$
בארץ

פרופ' דני פפרמן ימונה לסטטיסטיקאי הראשי במקום שלמה יצחקי

פפרמן, ראש המחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית, נחשב לאחד מהסטטיסטיקאים המובילים בישראל. יצחקי התבשר היום במפתיע שכהונתו הסתיימה

תומר אביטל ואמנון אטד 20:4231.12.12

פרופ' דני פפרמן ימונה בקרוב לסטטיסטיקאי הראשי של מדינת ישראל. יו"ר הוועדה המאתרת לתפקיד יוג'ין קנדל בחר בפפרמן וביקש ממנו לחבור למגזר הציבורי, אולם הליך המינוי עדיין לא הושלם והוא צפוי להסתיים בימים הקרובים, ואולי רק בשבוע הבא.  

 

פפרמן, ראש המחלקה לסטטיסטיקה באוניברסיטה העברית, נחשב לאחד מהסטטיסטיקאים המובילים בישראל והוא יעמוד בראש הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה - שם יחליף את פרופ' שלמה יצחקי.

 

יצחקי התלונן הבוקר על הדרך בה נודע לו על סיום תפקידו אולם במשרד רה"מ הדגישו כי "כהונתו של פרופ' יצחקי כסטטיסטיקאן הממשלתי הסתיימה עוד לפני שנה וחצי. מאז, הוארכה הכהונה באופן זמני וחריג מספר פעמים עד שייבחר המועמד המחליף. חשוב לציין כי הממשלה פועלת על פי עקרון קציבת כהונה של בעלי תפקידים בכירים במגזר הממשלתי במטרה להבטיח את רענון בעלי התפקידים הבכירים בשירות המדינה". לדבריהם, "הליך בחירותו של הסטטיסטיקן הממשלתי החדש יושלם בימים הקרובים. בשל כך, לא מצאה ועדת החריגים לנכון צורך להאריך שוב את המינוי בניגוד לעקרון שנקבע".

 

"זו לא צורה לסיים תקופה של 11 שנים בתפקיד"

 

ההפתעה הגדולה במסיבת העיתונאים השנתית של הלמ"ס לסיכום החשבונות הלאומיים לשנת 2012 הגיעה רק בדקה ה־90. "מיד יירד לכאן הסטטיסטיקן הממשלתי", הודיעה דוברת הלמ"ס יעל נתן אחרי ששורה ארוכה של דוברים סיימו לסקור את ההתפתחויות בכל ענפי המשק בשנה החולפת. העיתונאים, שלמדו כבר להכיר את התבטאויותיו הלא צפויות של הסטטיסטיקן הממשלתי ומנהל הלמ"ס פרופ' שלמה יצחקי, נכנסו לכוננות. אבל להפתעה כזאת אף אחד לא ציפה.

 

יצחקי, נרגש מאוד ונסער, נכנס לחדר, עלה על הבמה הקטנה ואמר: "באתי רק להיפרד מכם. לפני חמש דקות קיבל סמנכ"ל משאבי אנוש בלמ"ס הודעה במייל מוועדת החריגים במשרד ראש הממשלה שהוחלט לא להאריך את חוזה העבודה שלי. זו לא צורה נאותה לסיים תקופה של 11 שנים בתפקיד הסטטיסטיקן הממשלתי. הייתי מצפה לאיזשהו יחס. החוזה שלי מסתיים הלילה בחצות, כך שממחר בבוקר אני לא אהיה יותר בתפקיד".

 

מאוחר יותר פרסמה הלמ"ס הודעה קצרה לעיתונות על סיום עבודתו של יצחקי, וציינה כי הודעה על מינוי ממלא מקום עד למינוי סטטיסטיקן ממשלתי חדש תפורסם במועד מאוחר יותר. פרופ' יצחקי מכהן כאמור בתפקיד הסטטיסטיקן הממשלתי מאז חודש נובמבר 2001. בשנה וחצי האחרונות הוארך חוזה העבודה שלו באופן זמני מדי שלושה חודשים וועדת האיתור המיוחדת שמונתה לנושא התקשתה למצוא לו מחליף.

 

הסטטיסטיקן הממשלתי ידוע בעמדותיו הביקורתיות כלפי משרדי הממשלה השונים, ובראשם משרד האוצר, והוא מעולם לא היסס להביע את דעותיו, לפעמים בצורה די בוטה. לפני ארבע שנים, למשל, הצהיר יצחקי במסיבת עיתונאים כי הוא "חושש שנתוני העוני שמופקים מנתוני הלמ"ס אינם נכונים משום שבארבע השנים האחרונות ביטוח לאומי מספק לנו נתונים רק כאשר הדבר מקובל עליו. טענת ביטוח לאומי שהוא נמנע מהעברת הנתונים כדי להגן על פרטיות האזרחים נשמעת לי כבדיחה. הפרשנות פה היא שאסור להטריד משרד ממשלתי".

 

חצי שנה לאחר מכן פתח הסטטיסטיקן הממשלתי חזית נוספת, הפעם מול מינהל הכנסות המדינה באוצר, בנושא שיטת מדידת מחירי הדירות. במסמך ארוך ומפורט שפרסם אז, כתב יצחקי בין היתר: "אנו מודאגים מכך שגוף מקצועי שאמון על הכנסות המדינה נותן פרשנות שגויה לנתונים ומפיצה ברבים. אם מינהל הכנסות המדינה יבקש את עזרתנו בהסבר על המדדים השונים נשמח לעזור להם. אשר לטענה שההצמדה פגעה בהכנסות המדינה - נראה לנו שיש להתייחס לטענה זו כאל טענת הקוזק הנגזל". 

 

הלילה הודיע משרד רה"מ כי נתניהו שוחח מוקדם יותר עם פרופ' יצחקי בעקבות הפרסומים על הדרך שבה פוטר. נתניהו אמר ליצחקי: ''לא מקובלת עליי הדרך הזאת ואני מתנצל שכך זה נעשה. זה לא ראוי, אדם צריך לשמוע על סיום תפקידו בדרך אחרת. אברר כיצד זה קרה. אני מבקש להודות לך על השנים שבהן שירתת את המדינה''.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x