$
בארץ

בחירות 2013

7 אנשי עסקים נכנסים לראשונה לכנסת

לא פחות מ־20 מחברי הכנסת החדשים שיתחילו בימים הקרובים את כהונתם הראשונה מגיעים מעמותות וארגונים פוליטיים וחברתיים

תומר אביטל 06:5024.01.13

תחילת כל מושב של הכנסת מלווה בטלטול משמעותי, שבו כשליש מחבריה, 40 חברי כנסת, מפנים לרוב מקום לדם חדש. הפעם המספר אפילו גבוה יותר, ובעקבות התמורות המשמעותיות שעברו על מרכז העצבים של השלטון בארבע השנים האחרונות, השתנו גם תנאי העבודה שלהם.

 

חבר כנסת משתכר כ־38 אלף שקל בחודש, יכול להצטרף למשלחות לחו"ל וזכאי לכיסוי הוצאות. מלבד שתי פגרות לאורך השנה, שמסתכמות בארבעה חודשים, גם שבוע העבודה מקוצר: ימי העבודה הקבועים של המשכן הם שני, שלישי ורביעי, שבהם מתכנסות המליאה והוועדות. נוהל הקיזוז יאפשר להם להיעדר מדיונים תמורת היעדרות חבר כנסת מהאגף הנגדי.

 

 

חברי הכנסת יכולים לשכור גם שני עוזרים פרלמנטריים, ורובם יסכימו לבצע מטלות שלא קשורות לעבודה הפרלמנטרית, למרות הכתוב בתקנון. בנוסף עומד לרשות חברי הכנסת תקציב בגובה 49 אלף שקל לשמירה על קשר עם הציבור. זה מאפשר רכישת מחשבים ומכשירים אחרים, שאותם יוכלו הח"כים לשמור בסוף הקדנציה, לאחר תשלום ערך המוצר בניכוי פחת. יש גם תוספת של 19 אלף שקל לשכירת לשכה חיצונית.

 

הבקרה על חברי הכנסת שודרגה, בין היתר בעקבות המחאה החברתית. נוצרו כלבי שמירה חדשים שינטרו כל הצבעה, דיון, ונוכחות או היעדרות מהמליאה: אתר כנסת פתוחה, למשל, שיצרה הסדנה לידע ציבורי, הנגיש את המידע מהכנסת ומאפשר חיתוכים חכמים של אפקטיביות המהלכים של חברי הכנסת. עמותת המשמר החברתי תדאג שפעיליה יתרוצצו במסדרונות, יחלקו ניירות עמדה וישאלו שאלות מעצבנות בוועדות לגבי נתונים שהממשלה מעדיפה להסתיר.

 

לוביסטים בכנסת לוביסטים בכנסת צילום: מיקי אלון

 

בכנסת פועלים גם יותר מ־250 לוביסטים, לעומת 66 בלבד ב־2009, על פי נתוני העמותה לדמוקרטיה מתקדמת. בוועדות יגלו חברי הכנסת גם שתדלנים לא רשומים, שיבקשו מכם לקדם אינטרס פרטי במסווה של אינטרס ציבורי.

 

הפנסיה של חברי הכנסת תתנהל כמו של אחרון החוסכים: מדי חודש יופרשו לקרן הפנסיה 5% משכרם, והכנסת תשלים עוד 13.3%. בנוסף, הם יוכלו לפתוח קרן השתלמות על חשבון הכנסת, הטבה שלא מוענקת לכלל העובדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x