שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מאזן התשלומים עבר מגירעון לעודף של 850 מיליון דולר ברבעון השלישי

זאת לעומת גירעון של 640 מיליון דולר ברבעון הקודם. עם זאת, לפי הלמ"ס, בתשעת החודשים הראשונים של השנה נצבר גירעון של 1.1 מיליארד דולר, לעומת עודף של 1.9 מיליארד דולר בתקופה המקבילה אשתקד

אמנון אטד 15:1716.12.12

ברבעון השלישי של השנה נרשם בחשבון השוטף של מאזן התשלומים עודף של כ-850 מיליון דולר, לעומת גירעון של כ- 640 מיליון דולר שנרשם ברבעון הקודם וגירעון של כ-1.3 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה.

 

בחשבון הסחורות נרשם ברבעון השלישי גירעון של כ-2 מיליארד דולר ואילו בחשבון השירותים נרשם עודף של כ-2.3 מיליארד דולר. עודף של כ-500 מיליון דולר נוספים נוצר ברבעון השלישי כתוצאה מהפער החיובי בין העברות הכספים השוטפות לארץ לבין חשבון ההכנסות הראשוניות (הפער בין ההכנסות של תושבי חו"ל מהשקעות פיננסיות ומעבודה שכירה בישראל לבין ההכנסות של תושבי ישראל מהשקעות פיננסיות ומעבודה שכירה בחו"ל).

 

החשבון השוטף במאזן התשלומים הוא הפער בין סך הייבוא והייצוא של כלל הסחורות והשירותים, בתוספת העברות חד-צדדיות שונות, כגון מענקים, תרומות והכנסות מהשקעות פיננסיות. לעומת זאת, ההשקעות עצמן, גם ההשקעות הזרות בארץ וגם ההשקעות של ישראלים בחו"ל נרשמות בחשבון ההון ואינן נכללות בחשבון השוטף.

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: דני סלומון

 

מנתוני מאזן התשלומים שמפרסמת היום (א') הלמ"ס מתברר כי בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה נרשם בחשבון השוטף גירעון מצטבר של כ-1.1 מיליארד דולר. זאת לעומת עודף של כ-1.9 מיליארד דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. בכל שנת 2011 נרשם בחשבון השוטף עודף של כ-1.2 מיליארד דולר, בהמשך לעודפים שנרשמו גם בכל אחת משמונה השנים הקודמות.

 

המשמעות המעשית של המעבר שנרשם השנה בחשבון השוטף מעודף לגירעון היא שזרם הדולרים הגדול שהגיע לארץ בשנים האחרונות, בין היתר כתוצאה מהעודף בחשבון השוטף, משנה כיוון ומתחיל לזרום מישראל לעבר מדינות אחרות. אחד הביטויים לשינוי כיוון זה הוא ההתחזקות שנרשמת לאחרונה בשערי המטבעות החשובים בעולם מול השקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x