$
בארץ

התומכים בעולם העסקים

יש לא מעט אנשי עסקים שהולכים אחרי לפיד, החל ממשפחת רוטשילד ועד איש העסקים שמופיע ברשימה במקום החמישי - יעקב פרי

הדס שפר 07:2224.01.13

ביום שאחרי, לאחר שהוכתר להפתעת הבחירות, יאיר לפיד יכול לנשום לרווחה גם מהבחינה הכלכלית: 100 איש העניקו לו ערבות שבזכותה הוא היה יכול לקחת הלוואה מהמדינה על חשבון המנדטים העתידיים כדי לנהל את הקמפיין שלו. כעת, לאחר שעבר את רף עשרת המנדטים, אותם ערבים יכולים לקבל את התמורה

על השקעתם.

 

לפי חוק מימון מפלגות, כל מפלגה חדשה זכאית לקבל מהמדינה מקדמת מימון של 6.8 מיליון שקל, בתנאי שתציג לכנסת ערבות בנקאית שלפיה הכסף יוחזר במקרה שהמפלגה לא עוברת את אחוז החסימה.

 

לפיד רצה יותר כסף לקמפיין שלו, וכך הגיע להסדר עם מבקר המדינה שלפיו כ־100 איש יעניקו לו כל אחד השקעה של 130 אלף שקל, כך שאם הוא עובר את רף עשרת המנדטים הוא יוכל להחזיר את הכסף באמצעות המימון המפלגתי. כדי לתת תמריץ למשקיעים שלו, לפיד הבטיח להם תשואה של 4% אם הוא עובר את רף עשרת המנדטים. אם הוא לא היה עובר, הם היו נאלצים לספוג קיצוץ.

 

יש לא מעט אנשי עסקים שהולכים אחרי לפיד. אם תמכו בו באופן ציבורי ואם כתורמים, מדובר ברשימה ארוכה ומגוונת - החל ממשפחת רוטשילד ועד איש העסקים שמופיע ברשימה עצמה במקום החמישי, יעקב פרי.

 

אחד מאנשי העסקים הבולטים שתמך בלפיד הוא שלמה דברת, ממייסדי קרן ההון סיכון כרמל ונצ'רס וקבוצת ויולה, שעמד בזמנו בראש "ועדת דברת" לרפורמה בחינוך. לפיד התייעץ עם דברת על ניסוח המצע הכלכלי־חברתי של מפלגת יש עתיד.

נתנאל דה רוטשילד, מתורמיו של לפיד, מחזיק בחברת ההשקעות Vallar הנסחרת בבורסה של לונדון.

 

לפי רשם החברות מופיע רוטשילד כדירקטור בחברה הפרטית סופר חופש 92 העוסקת בתחום התעופה והתיירות, שבעליה היא בין היתר חברת דיזנהאוס מקבוצת אי.די.בי.

 

שם נוסף שמופיע בדירקטוריון של אותה החברה ומופיע גם ברשימת התורמים של לפיד הוא צבי לימון, מבעלי הקרן מאגמה. בשנות ה־90 הוא חבר לרון צוקרמן ודני טוקטלי בהקמת קרן ההשקעות, שנקראה אז מגנום, ולקחה חלק בין היתר בהשקעות מוצלחות כמו רכישת 15% ממניות DSPG תמורת 35 מיליון דולר ומכירתן לאחר שנה ב־130 מיליון דולר.

אשתו של איש העסקים רון צוקרמן, הדוגמנית מיכאלה ברקו, מופיעה גם היא ברשימת התורמים של לפיד.

 

דני טוקטלי אמנם לא תרם באופן אישי ללפיד, אבל אמו ואשתו מופיעות באתר מבקר המדינה כמי שתרמו 10,000 שקל. טוקטלי הוא חבר קרוב של לפיד שהתחיל את חייו המקצועיים בבתי השקעות בארה"ב.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", טוקטלי השקיע 20 מיליון דולר והפך לאחד המשקיעים הגדולים בבראק קפיטל של שמעון וינטרוב ורונן פלד - שניהם מופיעים אף הם ברשימת התורמים.

 

בין התורמים הבולטים הנוספים ניתן למנות גם את צבי לימון, מייקל שטיינהארט, אורי שני, הילל קוברינסקי ואסתר דה רוטשילד.

הדס שפר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x