$
בארץ

בחירות 2013

תוצאות האמת: ליכוד 31, לפיד 19, עבודה רק 15

ספירת הקולות כמעט הסתיימה. אחרי 99.8% מהקולות מתחדד ההישג של יאיר לפיד. מנגד, נתניהו איבד 11 מנדטים. אכזבה גדולה בעבודה: יחימוביץ' הביאה רק שני מנדטים יותר מב-2009. ש"ס והבית היהודי גדלו ל-11 מנדטים, יהדות התורה ל-7. לבני סיימה עם 6 ומרצ הכפילה את כוחה ל-6. קדימה של מופז קיבלה שני מנדטים. כל התוצאות

ynet ו"ידיעות אחרונות" 06:1923.01.13
יאיר לפיד הוא המנצח הגדול של בחירות 2013 והתוצאות הסופיות מחדדות את ההישג. מנגד בולטת הצניחה של הליכוד-ביתנו: ועדת הבחירות המרכזית סיימה לפנות בוקר (יום ד') לספור 99.8% מהקולות בבחירות לכנסת ה-19, ומהספירה עולה שכפי שחזו המדגמים, רשימת הליכוד-ביתנו גרפה 31 מנדטים (לעומת 42 בכנסת היוצאת), ומפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד הדהימה עם 19 מושבים בכנסת. האכזבה הגדולה של הלילה הייתה נחלתה של מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ': המדגמים אמנם חזו לה 17 מנדטים, אך בתום ספירת הקולות התברר כי העבודה השיגה 15 מנדטים בלבד.  

ש"ס והבית היהודי שניהלו מאבק מול הליכוד-ביתנו התייצבו עם 11 מנדטים לכל אחת. יהדות התורה הצליחה להגדיל את כוחה מחמישה מנדטים בכנסת היוצאת לשבעה בכנסת החדשה. התנועה המשיכה במגמת הירידה והתייצבה על 6 מנדטים. מרצ קיבלה אף היא 6 מנדטים. זה היה לילה ארוך במיוחד עבור שאול מופז, שהצליח בסופו של דבר להיכנס לכנסת, אך עם שני מנדטים בלבד. אצל המפלגות הערביות התמונה המסתמנת היא זו: רע"מ-תע"ל - 5 מנדטים, חד"ש עם 4 ובל"ד עם 3.

 

הלילה, אחרי פרסום המדגמים, הגיע יאיר לפיד למטה "יש עתיד" כדי לשאת את נאום הניצחון. בצאתו מביתו אמר לפיד כי הוא מתרגש מאוד, ולאחר מכן, על בימת הניצחון, אמר: "אחריות כבדה הונחה הלילה על כתפינו. במהלך כל מערכת הבחירות יש משפט שנאמר לי שוב ושוב - 'אל תשכח אותנו כשתהיה שם, אל תהיה כמו כל אלה שנבחרים ושוכחים'. אני לא אשכח".

 

מטה יש עתיד, אחרי פרסום המדגמים מטה יש עתיד, אחרי פרסום המדגמים צילום: יריב כץ

 

בנאומו הלילה אמר לפיד כי האמת "לא נמצאת בידי הימין או השמאל, אלא האפשרות ליצור מרכז אמיתי והוגן שמקשיב לאחר, שזוכר שאנחנו יחד, לא אחד על חשבון השני אלא אחד עם השני". הוא אמר כי הבחירות מעוררות מטבען פלגנות וכעסים, אבל כעת "אנו צריכים למצוא דרך לעבוד יחד כדי למצוא פתרונות אמיתיים לאנשים אמיתיים. אני קורא לבכירי המערכת הפוליטית להקים ממשלה רחבה ככל האפשר שתאחד את הכוחות המתונים מימין ומשמאל, כדי שנוכל להביא לשינוי אמיתי במדינת ישראל".

 

באותה דקה בדיוק שבה עלה לפיד לדבר, נשא גם בנימין נתניהו את נאומו במטה הליכוד. עם עלייתו לבמה צעקו לו המוני הפעילים במקום: "רק לא ש"ס, רק לא ש"ס". "אני גאה להיות ראש הממשלה שלכם, ומודה לכם שנתתם לי את ההזדמנות בפעם השלישית להנהיג את מדינת ישראל", אמר נתניהו. "זוהי זכות גדולה אבל זוהי גם אחריות גדולה. אני מאמין שתוצאות הבחירות מהוות הזדמנות לערוך שינויים שאזרחי ישראל מייחלים להם ושישרתו את כלל אזרחי ישראל".

 

נתניהו אמר כי הקווים שינחו את הממשלה הבאה הם עמידה מול האתגרים הביטחוניים ובראשם איראן, אחריות כלכלית מול המשבר הגלובלי, אחריות מדינית מתמדת, הגברת השוויון בנטל והפחתת יוקר המחיה ובראש ובראשונה מחירי הדירות. "האתגרים והמשימות האלה לפנינו. אני רואה שותפים רבים למשימה הזו ואנחנו נשלב ידיים ובעזרת השם בשילוב ידיים בממשלה רחבה, יחד נצליח".

