שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

חשיפת כלכליסט

בר: "שמרתי את הכסף שנים בעליית הגג"

בשבוע שעבר הוגש נגד ראש עיריית רמת גן צבי בר כתב אישום על קבלת שוחד. כלכליסט חושף את תמליל חקירתו ברשות המסים על דו"חות חלקיים שהגיש, ואת הפרטים על אוסף התכשיטים של אשתו

זוהר שחר לוי 13:0003.02.13

בשבוע שעבר הוגש כתב אישום נגד ראש עיריית רמת גן צבי בר. לידי "כלכליסט" הגיעו תמלילי החקירה באזהרה של בר ברשות המסים שנערכה בשנת 2010 בגין הגשת דו"חות מס חלקיים. התמלילים חושפים עסקים שניהל בר בחו"ל באישור המוסד, שאת ההכנסות מאותן עסקאות הוא שמר במזומן בעליית הגג שלו. בחקירה התבקש בר להתייחס לכספים שקיבל מאיש הנדל"ן דוד לוי בכמה הזדמנויות. אותם סכומים לא הופיעו בהצהרת ההון שלו והם הסתכמו ב־465 אלף שקל.

 

לפי כתב האישום נגד בר ונגד דוד לוי שהוגש ביום חמישי האחרון, מדובר בכספים שהגיעו לידי בר כחלק מתשלום שוחד בתמורה לקידום פרויקט הילקרסט ברמת גן, שללוי היה עניין בו ובהגדלה משמעותית של זכויות הבנייה בפרויקט. "על פי חקירת המשטרה", הטיח בבר חוקר רשות המסים, "סכומים אלה התקבלו אצלך כתשלומי שוחד מדוד לוי ומאחיו מאיר לוי אך לא נכללו בהכנסותיך בדו"חות".

 

לפי תמליל החקירה טען בר בתגובה שסכומי הכסף מלוי שהופיעו בחשבונו לא נבעו משוחד. "אני המרתי כספים שלי, ושאלו אותי במשטרה מהיכן הכספים ואני אומר גם לכם, הכספים כולם הגיעו טרום היותי ראש עיר, איני חייב לדוד לוי שקל. ניצלתי את העובדה שיש לו משרד להחלפת כספים. כל הכספים שהחזרתי לו הוא לקח עליהם עמלה ולא הלווה לי".

 

לדברי בר, מקור הכספים בעבודתו בחו"ל, שהוחבאו עד אז בגג ביתו. "שאלו אותי למה לא המרתי את הכספים בבנק, ועניתי כי זה היה בשקט וזה היה לי נוח לא לעורר מהומות". בר סיפר לחוקרים: "הארצות שפעלתי בהן הן סרי לנקה, באישור המוסד, דרום אפריקה, האיטי, טורקיה - וקיבלתי הרבה כסף מכל הגורמים הללו. הכסף היה אצלי בבית בגג במטבע חוץ כל השנים, ומדי פעם הייתי משתמש בכספים והמרתי אותם אצל דוד לוי... לא אמרתי את זה במשטרה כי הייתי בשוק מהחקירות והיה לי מורא לחשוף את הארצות".

 

צבי בר צבי בר צילום: טל שחר

 

"הם חשו חייבים לי"

 

בחקירה זו נשאל בר גם על פרשת נבי סמואל, שלא הבשילה לאישום. לפי החשד שעלה, סייע בר לידידו יפתח עינב, בעל קרקע בנבי סמואל, במשא ומתן מול מינהל מקרקעי ישראל להחלפת הקרקע. התמורה שקיבל בר, לפי החשד, היתה 200 אלף שקל. בחקירתו ברשות מאשר בר שאכן סייע למשפחתו של עינב.

 

"כשהתחלתי את המפגשים עם אביו (של עינב - זש"ל) שאלתי אותו על גבעת אהוד, שיש לי עניין בחלקת אדמה שם", אמר בר בחקירתו ברשות המסים, "והוא אמר לי 'אכן, כאשר זה יקרה תצטרך לרכוש אותה כמו כולם'. במשך השנים ניסיתי לעזור להם במינהל ובישיבות איתם, זה הכל, לא עברתי את המידות ולא הפעלתי לחצים, הכל ברוח טובה וברצון טוב, זה מה שהיה. כשקיבלתי את הכסף, להערכתי הוא ניתן לי או כמקדמה או כמענק על הפעילות שלי, והכסף הזה עבר בעיקר לנכס בגבעת אהוד שאמור להיות בבעלותי".

 

כשנשאל עבור מה קיבל 200 אלף שקל ממשפחתו של הידיד ומדוע הסכום לא מופיע בהצהרת ההון שלו, השיב בר: "הייתי זקוק לכסף והם נתנו לי בשמחה, ובכוונתי היתה להתחשבן איתם על כל הפעילות שלי בשטח למענם". בהמשך מאשר בר ש"הסכומים לא מופיעים (בהצהרת ההון - זש"ל). אני לא ישבתי שם שנים ועבדתי איתם רק כאשר היו 'פקקים'. סייעתי להם ולפי דעתי הם חשו חייבים לי".

