שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

דנקנר יצא, והמפעל נסגר: כיתן מפסיקה את פעילות בדימונה; 40 עובדים יפוטרו

הסיבה: שנים רבות של הפסדים המוערכים בעשרות מיליוני שקלים. המפעל העסיק בשיא פעילותו כ-2,000 עובדים

גיל קליאן 10:3502.12.12

היסטוריה עצובה היום בדימונה: מפעל כיתן שפעל בעיר משנת 1958, הודיע על סגירה. זאת, לאחר שנים רבות של הפסדים המוערכים בעשרות מיליוני שקלים. המפעל העסיק בשיא פעילותו כ-2,000 עובדים, ועסק בקליטת כותנה מהשדה, טוויה, אריגה ואף אשפרה (עיבוד אחרון של הבד לפני תפירה), צביעה והדפסה. כיום נותרה במפעל רק פעילות האשפרה, והוא מעסיק כ-40 עובדים. 

 

למעשה, סגירת המפעל לא התבצעה עד היום בגלל החלטת בעל השליטה, נוחי דנקנר. אך דנקנר כבר לא בעל השליטה בכיתן אחרי מכירת השליטה בכלל תעשיות, החברה אם של כיתן, ללן בלווטניק. לפני כשבוע הודיעה קבוצת אי.די.בי על קבלת התשלום האחרון מבלווטניק על מכירת כלל, מה שסלל את הדרך לסגירת המפעל.

 

דימונה (ארכיון) דימונה (ארכיון) צילום: חיים הורנשטיין

 

עם סגירת המפעל מצטרפת כיתן לחברות אופנה אחרות שוויתרו על פעילות ייצור בישראל על מנת לשפר עלויות, והצטרפה למודל העסקי של רכישת אופנה במדינות ייצור זולות, כמו במזרח הרחוק או טורקיה, ומכירת המוצרים בישראל ובמדינות המערב. בישראל מפעילה כיתן 24 חנויות קמעונאיות תחת המותג כיתן, ובכוונתה להגדיל את הפריסה שלה ב-3-5 חנויות בשנה. במקביל, פועלת החברה תחת המותג אספרי במדינות מערב אירופה, קנדה, מקסיקו, והיא מנסה גם להתרחב למדינות נוספות.

  

מפעל כיתן בדימונה. עוד 40 מובטלים מפעל כיתן בדימונה. עוד 40 מובטלים צילום: ישראל יוסף

 

מחזור הפעילות של כיתן עומד על כ-170 מיליון שקל בשנה, והחברה הפסדית. סגירת המפעל תצמצם את ההפסדים של כיתן, אך פעולה זו לבדה לא תעביר את החברה לרווח.

 

בעקבות סגירת המפעל הכריזה היום ההסתדרות במרחב נגב מרכזי על סכסוך עבודה במפעל. ההסתדרות דורשת פיצויים מוגדלים לכ-40 העובדים המועסקים במפעל של עד 170% במתווה דומה להסדר הסגירה של כיתן נצרת.

 

ב"שותפות ארגוני נשים", המתמחה בכלכלה ותעסוקה של נשים, הגיבו בדאגה לנוכח צפי הפיטורין בכיתן: "כל עוד מוצבים חסמים מפורשים ומשתמעים בפני נשים לכניסה ולקידום בשוק העבודה, הפוטנציאל התעסוקתי-כלכלי של אותן קבוצות איננו בא לידי ביטוי, ונגרמת לאותן נשים, במיוחד נשים מקבוצות מודרות על בסיס לאומי-אתני-מגדרי ועוד, פגיעה קשה הן מבחינה כלכלית והן מבחינה אישית, שהרי הן מופלות ומודרות בשל היותן נשים ובמקרים רבים גם בשל השתייכותן לקבוצה לאומית או אתנית מוחלשת". בשותפות ארגוני נשים חברים הארגונים: שדולת הנשים, אחותי, איתך מעכי, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, רוח נשית, מרכז מהות.

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x