$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

עובדי מדינה בחוזה אישי עשויים לשלם את מחיר הקיצוץ בתקציב

עשרות עובדי משרדים ממשלתיים קיבלו הודעה כי אם בשל החלטת ממשלה המשרד ייאלץ לבצע קיצוץ בתקני כוח אדם הם יפוטרו. ארגון אחדות המאגד עובדים בחוזה אישי הכריז על סכסוך עבודה: "המדינה משאירה עובדים גרועים ומפטרת אקדמאים"

מיקי פלד 06:5610.02.13

עובדים בחוזה אישי בשירות המדינה קיבלו מכתבים המתריעים בפניהם כי יפוטרו במקרה של קיצוץ בתקציב המשרד הממשלתי שבו הם מועסקים. ל"כלכליסט" נודע כי קבוצה של עובדים בלפחות שני משרדי ממשלה, שאינם תחת ההסכם הקיבוצי של ההסתדרות, קיבלו לאחרונה הודעה כי החוזה שלהם יוארך בשנה נוספת, אך "אם בשל החלטת ממשלה המשרד ייאלץ לבצע קיצוץ בתקני כוח האדם, משרתך תובא לדיון". תקציב 2013 צפוי לכלול קיצוץ של כ־14 מיליארד שקל, אך ההחלטה אילו משרדי ממשלה יספגו קיצוץ תתקבל לאחר כינון ממשלה חדשה.  

לפי הערכות, כמה עשרות עובדים קיבלו מכתבים מסוג זה בשלב הנוכחי. מטרת המכתבים היא להשאיר להנהלות משרדי הממשלה פתח לקיצוץ במצבת כוח האדם, שקל יותר לבצע בעובדים בחוזה אישי מאשר בעובדים הזוכים להגנת ההסתדרות. בתגובה לפניית "כלכליסט" נמסר ממשרד האוצר כי לא ניתנה מטעמם הוראה להתכונן לקיצוץ תקציבי באמצעות הודעות מסוג זה.

 

אבירם ז'ולטי אבירם ז'ולטי צילום: נועם מושקוביץ'

 

במשרדי הממשלה מועסקים כ־7,000 עובדים בחוזה אישי, המהווים כ־11% מכוח האדם. עובדי החוזה האישי אינם זוכים לקביעות או להגנה של ההסתדרות, אם כי מקרי הפיטורים של עובדים בחוזה אישי היו עד כה נדירים. רוב בעלי מקצועות חופשיים כמו כלכלנים, רואי חשבון ומהנדסים שנקלטו בשנים האחרונות מועסקים בחוזה אישי. זאת כיוון שבעסקה בחוזה אישי הם זוכים לשכר הגבוה בעד 10% מזה של עובד מקביל בחוזה קיבוצי המתוגמל לפי הסכם בין האוצר להסתדרות.

 

בשנה האחרונה החלה התאגדות של העובדים בחוזה אישי תחת ארגון אחדות, שמנהל מאבק משפטי בדרישה להכיר בו כארגון יציג. באוגוסט 2012 מונה מטעם הארגון ועד עובדים ראשון ברשות הפטנטים, ולאחר מכן הוקם ועד בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וברשות התעופה האזרחית. אף שמעמדו לא סודר סופית, בשבוע שעבר הכריז הארגון על סכסוך עבודה עקב האיום בפיטורים ובדרישה להעלות את שכר העובדים בחוזה אישי ב־1.6%, בהתאם לעליית המדד ב־2012. עובדים בהסכם הקיבוצי קיבלו תוספת שכר של 2.25% בתחילת 2013 ויקבלו עוד 1% ביולי. באחדות לא מתכוונים לקרוא לשביתה, אלא לארגן הפגנות מול משרד האוצר.

 

יו"ר אחדות אבירם ז'ולטי אמר ל"כלכליסט" כי "הליך הפיטורים של עובד בחוזה אישי פשוט באופן יחסי, ולכן הם הראשונים לשלם את המחיר כשתקציב המדינה קצת לוחץ. מדהים כי בזמן שהמדינה נושאת בגאון את דגל שיפור השירות הציבורי, היא מעדיפה להשאיר עובדים גרועים ומאפשרת פיטורים של עובדים אקדמאים שכל חטאם הנו שהם מועסקים בחוזה אישי".

 

ממשרד האוצר נמסר כי "אחדות נעדר כל מעמד במישור יחסי העבודה הקיבוציים, גם על פי החלטת בית הדין לעבודה, ולכן אין לו כל סמכות להכריז הכרזות. לשאלת עדכון השכר ככלל, בחוזים מיוחדים קבוע מנגנון עדכון שכר לפי תוספת יוקר ולא לפי מדד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x