$
בארץ

יחימוביץ': "נתניהו מעצים את תנועת המלקחיים על מעמד הביניים"

לדברי יו"ר מפלגת העבודה בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט", "למרות שמפחידים אותנו שנהיה יוון וספרד, היום אנחנו הרבה יותר קרובים למקסיקו וצ'ילה מבחינת פערים בין עוני ועושר וזו הבעיה הגדולה שלנו"

מיקי פלד 09:5725.12.12

"אנחנו עדים לתנועת מלקחיים שצרה על מעמד הבניים עם עלייה של מחירי המזון והדיור ומצד שני שחיקה בהכנסות וקיצוץ בתקציב המדינה", אמרה הבוקר (ג') יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', בוועידת תחזיות 2013 של "כלכליסט". 

 

 

יו"ר מפלגת העובדה שלי יחימוביץ' בועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט" יו"ר מפלגת העובדה שלי יחימוביץ' בועידת "תחזיות 2013" של "כלכליסט" צילום: אוראל כהן

 

"אם בנימין נתניהו ייבחר שוב לראשות הממשלה המגמה הזו תתעצם ותגדל. לעומת זאת המטרה של מפלגת העבודה היא הגדלת הנטו של משפחות מעמד הביניים. אני לא מציעה חבילה עסקית של הגדלת הנטו במין הצעה חלומית כמו סוכנת מכירות אלא תיקון פניה של החברה הישראלית, כי למרות שמפחידים אותנו שנהיה יוון וספרד, היום אנחנו הרבה יותר קרובים למקסיקו וצ'ילה מבחינת פערים בין עוני ועושר וזו הבעיה הגדולה שלנו", אמרה יו"ר מפלגת העבודה. 

 

יחימוביץ' היא היחידה מבין יושבי ראש המפלגות שהציגה תכנית כלכלית סדורה, אם כי גם כזו שספגה ביקקורת קשה על סבירות מציאת מקורות המימון לה. עם זאת, היא אמרה, כי "מאוד אשמח על כל ויכוח וכל ביקורת על התוכנית שלנו, כי אם יש משהו שחסר הוא עצם הדיון על התוכניות הכלכליות. על התוכנית שלנו נכתבו 50 מאמרים, משבחים או מבקרים, וזה מצויין כי צריך לקיים את השיח הזה".

 

יו"ר מפלגת העבודה התייחסה לכך שמפלגת הליכוד-ביתנו לא העבירה תשובות לשאלון ששלח "כלכליסט" למפלגות השונות ופורסם הבוקר, ואמרה כי "זה לא רק שהם לא הסכימו להעביר לכלכליסט, אלא לציבור כולו. למפלגת השלטון אין חזון ואין אמירה אלא פעולה בתוך ריק מוחלט. שמעתי את רראש הממשלה אומר שמי שיעקבו אחר המדגם של תוצאות הבחירות יהיו אחמדינג'אד, נסרראלה ומשעל. מי הולך לקלפי – הם או אזרחי ישראל? זו לא הסטה מקרית של הדיון אלא הסטה שנועדה להרדים את הדיון שמתקיים בחדר הזה". 

 


 

לדבריה, "נתניהו לא אוהב את הדיון הזה כי הוא מסיט אותו לבטן הרכה שבה הוא צריך לתת תשובות ותשובות אין. בכוונה תחילה אין תשובות. הלכנו לבחירות כי נתניהו חשש להעביר תקציב בעייתי מאוד, מגדיל פערים וחונק את מעמד הביניים, תקציב גזירות קלאסי מבית מדרשו השמרני שאינו מכיר שום תרופה למעט קיצוץ בחייהם של אזרחי המדינה. ואני רוצה לשאול אותו היום מה אתה מתכנן לנו אחרי הבחירות. אני ביקשתי לשבת לעימות עם ראש הממשלה ולהתווכח ולענות על שאלות ולעסק במהות ובתוכן אך אין עימות ואין דיון כלכלי".

 

מתוך 6 השאלות שהציג "כלכליסט" למועמדים בחרה יחימוביץ' להתייחס לשתיים – הבור התקציבי וסוגיית המיסוי. "אנחנו נמצאים בעשור שלם של נתניהו שהמדינות הכלכלית של הממשלות הן ברוחו ובצלמו. איך נוצר הבור הכלכלי?

הוא נוצר בגלל הפחתת מסים לא אחראית לאלפיון העליון של החברות. עכשיו זה לא אני שלי יחימוביץ' הסוציאל דמוקרטית שאומרת את זה, אלא נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, קרן המטבע הבינלאומית וארגון ה-OECD. עכשיו יש בור של 15 מיליארד שקל ומי שימלא את הבורר את מעמד הביניים והעניים, כי זו הדדרך היחידה שנתניהו מכיר. התכנית של מפלגת העבודה מציגה דרכים למלא את הבור וצריך לקרוא אותה, ללחשוב שאפשר גם אחרת, להתווכח איתה ועוד".

 

בסוגיית המיסוי אמרה יחימוביץ', כי "על פי תוכניות הממשל, הככנסות מהרווחים הכלואים, אותם כספים שהאלפיון העליון חייב למדינה כשומת מס הכנסה, יהיו מיליארד עד 3 מיליארד שקל. רשות המסים דיברה על 5 מיליארד שקל שניתן לגבות וגם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט אמר כן. אלו הם אוצרות הטבע של מדינת ישראל שחברה כמו כיל משלמת עליהם תמלוגים של 5%, כמו במדינות עולם שלישי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x