 

עמנואל ארביב עמנואל ארביב

 

"קניתי דירה והצהרתי עליה"

 

פרשה שבסופו של דבר נכנסה לכתב האישום נגד בר עוסקת בהלוואה שקיבל מעמנואל ארביב, איש עסקים ויזם נדל"ן איטלקי המתגורר בלונדון. לפי כתב האישום, ההלוואה, 120 אלף ליש"ט, היא למעשה שוחד שניתן לבר בתמורה לקידום פרויקט בית ליר אור ברמת גן. כספי השוחד, לפי האישום, הולבנו באמצעות העברות כספים במזומן לחברות בחו"ל ומשם לחשבון ההלוואה של בר בלונדון. ברשות המסים נשאל בר מדוע לא דיווח על הכנסה זו בהצהרת ההון שהגיש.

 

לדברי בר, זו היתה הלוואה לצורך רכישת דירה לבנו. "לא קיבלתי מארביב פאונד אחד של שוחד. הוא לא קיבל ממני כלום והוא לא צריך לתת לי כלום. הכסף לא נכלל בדו"ח שלי למס הכנסה כי לא ידעתי בכלל מהסכומים האלו, רק בחקירת המשטרה זה נודע לי... לגבי הכספים בליש"ט, איני מבין ואיני חושב שזה נכון לחייב אותי - כי הדירה קניתי אותה והצהרתי עליה, קיבלתי משכנתא ומיד העברתי את הכסף לרכישת הנכס. אם מישהו שילם במקומי את הסכומים הללו, תגידו לי מיהו וזה נעשה לא בידיעתי. זה לא שוחד".

 

"רואים בחומרה את ההדלפה"

 

בשבוע שעבר הגישה מנהלת המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, עו"ד אביה אלף, כתב אישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, המייחס לבר שורה עבירות של נטילת שוחד של 2 מיליון שקל בכמה הזדמנויות, עבירות מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט. אחד האישומים נגד בר מייחס לו עבירות מס הכנסה על סכומי השוחד שלקח ולא דיווח עליהם לרשויות. עם בר הואשמו שלושה יזמי נדל"ן ברמת גן במתן השוחד לבר ובעבירות הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט.

סנגורו של צבי בר, עו"ד נבות תל־צור, מסר: "אנו רואים בחומרה רבה את הדלפת הודעות צבי בר לתקשורת לפני תחילת המשפט. בר ינהל את הגנתו אך ורק בבית המשפט ולא מעל דפי העיתון".

 

סנגוריו של לוי, עוה"ד נתי שמחוני ורונן רוזנבלום, מסרו: "אנו שמחים שעמדתנו בשימוע באשר לבני משפחת לוי שיוצגו על ידינו התקבלה, ושהוחלט לא להגיש כתב אישום. באשר למר דוד לוי, אנו תקווה שגם חפותו תתברר במשפט".

 

בר: "לא קיבלתי מארביב פאונד אחד שוחד. הוא לא קיבל ממני כלום והוא לא צריך לתת לי כלום. הכסף לא נכלל בדו"ח כי לא ידעתי ממנו. רק במשטרה זה נודע לי"

 

על פרשת נבי סמואל: "ניסיתי לעזור במינהל. לא הפעלתי לחצים. הכל ברוח טובה. כשקיבלתי את הכסף, הוא ניתן לי או כמקדמה או כמענק על הפעילות שלי" הבינה שאנחנו הלקוחות שלה. חייבים לגמור את העבדות שלנו במשרדים

 

מה היה מקור הכסף לאוסף התכשיטים של אשת ראש העיר?

 

אוסף התכשיטים של רעייתו של צבי בר, ריבה, הוערך על ידי שמאי ב־58 אלף דולר. כך עולה מחקירה נוספת של בר, הפעם במשרדי יאח"ה בפברואר 2009.

 

במהלך החקירה נשאל בר על ידי החוקרת רפ"ק יעל הראל־קרניאלי על הצהרת הון שקרית שהגיש, לפי החשד, והוא התבקש לספק הסבר למקורות המימון לתכשיטים אלו.

 

"אני לא זוכר", השיב בר, "אני צריך לבדוק". אוסף התכשיטים כולל טבעת זהב משובצת ב־93 יהלומים לבנים בעבודת יד, שני זוגות של עגילי זהב משובצים ביהלומים, זוג עגילי זהב נוסף המשובץ ב־160 יהלומים ומעוטר בפנינים, וצמיד זהב לבן המשובץ ב־136 יהלומים שמחירו הוערך ב־18 אלף דולר.

 

בחקירה מציינת החוקרת כי הצהרות ההון שהגיש בר היו "מפורטות ומדוקדקות" וכללו דו"חות של הערכת תכולת ביתו והערכת תכשיטים, אך חסרו בהם פרטים על הלוואות שקיבל. "לפיכך אני אומרת לך, כל שלא רשום בהצהרת ההון, במתכוון ובמודע לא נרשם", הטיחה החוקרת בבר.

 

"אז את אומרת", משיב בר, "בנושא הזה לא הצהרתי על המזומנים שהיו לי שנים רבות לפני כן, ושמרתי אותם לימי פקודה. זה היה בשבילי ביטחון, וכך נהגתי, ואולי שגיתי". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x