$
בארץ

האוצר שולף קלף חדש: 40% קיצוץ בקצבאות ילדים

עם הפנים לגיבוש הקואליציה, באוצר מציעים שבמרכז הקיצוץ בתקציב 2013 יעמדו שני מהלכים: קיצוץ 4-3 מיליארד שקל בביטחון וקיצוץ 3-2 מיליארד שקל בקצבאות הילדים

אמנון אטד 06:4404.02.13

הקיצוץ בתקציב 2013 צפוי להסתכם בכ־14-12 מיליארד שקל, ובמרכזו יעמדו, על פי הצעת האוצר, שני מהלכים עיקריים: קיצוץ של 3־4 מיליארד שקל בתקציב הביטחון וקיצוץ של 2־3 מיליארד שקל בקצבאות הילדים של ביטוח לאומי. על פי תוכנית האוצר, המחצית הנוספת של הקיצוץ הנדרש, בהיקף של יותר מ־6 מיליארד שקל, תושג בעיקר באמצעות הפחתות בשורה ארוכה של עשרות סעיפי הוצאה ספציפיים, שאגף התקציבים שוקד כעת על הכנתה. חלק קטן נוסף מהקיצוץ התקציבי יבוצע ככל הנראה גם באמצעות קיצוץ בשיעור אחיד לא גדול בתקציבי הקניות של משרדי הממשלה השונים. 

במשרד האוצר לא ממתינים להשלמת המשא ומתן הקואליציוני להרכבת הממשלה הבאה וממשיכים בהכנת התקציב. הדרג המקצועי במשרד מגבש הצעות לקיצוץ התקציב השנה ובשנה הבאה, ובכוונת שר האוצר יובל שטייניץ להביא אותן לאישור ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו עוד לפני הקמת הממשלה החדשה. כוונתו המקורית של שטייניץ היא להציג לנתניהו את המלצות הדרג המקצועי באוצר כבר לקראת סוף השבוע הנוכחי, אולם ההערכה היא שהמהלך יידחה בסופו של דבר למועד מאוחר יותר.

 

שטייניץ. האוצר לא ממתין להשלמת המו"מ הקואליציוני שטייניץ. האוצר לא ממתין להשלמת המו"מ הקואליציוני צילום: אוראל כהן

 

את הקיצוץ בקצבאות ביטוח לאומי יציע האוצר לבצע באמצעות מהלך משולב, שיבטל "גיבנת" חוקתית כפולה: גם לבטל את ההבדל בין גובה הקצבה שמשולמת עבור ילדים שנולדו לפני 31 במאי 2003 לבין זו שמשולמת עבור ילדים שנולדו לאחר תאריך זה, וגם לקבוע קצבה בסכום אחיד לכל ילד, ללא התחשבות במספר הילדים במשפחה. בדרך זו מתכנן כאמור האוצר לחסוך לקופת המדינה סכום גדול יחסית של כמעט 3 מיליארד שקל, המהווה כ־40% מהתשלום השנתי של קצבאות ביטוח לאומי. מימוש הצעה זו תלוי כמובן בהרכבה של הקואליציה הבאה, ואם סיעת ש"ס תהיה חלק ממנה סיכוייה להתממש קלושים מאוד. עם זאת, באוצר מעריכים כי גם לאור מצבו הקשה של תקציב המדינה וגם על רקע הצורך לעודד אוכלוסיות נוספות להצטרף למעגל העבודה, קיים סיכוי גדול יחסית לביצוע הקיצוץ המוצע בקצבאות הילדים.

 

סעיף נוסף בתוכנית הקי־ צוצים מתמקד בהשקעות הגדולות בתשתיות תחבורתיות שונות, המתוכננות להתבצע השנה ובשנים הבאות. במטרה להקטין את חלקה של הממשלה בהשקעות אלה, מבלי לפגוע יותר מדי בהשקעות עצמן, מתכוון האוצר להציע לממשלה לממן חלק מההשקעות העתידיות בשותפות עם המגזר העסקי, בשיטת מימון הידועה בשם Public Private Partnerships. הצעה זו, שבשלב זה עדיין לא ברור עד כמה היא רצינית, מיועדת לחול בעיקר על ההשקעות שמתוכננות להתחיל בשנה הבאה ואילך, כיוון שרוב החוזים להשקעות שיבוצעו השנה כבר נחתמו.

 

בתחום המסים מצבו של תקציב 2013 טוב בהרבה מזה של צד ההוצאות. כאן מתכוון האוצר לנצל את ההזדמנות ולבטל כמה פטורי מס קיימים, שאחראים בעקיפין לעיוותים בתחומי פעילות שונים. אחת ההצעות היא לבטל את הפטור ממס מהכנסות של יחידים מהשכרת דירה למגורים, ואת הפטור ממס שבח לבעלי יותר מדירה אחת. באמצעות מהלך זה מתכנן האוצר להשיג מטרה כפולה: גם להכניס יותר כסף לקופתו, וגם לצמצם את הכדאיות של רכישת דירות להשקעה, ובכך לתרום את חלקו במאבק למנוע את המשך העליות במחירי הדירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x