$
בארץ

"היצוא הישראלי לסין נמצא במגמת ירידה"

על פי מכון היצוא, בעקבות ההאטה במשק הסיני מתקשות חברות ישראליות להגדיל את היצוא לסין

הדר קנה 15:2926.12.12

על פי מכון היצוא חלה ירידה ביצוא לסין, יעד היצוא הגדול ביותר של ישראל באסיה. ניתוח נתונים של אגף הכלכלה במכון היצוא מצביע על מגמה שלפיה החברות הישראליות מתקשות להגדיל את היצוא לסין.

היצוא לסין רשם את העלייה הגבוהה ביותר מבין מדינות היעד של ישראל בחודשים ינואר עד ספטמבר -  18% - והסתכם ב-2 מיליארד שקל, אך על פי המכון עיקר הגידול נובע מהמשך מגמת הגידול ביצוא הרכיבים האלקטרוניים לסין. מדובר בענף המהווה נכון להיום כמחצית מסך היוא למדינה. בנטרול ענף זה, מתהפכת התמונה ונרשמת ירידה של כ-11% ביצוא בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

בדו"ח הניתוח נכתב "ענפי היצוא העיקריים לסין הם הרכיבים האלקטרונים, הכימיקלים והמינרלים אשר היוו בשנת 2011 כ-68% מסך היצוא של ישראל למדינה זו. הדומיננטיות הרבה של ענפים אלו ביצוא לסין גברה במהלך 2012 והגיעה בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה לכ-73% מסך היצוא לסין. ענפי יצוא אלה מושפעים בצורה כמעט מוחלטת מפעילותן העסקית של שתי חברות גדולות: אינטל (רכיבים אלקטרונים) וכיל (כימיקלים ומינרלים). הגידול המואץ ביצוא לסין שנרשם בשנים האחרונות נובע ברובו מפעילותן של חברות אלו".

 

מניתוח מכון היצוא עולה עוד ענף הרכיבים האלקטרונים הגיע להיקף שיא של כ-970 מיליון דולר, כ-48% מסך היצוא לסין.

 

לעומת זאת ענף היצוא השני בגודלו ביצוא מישראל לסין - המינרלים (הכולל בעיקר את יצוא האשלג) רשם ירידה של כ-28% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. להערכת מכון היצוא, ברבעון הרביעי של 2012 צפויה ירידה נוספת ביצוא המינרלים לסין, אשר תשפיע לשלילה על היצוא הכולל לסין.

 

ירידה חלה גם ביצוא ענף המתכות (ירידה של 20%), ביצוא ענפי מכשור למדידה, בדיקה וניווט, (ירידה של 44%) וביצוא ענף ציוד תעשייתי לבקרה, מכשור אופטי (ירידה של 35%).

 

לדברי רמזי גבאי, יו"ר מכון היצוא: "בנטרול רכיבים אלקטרונים, מינרלים וכימיקלים, מתברר כי החברות הישראליות מתקשות להגדיל את היצוא לסין ואף נרשמת ירידה בהיקפי היצוא. הירידה נובעת מהאטת הצמיחה בשוק הסיני".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x