$
בארץ

עמותת חדו"ש: גפני מעבה את תקציבי החרדים במיליארד שקל מדי שנה

גפני: "אחד היעדים שנטלה על עצמה חדו"ש היא שלא אכהן כיו"ר הועדה". מהנתונים שחשפה וועדת הכספים, עולה כי היא ניידה 48 מיליארד שקל בממוצע בשנה מהתקציב לפי בקשות משרדי הממשלה

תומר אביטל 16:0106.02.13
בימים אלו מגבשים באוצר את תקציב המדינה הבא. אלא שנתונים חדשים חושפים כי התקציב בכללותו כתוב על קרח. ועדת הכספים חילקה מחדש לא פחות מ-144 מיליארד שקל בשנות התקציב 2012-2010. מדובר בסכום אדיר של כ-48 מיליארד שקל בשנה בממוצע, אותם ניידו והקצו חברי הכנסת בהתאם לבקשות משרדי הממשלה, ולעיתים לפי בקשות שלהם.

ההיקפים נחשפו כדי לגמד בדיקה טרייה שערכה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ולא כדי להרפות את ידיהם של מתווי התקציב.מהבדיקה עלה כי התוספות לתקציב למטרות דת שאישרה הוועדה עומדות בממוצע על כמיליארד שקל בשנה. יו"ר ועדת הכספים משה גפני פרסם את הסכומים כדי להוכיח כי הוועדה מעבירה עשרות מיליארדים בשנה לאלפי מטרות: חינוך, רווחה, בריאות, תחבורה, תרבות, חקלאות, ולפעילות כל משרדי הממשלה וגופים ציבוריים מתוקצבים. גפני הוסיף בתגובה כי "עמותת חדו''ש נלחמת בי שנים רבות. אחד היעדים שנטלה על עצמה חדו"ש ואף פרסמה אותה בסיכום השנה הקודמת – היא שלא אכהן כיו"ר הועדה". נתוני הוועדה והאוצר מלמדים כי סך הכול הועברו ב-2011 כ- 43 מיליארד שקל. מתוכם, בהתאם לבדיקת חדו"ש, כ-850 מיליון שקל עברו למטרות דת.

 

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים.  לפי חדו"ש, הוועדה אישרה ב-2011 תוספת של 74 מיליון שקל למועצות דתיות משה גפני, יו"ר ועדת הכספים. לפי חדו"ש, הוועדה אישרה ב-2011 תוספת של 74 מיליון שקל למועצות דתיות צילום: אלכס קולומויסקי

 

לפי חדו"ש, שבראשה עומד הרב אורי רגב, הוועדה אישרה ב-2011 בין היתר תוספת של כ-74 מיליון שקל למועצות דתיות, 3.7 מיליון לרבנות הראשית, 100 מיליון למעין החינוך התורני, ו-25 מיליון שקל תוספות למלגות לאברכים.

 

הכוללים זכו לעיבוי באותה שנה של כ-70 מיליון שקל. עם זאת, הסכומים המועברים קטנו מ-2010, שם עמדו התוספות על יותר ממיליארד. ב-2011 ניתנו לעומת זאת 850 מיליון שקל. 140 מיליון שקל מתוכם, סומנו ככספים שניתנו כמענקים קואליציוניים לגפני ולחרדים. ב-2010, 328 מיליון שקל מתוך מיליארד השקלים שעברו, הוגדרו על ידי האוצר במונחים כמו "קואליציוני", "קואליציוני גפני" ו"קואליציוני ש"ס". מתוך זה הגדיר האוצר באופן טכני העברת 7 מיליון שקלים כסעיף "קואליציוני גפני מבזבוזים לרשת הגנים".

 

חשוב להדגיש כי הסכומים הינם תוספות לתקציבים מקוריים. למעשה, תקציב המדינה שמאושר מדי שנה או שנתיים הינו טיוטה. לאורך השנה מכינים פקידי האוצר ללא הרף "התאמות תקציביות", בהן מועברים מיליוני ומיליארדי שקלים בין המשרדים. לאורך השנה מגיעות לוועדת הכספים אלפי הבקשות לאשר העברות ותוספות תקציב, לרוב ללא דיון מסודר.

כלומר, הבדיקה מדברת על תוספות ושינויים בתקציב שאושרו במהלך השנה בוועדה או בהעברות שנמסרה לוועדה הודעה עליהן מבלי להביאן אפילו לאישור הוועדה. חדו"ש הבהירו כי חישבו את הנתונים בזהירות וכי נמחקו העברות למשל למטרות שילוב חרדים בעבודה או בצבא.

 

גפני זועם

 

גפני עצמו זעם על הנתונים המוטים, לדבריו. "חלק מנתוני חדו"ש אינם רציניים משום שהם מכלילים שכר של גננות ומורים במערך החינוך החרדי, למשל. מה זה נוגע לשירותי דת?".

 

מלשכתו נמסר כי "כרגיל, אנשי העמותה האנטי חרדית מוציאה עם "פינצטה" את הנושאים הדתיים מספר התקציב ומתעלמים כליל מאלפי הפרויקטים שמתוקצבים במאות מיליארדי שקלים לטובת כלל הציבור. חלק גדול מתקציבי שירותי הדת והחינוך החרדי אינם נמצאים בבסיס תקציב המדינה, כפי שקיים בחינוך הממלכתי, ועל כן נדרשים השינויים התקציביים הללו במהלך השנה". עוד נמסר כי" ח"כ גפני פעל לאורך 24 שנותיו בכנסת ובעיקר בתפקידו בוועדת הכספים לטובת כלל הציבור, וימשיך בכך גם בקדנציה זו".

 

בוועדת הכספים הוסיפו כי בשנת 2012 הועברו בסה"כ כ-54 מיליארד שקל, לטובת הציבור, בשנת 2011 - 43 מיליארד, ובשנת 2010 - 47 מיליארד. "אין שקל אחד שעובר במדינה מבלי שיעבור אישור של חברי ועדת הכספים" ציינו בלשכה, "התקציבים מיועדים לכלל המטרות ולכל משרדי הממשלה, וכפי שהחוק מורה – הכנסת צריכה לאשר את כל ההעברה תקציבית שמועברת ממשרד האוצר אל משרדי הממשלה השונים".

 

בין הסכומים הגבוהים שהועברו בשנים האחרונות: מיליארדי שקלים לטובת הרפורמה בהשכלה הגבוהה, פיתוח תשתיות גז ברחבי הארץ, עידוד מפעלים, הכיבוי המוטס במערך הכבאות, הרכבת הקלה, המדען הראשי, מיגון רכבי חינוך, מלחמה בתאונות הדרכים, תגבור תקציבי בתי החולים ועוד.

 

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן אמר ל"כלכליסט" בתגובה כי "ראשי ועדת הכספים מיהדות התורה הפכו ב-35 השנים האחרונות את הוועדה למסחטת כספים. מדובר בסכומים אגדיים שמועברים ללא כל פיקוח ציבורי אמיתי. גם נותנים לחתול לשמור על השמנת וגם מפטמים אותו בעוד ועוד תוספות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x