$
בארץ

תחזית 2013 למשק האנרגיה: הגז יתחיל לזרום, אך החיפושים יוקפאו

הזרמת הגז ממאגר תמר תשפר משמעותית את מצבה הפיננסי של חברת החשמל, שמספקת 95% מהחשמל של ישראל

ליאור גוטמן 08:4023.12.12

בשנת 2013 עתידה להתגשם הבשורה הגדולה של הגז ונפט בישראל. אם לא יקרה משהו יוצא דופן, באפריל יחל שדה הגז תמר להזרים גז טבעי לכל בעלי תחנות הכוח בישראל, ובראשן חברת החשמל.

 

לתוכנית והרשמה לכנס לחץ כאן

הזרמת הגז ממאגר תמר תשפר משמעותית את מצבה הפיננסי של חברת החשמל, שמספקת 95% מהחשמל של ישראל, משום שעלויות ייצור חשמל באמצעות גז זולות ב-90% מעלות הייצור באמצעות סולאר. מאמצע 2013 צפוי מצב תזרים המזומנים של החברה ללכת ולהתאזן, לאחר שבשלושת הרבעונים הראשונים של 2012 נרשם בחברה גרעון תזרימי של כ–2.3 מיליארד שקל. אלא שבמשרד האוצר רואים בשיפור האמור הזדמנות לחדש את תוכנית הרפורמה בחברת החשמל, שכוללת פרישה של כ־2,500 איש, הוצאת ניהול המערכת מידי החברה וחלוקתה לארבעה מחוזות ייצור עצמאיים מבחינה כלכלית.

 

אסדת הפקה של תמר אסדת הפקה של תמר

 

מגמה נוספת שצפויה להתחזק במשק האנרגיה היא יצוא החשמל מאנרגיות מתחדשות באמצעות מתקנים סולאריים (שמש), תרמו־סולאריים (קיטור) ורוח. עד סוף 2013 הם אמורים לתרום עד כ–300 מגה וואט, אולם בתחילת 2014 עלול מחיר החשמל לעלות משום שהמדינה מסבסדת את בעלי המתקנים. מגמה נוספת היא המחסור במקורות מימון לחיפושי גז ונפט. סימן ראשון לכך ניתן בשבוע שעבר, כשחברת מודיעין הודיעה ש"אין בידה האמצעים" לספק אשראי של 37 מיליון דולר לאסדת הקידוח שלה, "ים חדרה". ב–2013 מתוכננים לא פחות מ–19 קידוחי גז בים התיכון, אך בשלב זה חלקם לא מגובים במקורות מימון. הפתרון העיקרי שיזמי הגז מייחלים לו הוא אישור מסקנות ועדת צמח, שאמור לאפשר ייצוא של גז.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x