$
בארץ

הצפות בשרון: כיכרות "נעלמו", לכודים בנחל

בחדרה נחסמה הדרך לשכונת בית אליעזר, רחובות רבים הוצפו והמים כיסו גם כיכרות. נחלים בשרון, בשומרון ובבקעה עלו על גדותיהם, נהגים חולצו. 5 עדיין לכודים על גג רכב שנסחף בנחל אלכסנדר. כלא הוצף ליד בית שאן, האסירים פונו. נתיבי איילון נפתחו, אבל במרכז פקקי ענק

רענן בן-צור ואחיה ראב"ד, ynet 19:0008.01.13

נתיבי איילון נפתחו, אבל הכאוס התחבורתי נמשך: פקקי תנועה גדולים נרשמים בכל רחבי גוש דן, והגשמים העזים שיורדים כמעט ללא הפסקה מיום שישי האחרון הובילו גם להצפות גדולות בשרון ובשומרון. בין היתר בחדרה נחסמה הגישה לשכונת בית אליעזר, והתושבים מתלוננים: "זה אבסורד, מה יקרה אם אישה צריכה ללדת?".

 


 

  

"שני כבישים מחברים בין השכונה לבין העיר, ושניהם מוצפים", סיפר שלמה ג'ורנו, תושב שכונת בית אליעזר. "יש אפילו כלי רכב שנכנסו למים ונתקעו וחסמו בעצמם את הכבישים. גם אם היית רוצה לעבור ברכב ארבע על ארבע לא היית יכול, כי המכוניות התקועות חוסמות את התנועה.

 

נתיבי איילון חסומים, מוקדם יותר היום נתיבי איילון חסומים, מוקדם יותר היום צילום: מאור סוויסה

 

"אני לא מבין באיזה מדינה אנחנו חיים", הוא המשיך, "איך ב-2013 קורה דבר כזה, ששכונה מנותקת מהעיר? אני לא רוצה לחשוב על מה יקרה אם, חס וחלילה, בן אדם יקבל התקף לב או אישה תכרע ללדת ולא ניתן יהיה להבהילם לבית החולים".

  

בנוסף, הוצף גם רחוב צה"ל, היציאה המזרחית מחדרה לכביש 65. לפי הדיווחים, הכיכרות באזור "פשוט נעלמו מתחת למים". כביש 65 - הציר המרכזי באזור - נחסם גם לתנועה לשני הכיווונים מצומת ערערה לצומת ברקאי בגלל שיטפונות. כשעה קלה לאחר מכן נפתח הכביש לתנועה. כמה מכוניות נתקעו בשלוליות, כוחות משטרה הגיעו למקום וחילצו אותן.

 

בשעה זו מתנהלות עבודות לחילוץ חמישה בני אדם שנלכדו על גג רכב שנסחף בנחל ליד הקאנטרי בטייבה. בנוסף, דווח על אדם נכה שנלכד בביתו בעיר עקב הצפה. המים בביתו הגיעו לגובה מטר, וצוותים של מד"א ירקון פועלים לחלצו ולהעניק לו טיפול רפואי. קודם לכן, בערוץ נחל עינב שבשומרון נלכדו שלושה בני אדם עם רכביהם. כוחות הצלה ומד"א ירקון חילצו את כולם כעבור זמן קצר. עוד שלושה בני אדם חולצו ללא פגע מנחל בזק, דרומית לבית שאן, לאחר שרכבם נסחף בשיטפון. 

 

בנוסף, בעמק חפר, נחל אלכסנדר ונחל שכם עלו על גדותיהם והציפו שטחים פתוחים בסביבתם. גם נחל בחן הציף את הכבישים שבאזור גן יאשיה, אמץ והכביש בחניאל, ולפי הדיווחים המים הגיעו במקומות מסוימים לחצי מטר. מהמועצה האזורית עמק חפר נמסר כי הנהגים מתבקשים שלא לנסות לחצות את הנחלים בשל מפלסם הגבוה וזרימתם החזקה.

 

גם במושב גבעת עדה, כ-40 תלמידי בית הספר "הרים" לחינוך מיוחד מצאו עצמם לא יכולים לחזור לבתיהם בבנימינה בשל הצפה. ראש מועצת בנימינה-גבעת עדה, אורי דיסטניק, מסר כי המשטרה הכינה דרך עוקפת כדי לאפשר להסעות התלמידים להגיע בבטחה לבנימינה.

 

עובדי חברת החשמל מתקנים את נזקי הסערה עובדי חברת החשמל מתקנים את נזקי הסערה

 

גם ביהודה ושומרון נחסמו כבישים רבים בעקבות עליית הנחלים קנה ושכם על גדותיהם. בין היתר, נחסמו הדרכים בין יקיר לרבבה ובין מחסום אליהו ליישוב צופים וכן כביש הגישה לשבי שומרון. גם נחל בזק בבקעת הירדן עלה על גדותיו סמוך ליישוב שדי תרומות, והנהגים התבקשו לא להגיע למקום. בעקבות ההצפות, נסגר מחסום בזק בין ישראל לשטחי הרשות הפלסטינית ובמקום נתקעו ארבעה כלי רכב. כוחות צה"ל והמשטרה פועלים לחילוצם.

  

במקביל, עקב עליית נחל שיטה על גדותיו, הוצפו מספר אגפים בבית הכלא שיטה באזור בית שאן. בהערכת מצב שנערכה בשבת הוחלט לפנות את האסירים לבתי כלא חלופיים והם מועברים בשעה זו תחת אבטחה כבדה של שוטרי

יחידת נחשון לבתי כלא אחרים. גם הכביש בין צומת כרכור לצומת ברקאי הוצף וגרם לניתוקו של בית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה", הנמצא בסמוך לפרדס חנה-כרכור. מבית החולים נמסר כי לחולים שלום, וכי ניתן להתקשר לבית החולים על מנת לקבל מידע נוסף.

 

לצד זאת, הגשמים גם הביאו עמם ברכה, לפחות לכנרת. מפלס המים בה עלה בארבעה סנטימטרים מהבוקר ועומד כעת על 211.46- מטרים. ברשות המים מעריכים שהמפלס יעלה בעוד כ-20 סנטימטרים עד יום חמישי.

 

בנוסף, מרכבת ישראל נמסר כי רכבות הלילה הפועלות באופן קבוע בין חצות לחמש בבוקר לא יפעלו הלילה. זאת, כדי לאפשר לצוותי התחזוקה של הרכבת לבדוק את המסילות ואת הציוד אלקטרוני לצדן ולטפל בהם.

 

גם משרד החינוך התייחס למזג האוויר הסוער והבהיר כי כי הלימודים מחר (יום ד') יתקיימו כסדרם, למעט המקומות שבהם תנאי מזג האוויר לא יאפשרו זאת. במקומות שבהם לא יתקיימו לימודים, יפעילו בתי הספר את מערך הלמידה מרחוק. ההורים יוכלו לקבל מידע אודות קיומם של הלימודים במוקד העירוני או לפנות לחדר מצב של המשרד בטלפון: 02-6222211.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x