$
בארץ

אחרי שעות של שיתוק: נתיבי איילון נפתחו

עורק התנועה הראשי של גוש דן נסגר הבוקר כמעט לחלוטין לתנועה בשל הצפה מנחל איילון, ורק אחרי כ-9 שעות נפתחו הנתיבים במלואם לצפון ודרום. החדשות הרעות: בשעות הקרובות צפוי גל גאות חדש בנחל, שעלול להביא להצפה נוספת

רענן בן צור וגלעד מורג, ynet 16:1408.01.13

אחרי כתשע שעות של שיתוק, נתיבי איילון נפתחו סוף-סוף לתנועה, הן לצפון הן לדרום. עורק התנועה החשוב ביותר בגוש דן נסגר כמעט במלואו עוד לפני השעה 7 בבוקר, ורק מעט לפני 16:00 אחר הצהריים נפתחו הנתיבים לתנועה - אבל בקרוב הם עלולים להיסגר פעם נוספת.

  

תנאי מזג האוויר והמערכת החורפית שהמטירה גשם רב ורצוף הביאו בבוקר לסגירת ציר התנועה הראשי של אזור המרכז לשני הכיוונים. לכך נוספה גם הפסקה של תנועת הרכבות דרך תל אביב. שעות ספורות לאחר מכן, נפתחו מחלפי ההלכה וקק"ל לכיוון צפון, וכך גם תנועת כלי הרכב ממחלף לה גווארדיה דרומה. דרך נמיר נפתחה לתנועה לאחר שחלקים ממנה נחסמו אף הם במהלך היום, אך עומסי התנועה הכבדים באזור המרכז מוסיפים להשפיע על חיי האזרחים.

 

מזג אוויר סוער ברעננה מזג אוויר סוער ברעננה צילום: יעל פרי

 

בחדר המצב בשירות המטאורולוגי בבית דגן התקיימה בצהריים הערכת מצב. שר התחבורה ישראל כץ אמר בתום הדיון: "הקמנו חדר מצב עם כל הגופים כדי להתמודד עם הסערה היוצאת דופן הזאת. לפי ההערכה, צפויה התגברות של הסערה בשעות הקרובות. אנחנו נערכים בהתאם ומי שלא חייב להגיע לתל-אביב שלא יגיע. חשוב לנהוג בזהירות ולהתבונן היטב על הדרך".

 

דן ארי, ראש מנהל ביצוע בחברת "נתיבי איילון", אמר לפני פתיחת הנתיבים כי "באגן ההיקוות אמורים לרדת בין 30 ל-60 מ"מ גשם בשעות הקרובות ולכן צפוי גל גאות נוסף באזור הנחל שעלול להוביל להצפה נוספת". אודי קפלינסקי, סמנכ"ל בטיחות וביטחון ברכבת ישראל, אמר: "יש נתק בתל-אביב בין דרום לצפון עקב ההצפה. אנחנו מפעילים שופלים שם. לא ניתן להיכנס בכמות גדולה של רכבות לאזור תל-אביב. התחנה בהרצליה הוצפה פעם נוספת בגלל בעיות ניקוז באזור".

 

ההצפות באיילון, מוקדם יותר היום ההצפות באיילון, מוקדם יותר היום

 

באגף התנועה בירכו על סבלנות הנהגים שעשו דרכם לתל אביב ונתקעו בפקקים הכבדים. "הנהגים הפתיעו אותנו. הם מבינים את המצב, מבינים שלא ניתן לפתוח את הכביש ומגלים הרבה סבלנות", הבהירו.

 

עומסי תנועה כבדים מורגשים בכבישים 2 ו-4, ונתיבי הנסיעה המרכזיים בתוך תל אביב סובלים מתנועה רבה גם כן. משטרת התנועה קראה לאזרחים לא להגיע לתל אביב אלא אם מדובר במקרים דחופים.

  

"איילון זורם בקצב של יותר מ-420 מטר מעוקב לשנייה, מה שגורם להצפה בחלק מהמסלולים", אמר ל-ynet מנכ"ל נתיבי איילון, אבי חודין, שמיקד את האירועים בחלק המרכזי של איילון. "הבעיה היא אגן ההיקוות באזור מודיעין וכמות הגשמים הגדולה שירדה בזמן קצר. ברגע שמזג האוויר יאפשר זאת, נפתח את הכביש יחד עם משטרת ישראל". באשר לניקוז המים, הסביר חודין כי "כשהמים עולים על גדותיהם, לא ניתן לנקז אותם לצד, כך שאנו ממתינים שהמים ירדו לאט ואז ננקה את האזור ונפתח אותו לתנועה".

 

עקב הצפות לאורך מסילות הרכבת השונות בכל הארץ, הוחלט במרכז השליטה של רכבת ישראל על האטת מהירות הרכבות. עקב כך נוצרו שיבושים קשים בלוח הזמנים בכל הקווים. בשל הצפה של חלק מהמסילה באזור נחל האיילון, הקו בין נתניה לרחובות בוטל עד הודעה חדשה. בנוסף, קו הרכבת בין ירושלים ותל אביב מסתיים בלוד. זמן קצר לאחר מכן, הופסקה תנועת הרכבות בין תחנת ההגנה לארלוזורוב בתל אביב.

  

ברכבת אומרים כי דיווחים על הצפות קשות במיוחד מגיעים מאזור תחנת לוד. כמו כן, הוצפו חלקים באזור תחנות תל אביב מרכז ותל אביב ההגנה, וההצפות גורמות לשיבושים קשים עוד יותר. אם הנחל יעלה על גדותיו, הרכבות מכיוון צפון יגיעו רק עד לתחנת תל אביב מרכז והרכבות שיגיעו מדרום יסיימו את נסיעתן בלוד.

 

הזרימות האדירות בנחלי הירקון ואיילון הניעו את עיריית תל אביב להודיע על היערכות לפינוי תושבים מחשש להצפות בשכונות בדרום העיר וגם בצפונה. לפי העירייה, המקומות המועדים להצפה הם שכונות ידידיה, עזרא והארגזים וכן הרחובות בני דן ואוסישקין הסמוכים לנחל הירקון.

 

"העירייה ערוכה בכוחות מתוגברים. צוותי הכוננות, המוקד העירוני והרווחה תוגברו במטרה לתת טיפול מהיר ככל האפשר לכל תושב או אדם שנתקל במפגע", נמסר בהודעת העירייה, שהעמידה לרשות התושבים מרכזים קהילתיים ברחבי העיר.

 

מזג האוויר יוסיף להיות גשום וסוער בצפון ובמרכז. הגשם ילווה בסופות רעמים וברד וינשבו רוחות עזות, קיים חשש להצפות ולשיטפונות. בדרום הארץ ייתכנו סופות חול.

 

ביום רביעי כבר צפוי שלג בהרי הצפון וכן באזורים הגבוהים מ-600 מ' - ובכלל זאת בצפת ובמירון. בשעות הבוקר יתפשט השלג גם בהרי המרכז, וגם ירושלים עשויה להיצבע בלבן. בשעות אחר הצהריים והערב צפויות לרדת כמויות משמעותיות של שלג והוא עשוי "להיתפס" על הקרקע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x