$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

דיויד גילה שוקל לפקח על הולכת הגז מהים לישראל

הממונה על הגבלים עסקיים מעוניין לחייב את שותפות תמר שהוכרזה כמונופול לאפשר לספקי גז נוספים להזרים גז דרך הצינור שלה

ליאור גוטמן 07:0617.12.12

הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה בוחן אפשרות להטיל פיקוח על השימוש בהולכת הגז הטבעי ממאגרי הים לחופי ישראל - כך נודע ל"כלכליסט". זאת כחודש וחצי לאחר ששותפות תמר הוכרזה כמונופול בתחום הגז, משום שהמאגר שבבעלותה הוא היחיד שצפוי לספק גז לארץ בשנים הקרובות.

 

הפיקוח צפוי להתבטא בשני מישורים: חיוב בעלי הצנרת לאפשר לספקים גז נוספים גישה למסלול ההולכה הקיים ולספק להן גמישות בתנאי התשלום, עד כדי קביעת מחיר להולכה מהים. במשק האנרגיה מדמים את המהלך לפיקוח שהוטל על חברת החשמל במטרה לאפשר ליצרני חשמל פרטיים להשתמש במערכת שלה. במשק האנרגיה מסבירים שהפיקוח על צנרת ההולכה ישלים אפשרות של פיצול כפוי של מאגרים ויאפשר מכירה בנפרד של גז תוך שימוש באותה צנרת.

 

הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה צילום: אוראל כהן

 

הרעיון לפקח על השימוש במערכת הולכת הגז נכלל במסגרת מסקנות ועדת צמח, שפורסמו לפני כשלושה חודשים ואושרו על ידי משרדי האנרגיה, משרד ראש הממשלה, משרד האוצר ורשות הגבלים עסקיים. הסיבה להמלצות היא העובדה שבעתיד הנראה לעין כל הגז שיוזרם לישראל יגיע ממאגרים שבעליהם העיקריים הן דלק ונובל אנרג'י: מאגר תמר שיחל לפעול בעוד כארבעה חודשים והצינור שייצא ממאגר לווייתן וצפוי להתחיל לפעול ב־2016. בקרב הגורמים המפקחים עלה החשש החשש מכך שבמציאות כזו יתקשו ספקי גז נוספים להיכנס לענף.

 

הדיון על הטלת פיקוח על מערכת הולכת הגז הואץ בשבועות האחרונים לאור הסיכוי לגילויי גז חדשים. בשנה האחרונה התגלו כעקרים מאגרי הגז הפוטנציאלים ברישיונות, שרה ומירה. לעומת זאת, מאגר שמשון שבבעלות ישראמקו ומודיעין ותחילת הקידוחים במאגר פלאג'יק הציתו את הסיכוי להיווצרות ספק גז חדש.

 

ברישינות של פלאג'יק מדובר בפוטנציאל בהיקף של 187–200 מיליארד מ"ק, אך הוא טרם הוכח. לעומת זאת, ברישיון "שמשון" כבר נמצאו כ־16 מיליארד מ"ק גז טבעי. כפי שנחשף ב"כלכליסט", השותפות בשמשון כבר החלו לנהל מו"מ עם נובל אנרג'י, שבנתה את צנרת ההולכה, כדי להתחבר אליו.

 

מהממונה על הגבלים עסקיים נמסר: "הרשות בודקת את שוק ההולכה והטיפול בגז טבעי".

 

מדלק קידוחים ואבנר, מבעלי תמר, נמסר: ״נפעל בשיתוף פעולה מלא עם הממונה על הגבלים״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x