 

נתניהו מצביע. 42 מנדטים בכנסת הקודמת לליכוד ביתנו, 31 בחדשה נתניהו מצביע. 42 מנדטים בכנסת הקודמת לליכוד ביתנו, 31 בחדשה צילום: יוסי זמיר

 

יושבת ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה לאחר פרסום המדגמים שניבאו תחילה למפלגתה 17 מנדטים כי "יש סיכוי גבוה למהפך". "אין ספק שמתחוללת לנגד עינינו דרמה פוליטית", אמרה יחימוביץ', "דרמה שאת תוצאותיה הסופיות נדע רק בבוקר. נחכה לתוצאות האמת. יש סיכוי גבוה למהפך ולסוף ממשלת נתניהו". מאוחר יותר הלילה התייצבה יחימוביץ' בבית מפלגת העבודה בבית ברל, ודיברה כמי שרואה אפשרות של ממש שתורכב ממשלה שלא בראשות נתניהו: "יכול מאוד להיות שאנחנו נמצאים בפתחו של ערב שנותן הזדמנות גדולה להרכיב ממשלה חלופית לממשלת נתניהו".

 

יחימוביץ מצביעה. עדיין מאמינה במהפך יחימוביץ מצביעה. עדיין מאמינה במהפך צילום: אי פי איי

 

בש"ס הביעו סיפוק רב מכך שהמפלגה לא רק שמרה על כוחה, אלא אף הגדילה אותו מעט. אריה דרעי, שהגיע למטה מבית הרב עובדיה יוסף שם צפה במדגמים, כינה את ההישג נס: "הליכוד ירד ב-25 אחוז, קדימה נעלמה וש"ס - למרות כל מה שעברה - נשארה כאי יציב וכצוק איתן". דרעי, שהוכרז מעל הבמה כמנצח הגדול של הערב, הצהיר כי "במספר הקולות, עלינו בקרוב למאה אלף קולות חדשים". הוא גילה עוד כי למרות שהוא וחבריו שידרו ביטחון לגבי סיכויי ההצלחה של המפלגה, זה לא היה ברור מאליו בעיניהם: "זו הייתה מערכת הבחירות הקשה ביותר שהייתה לנו מאז הקמת ש"ס".

 

נפתלי בנט, שהוביל את הבית היהודי למעמד של המפלגה החמישית בגודלה בכנסת, אמר: "אנחנו הבטחנו שמשהו חדש יתחיל, והיום משהו חדש התחיל בעם ישראל. אנחנו, הבית היהודי, חזרנו למרכז הבמה הפוליטית. אחים ואחיות שלי, היום הקמנו בית חדש במדינת ישראל, בית חדש למי שרוצה ישראל שבטוחה בעצמה, שמאמינה בכוחה. היום ישראל חוזרת לעצמה. אויבינו יידעו שעם מדינת ישראל לא מתעסקים. היום הקמנו בית חדש לכל מי שאוהב את צה"ל ולוחמיו, לכל מי שלא מוכן שיכבלו ללוחמים שלנו את הידיים ויקראו להם פה ובחוץ פושעי מלחמה".

 

מטה בנט אחרי תוצאות המדגם. מבחינתו זה הישג מטה בנט אחרי תוצאות המדגם. מבחינתו זה הישג צילום: אלכס קולומויסקי

 

נתניהו: רוצה ממשלה רחבה ככל האפשר

 

יו"ר מפלגת מרצ שהכפילה את כוחה, זהבה גלאון, קראה להכשיל את ניסיונותיו של נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה: "אנחנו קוראים לראשי מפלגות המרכז - אל תחברו לנתניהו. לא נמליץ על מועמד שיסכים ללכת עם נתניהו". על ההישג הגדול של מרצ אמרה: "תוצאות המדגמים משביעות רצון עבורנו, אבל היום מתחילה המשימה שלנו - להחזיר למדינת ישראל את הדמוקרטיה. יש לנו משימה לחזור ולדבר שלום".

 

במטה "התנועה" של ציפי לבני הייתה שמחה מהולה באכזבה, על רקע תחזיות המדגמים שלבני תזכה בשישה עד שבעה מנדטים. לבני הצטרפה לפעילים שקראו "מהפך", אך הודתה: "מגיע לנו יותר". "כולנו ראינו את המדגמים ומי שראה את הגרף של התנועה רצה שיעלה עוד קצת", היא אמרה לפעילים ולחברי המפלגה. "לפני שמונה שבועות יצאנו לדרך חדשה. לא יכולתי עוד לשבת בבית ולראות את המדינה הולכת במסלול בעייתי. חזרתי כדי להישאר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x