$
בארץ

באוצר אופטימים למרות המשבר באירופה: המשק יצמח ב-3.5% ב-2013

תחזית זו גבוהה ב-0.5% הן מההערכות שהשמיעו בכירים באוצר לפני חצי שנה והן מתחזית הצמיחה האחרונה של בנק ישראל; לגבי 2014 צופה האוצר צמיחה גבוהה יותר, של 3.9%. ההכנסות מגז טבעי צפויות לתרום 0.8% לצמיחה בשנה הבאה

אמנון אטד 20:5616.12.12

שר האוצר, יובל שטייניץ, חשף הערב (א') את תחזיות הצמיחה הרשמיות של משרדו לשנתיים הבאות. על פי תחזיות אלה, שיהוו בסיס להכנת התקציב הבא, צפוי המשק לצמוח ב-3.5% ב-2013. תחזית זו גבוהה ב- 0.5% הן מההערכות שהשמיעו בכירים באוצר לפני חצי שנה והן מתחזית הצמיחה האחרונה של בנק ישראל. ביחס לשנת 2014 צופה האוצר אף צמיחה גבוהה יותר, של 3.9%. 

תחזית הצמיחה של האוצר לשנת 2013 אופטימית יותר גם מההערכות שהשמיע נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר רק בשבוע שעבר. בראיון לעיתונאי ריצ'רד קווסט אמר פישר כי לאור התחדשות המשבר באירופה, הוא צופה כעת שהמשק הישראלי יצמח בשנה הבאה בכ-3%. בנק ישראל צפוי לפרסם את תחזית הצמיחה המעודכנת שלו ביום שני בשבוע הבא, יחד עם פרסום גובה הריבית לינואר.

 

שטייניץ ונתניהו שטייניץ ונתניהו צילום: פלאש 90

 

גורם בכיר באוצר העריך הערב כי חלק מצמיחת המשק בשנתיים הקרובות יבוא מהכנסות הגז הטבעי, שהפקתו המסחרית צפויה להתחיל לקראת חודש מאי בשנה הקרובה. בשנת 2013 צפויות ההכנסות מהגז הטבעי לתרום לצמיחה כ-0.8%, ובשנת 2014 הן יתרמו לצמיחה כ- 1%.

 

לדברי הבכיר, ההכנסות מהגז הטבעי ישפיעו לחיוב גם על הכנסות המדינה ממסים. אמנם בשנה הקרובה יגדלו הכנסות המדינה מאפיק זה רק בפחות ממיליארד שקל, אך משנת 2014 ואילך הן ילכו ויגדלו בסכומים משמעותיים יותר.

 

את התחזית הכלכלית המפורטת, הכוללת גם אינדיקטורים כלכליים נוספים, כמו תחזית ההכנסות, גודל הגירעון בתקציב המדינה ושיעור האבטלה צפוי האוצר לפרסם רק לקראת דיוני תקציב 2013, אחרי הקמת הממשלה החדשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x