברי הממשלה והדרג המנהלי הבכיר ברשות המבצעת. בנוסף, ההצעה קובעת תקופת צינון של שנה וחצי לח"כים במקום שנה, וגם לפקידים בכירים במגזר הציבורי, ומציבה קנס כספי של עד 50 אלף שקל, לעוברים על החוק. לדברי קול, "לא ייתכן כי העצה הראשונה והכי נפוצה שמקבלים חברי כנסת חדשים היא- היזהרו והישמרו מלוביסטים. הגיע הזמן לשינוי כללי המשחק ולהפרדה מוחלטת בין הון לשלטון". עם זאת, עד לחקיקת ההצעה הדרך עוד ארוכה – ויהיה עליה לזכות בתמיכת הממשלה הבאה שתושבע בקרוב.

 

לוביסטים בכנסת לוביסטים בכנסת צילום: מיקי אלון

 

בדברי ההסבר לחוק הדגישה קול כי "ישנם עניינים נוספים הדורשים הסדרה ויהיה מקום לקיים בהם דיון במהלך החקיקה". על הצעה חתמו מלבד לפיד חברי סיעה נוספים ביניהם עופר שלח, יעל גרמן, יעקב פרי, בועז טופורובסקי, פנינה תמנו שטה, רונן הופמן, מאיר כהן ומיקי לוי.

 

במסגרת החוק הקיים מחויבים לוביסטים המעוניינים לעבוד בכנסת רק לענוד סרטים כתומים ולמלא טופס רישום שבו מופיעים שמות לקוחותיהם. שלל מהלכים אחרים שקודמו ברמות שונות לשינוי כללי ההסדרה לפעילות הלוביסטים נבלמו, הוכנסו למקפיא או נגנזו. אחת ההמלצות להצרת צעדיהם היתה בדו"ח טרכטנברג. עד עתה הממשלה והכנסת לא אימצו את ההצעות.

 

ח"כ עדי קול שהגישה את ההצעה ח"כ עדי קול שהגישה את ההצעה צילום: יובל חן

 

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, בירך על ההצעה אך הוסיף כי "לצערי נראה כי היא מכילה את רוב ההמלצות הכלולות בדו"ח הקלוש של המכון הישראלי לדמוקרטיה (שהוגשו לכנסת היוצאת. ת.א), אשר אימץ למעשה את רוב עמדותיהם של משרדי הלובינג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x