$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל דורשת מיליארד שקל מים תטיס

הסיבה: במשך חודשים רבים השותפות סיפקה לחברת החשמל רק 20% מכמות הגז שסוכמה - עקב תקלות חוזרות ונשנות

ליאור גוטמן 06:5902.12.12

חברת החשמל מנהלת בתקופה האחרונה מו"מ מול שותפות ים תטיס לקבלת פיצוי בשווי מיליארד שקל, עבור גז טבעי שלא סופק לה. כך נודע ל"כלכליסט". 

תחילת הפרשה בפברואר 2011, עם היעלמותו של הגז המצרי מסל הדלקים של חברת החשמל. ים תטיס נדרשה להגביר את היקף הגז שהיא מספקת למשק הישראלי, אך בשל שאיבת יתר היא ספגה קריסות חוזרות ונשנות של בארות הקידוח -מה שהוביל לכך שבמשך חודשים ארוכים היא סיפקה רק 20% מכמות הגז שסוכמה מול חברת החשמל.

 

חברת החשמל נאלצה להשתמש בסולר להפעלת תחנות הכוח שלה, במקום בגז, וכתוצאה מכך עלויות הדלקים שלה כמעט שולשו מכ־9 מיליארד שקל ב־2011 לצפי של כ־25 מיליארד שקל ב־2012 - נתון שהיה אחד הגורמים המרכזיים לפרשת הפער התזרימי.

 

קידוח תמר קידוח תמר צילום: אלבטרוס

 

בשבוע שעבר דיווחה חברת החשמל שהיא מנהלת מו"מ למציאת פשרה לגז החסר מול ים תטיס. מבדיקת "כלכליסט" עולה שמדובר באפשרות לקבל פיצוי באספקת גז, לאחר שהגז ממאגר תמר יחל לזרום באפריל הקרוב, זאת כדי להשלים את מכסת הגז שנחתמה בין הצדדים.

 

בשותפות ים תטיס מחזיקות חברות מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה (53%) ונובל אנרג'י האמריקאית (47%) - אלו גם החברות הבכירות שמחזיקות במאגר תמר(36% לנובל אנרג'י ו־31.25% לדלק אנרגיה). בהתחשב בכך שמאגר ים תטיס נמצא בסוף חייו ושהשותפות מספקת ממנו גם ללקוחות אחרים בהיקף חלקי, האפשרות שהגז החסר יושלם ממנו היא קטנה יחסית.

 

מדלק אנרגיה סירבו להגיב. מחברת החשמל נמסר כי "בעקבות מחלוקת עם ים תטיס, התגבש הסכם פשרה במהלך ספטמבר. ההסכם עדיין כפוף לאישור הדירקטוריון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x