$
בארץ

ענת קם מאיימת בתביעת עיתון הארץ ודורשת שני מיליון שקל

כך עולה ממכתב התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים שהעביר עורך דינה לידי מו"ל הארץ. היא מאשימה את העיתון בהפקרתה ורואה בו כאחראי הישיר לחשיפתה כמקור לכתבותיו של אורי בלאו

יצחק דנון 10:4404.02.13

ענת קם מאשימה את עיתון הארץ בהפקרתה וכאחראי הישיר לחשיפתה כמקור לכתבות שפירסם כתב העיתון אורי בלאו בעיתון, שהתבססו על המסמכים המסווגים שמסרה לו. כך עולה ממכתב התראה בטרם נקיטת הליכים משפטיים שהעביר באחרונה בא כוחה של קם עו"ד אילן בומבך לידי עמוס שוקן מו"ל עיתון הארץ.

במכתב ההתראה מגולל עו"ד בומבך את השתלשלות העניינים ומציין כי קם מסרה בידיו של אורי בלאו דיסק און-קי ועליו מאות מסמכים מסווגים ודרשה ממנו כתנאי למסירת המסמכים כי לעולם לא יגלה מהיכן הם הגיעו אליו. קם שבה והתריעה בפניו כי אסור לחלוטין שאפילו עובדי מערכת "הארץ" יגלו את זהותה. ואולם, בלאו, ביחד עם עיתון הארץ ומספר מעובדי העיתון בתקופה הרלוונטית, לא שמרו עליה כמקור עיתונאי.

 

ענת קם. "לנצח תסומן כמי שפגעה בטובת המדינה" ענת קם. "לנצח תסומן כמי שפגעה בטובת המדינה" צילום: עידו קינן, חדר 404 (cc-by-sa)

 

לדברי עו"ד בומבך, הסתבר כי בלאו ועיתון הארץ ערכו הסכם עם השב"כ, שנחתם במחצית חודש ספטמבר 2009, בכל הנוגע לשמירת זכויותיו של בלאו ולהשבת המסמכים שנמצאו ברשותו. לפי בומבך, במסגרת ההסכם, בשב"כ לא התחייבו כי המסמכים אשר יעביר בלאו למדינה, לא ישמשו לאיתור המקור. כך, לדבריו, מסתבר כי בה במידה שהארץ טרח לשמור על זכויותיו של בלאו, הוא הפקיר את קם.

 

כמו כן, לפי בומבך, נודע לקם כי בזמן שהיא מסרה את המסמכים לבלאו, לא היה בעיתון הארץ כל נוהל בעניין שמירה על חסיונם של מקורות ומסמכים ובנוגע לפיקוח מצד העורכים על הכתבים בעניין זה. על כן כל כתב עשה ככל העולה על רוחו. יתכן, טוענת קם, כי זו הסיבה לכך שלאחר פגישתה הראשונה עם בלאו בה העבירה לו את הדיסק און-קי, יצר עימה בלאו קשר מהטלפון הנייד הפרטי שלו לטלפון הנייד הפרטי שלה, בשיחות ובמסרונים.

 

קם טוענת כי גם כאשר יצר השב"כ קשר עם בלאו כבר בחודש אוגוסט 2009, ובלאו ידע היטב ובוודאות כי הוא תחת חקירה בנוגע לכתבות שפירסם בהתבססו על המסמכים שקיבל ממנה, הוא לא טרח ליצור עמה קשר ולעדכנה לגבי מצב העניין ועל השלכותיה לגביה. בנוסף, לא טרח בלאו להשיא לקם עצות מפיו של בעל ניסיון, האמור להגן על המקור שמסר בידיו מסמכים מסווגים. זאת, גם במהלך חודש ספטמבר 2009 בו נחתמה "מסגרת הסכמות" בעניינו והוא מסר לשב"כ חלק מהמסמכים שקיבל מקם.

 

בלאו מסר לשב"כ באותה תקופה כ-50 מסמכים מסווגים, לדברי עו"ד בומבך. כמחציתם מסמכים שיצאו מלשכת אלוף פיקוד המרכז, שנכתבו בתקופה בה שירתה קם בלשכת האלוף. במכתב ההתראה נאמר כי קם רואה בעיתון הארץ, במו"ל עמוס שוקן, ובחלק מעובדי העיתון האחראים הישירים או העקיפים לחשיפתה כמקור, שהסבה לה נזקים עצומים. "התנהלות העיתון ועובדיו גרמה ללחשיפתה של מרשתי, למעצרה הממושך ולהעמדתה לדין פלילי, בגינו היא מרצה עונש של 3.5 שנות מאסר בפועל" נאמר במכתב.

 

הוצאותיה המשפטיות של קם נאמדות במאות אלפי ש"ח לפי עורך דינה. הוא מוסיף כי השם הטוב שלה ושל בני משפחתה הושם למרמס בכל כלי התקשורת ואף באופן פיזי ממש, ולנצח תסומן כמי ש"פגעה בטובת המדינה". בנוסף, הפרשה הביאה לכך שהתפתחות הקריירה שלה נגדעה לחלוטין ולעיוות ללא הכר של התפתחותה האישית.

 

עו"ד בומבך מציע לעמוס שוקן כי לצרכי פשרה ועל מנת למנוע הליך של תביעה אזרחית בגין נזקיה של ענת קם, ישולם לקם סכום של 2 מיליון שקל לצורך סילוק תביעתה, בהדגישו כי הסכום האמור רחוק מלמצות את נזקיה של קם. במכתבו מתריע עו"ד בומבך כי במידה שהארץ יודיע בתוך שבועיים ממועד משלוח המכתב כי הוא דוחה את הצעת הפשרה, או לא ישיב כלל על מכתב ההתראה, תיאלץ ענת קם לפנות לערכאות המשפטיות.

 

בעקבות הפרשה, קם שהתה במעצר בית מוחלט במשך כשנתיים ולאחר מכן נדונה לעונש מאסר של 4.5 שנים בפועל. עונשה הופחת בשנה אחת בביהמ"ש העליון בעקבות ערעורה על חומרת העונש.

 

עו"ד מיבי מוזר המייצג את עיתון הארץ, מסר בתגובה כי אין ממש בטענות המועלות במכתבו של עו"ד בומבך וכי לא ראוי כי כלי תקשורת יתנגח עם מקור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x