בארץ

ברק הורה להכריז על מכללת אריאל כאוניברסיטה

בעקבות חוות דעת של היועמ"ש הנחה שר הביטחון את אלוף פיקוד מרכז להכריז על המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה

ynet 20:5624.12.12

שר הביטחון, אהוד ברק, הנחה הערב (יום ב') את אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, לאשר את המלצת מל"ג איו"ש ולהכריז על המרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה. ברק העביר את הנחייתו בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שקבע שהמהלך תקין וסלל את הדרך לאישור הסופי.

ראש הממשלה וכן יו"ר ישראל ביתנו מיהרו לברך על ההחלטה: "חיזוק נוסף להשכלה הגבוהה בישראל''.

 

גורמים מדיניים המעורים בהנחייתו של שר הביטחון, אמרו כי למעשה הוא נתן אותה כבר לפני מספר ימים, והעביר את הוראתו למתאם פעולות הממשלה בשטחים ולאלוף פיקוד המרכז. "מה שמנע את הצעד היה רק ההמתנה לחוות הדעת המשפטית שתאשר כי העתירה לבג"ץ נגד ההחלטה לא תמנע מהמהלך לצאת לפועל, וגם לא תתקבל. מרגע שניתן האור הירוק מהגורמים המשפטיים יצא המהלך לפועל".

 

בימים האחרונים התקיימו פגישות בין ראשי המועצה להשכלה גבוהה והמרכז האוניברסיטאי באריאל, שבמהלכן שונו סעיפים משפטיים הנוגעים לאישור המוסד כאוניברסיטה, ובעקבותיהן הוחלט כי כל החסמים המשפטיים אושרו.

 

למרות ההתנגדות חריפה מצד המועצה להשכלה גבוהה, החליטו שרי הממשלה בספטמבר האחרון להקים אוניברסיטה באריאל. הממשלה הורתה אז להשלים את המהלך להכרה ב"מרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון" כאוניברסיטה והעבירה את ההחלטה לאישור אלוף פיקוד מרכז ניצן אלון - בכפוף לבחינת היועץ המשפטי לממשלה.

 

וינשטיין: אין מניעה שהמפקד יקבל החלטה

 

בחוות דעתו שכתב וינשטיין הובהר הערב כי "אין מניעה שהמפקד הצבאי יפעיל את שיקול דעתו לצורך קבלת החלטה בדבר אישור של ההכרה במוסד כאוניברסיטה - עליה החליטה מל"ג יו"ש (המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון, א"מ) - ויאשרה, אם ימצא כך לנכון".

 

וינשטיין ציין כי למרות התנגדות הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), ההחלטה בדבר ההכרה במוסד האקדמי באריאל כאוניברסיטה נתונה בידי המועצה להשכלה גבוהה יהודה שומרון וכי הסמכות שלה ביהודה ושומרון כלפי מוסדות אקדמיים זהה לסמכות של המועצה להשכלה גבוהה ישראל בנוגע למוסדות אקדמיים שנמצאים בתחום הקו הירוק.

 

עוד קבע וינשטיין בחוות הדעת, שעליה הייתה אמונה המשנה ליועץ המשפטי לענייני חקיקה עו"ד אורית קורן, כי המפקד הצבאי מוסמך למלא את תפקידי הממשלה באזור "בהקבלה לסמכות הממשלה ביחס להחלטות המועצה להשכלה גבוהה בישראל" ושבידו הסמכות לאשר את ההחלטה.

 

היועץ המשפטי לממשלה ציין כי על המפקד הצבאי לקחת בחשבון את מכלול השיקולים, בהם את העובדה שהמועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון אישרה את ההכרה על סמך המלצות ועדת מעקב אקדמית שמונתה על ידה ודחתה את חוות דעתה של הוועדה לתכנון ולתקצוב שהתנגדה למהלך וטענה כי יהיה לכך השלכות על מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל בכלל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x