$
בארץ

המועצה הארצית החליטה: מתקני קליטת הגז יוקמו בעמק חפר ובאליקים

השלב הבא יהיה הכנת תוכנית מפורטת במינהל התכנון להקצבת בין 100 ל-150 דונם שם יוקם המתקן שיכלול אפשרות הפחתת לחץ וניקוי הגז שמגיע מלב הים התיכון. תושבי המקום: שר האנרגיה לנדאו פחדן

ליאור גוטמן 15:3527.11.12

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה לפני שעה קלה (ג') להמליץ על אזורי עמק חפר ואליקים כמקומות המועדפים להקמת מתקנים לקליטת גז מהים.  

 

הבחירה נפלה בישיבה שלא מן המניין אותה זימן מנכ"ל משרד הפנים עמרם קלעג'י. השלב הבא יהיה הכנת תוכנית מפורטת במינהל התכנון להקצבת בין 100 ל-150 דונם שם יוקם המתקן שיכלול אפשרות הפחתת לחץ וניקוי הגז שמגיע מלב הים התיכון וכן חיבור למערכת ההולכה הארצית.

 

במשרד הפנים מסבירים שאנשי המועצה שמעו תסקירים ממתכנני תוכנית הקליטה, אותה הוביל אדריכל גדעון לרמן, אנשי המשרד להגנת הסביבה ונציגי התושבים באזור. הבחירה בזוג המקומות הללו נעשתה לאחר בדיקת מרחק מהים למאגרים, עלויות, קיום תשתיות צנרת הולכת גז, צמצום הפגיעה בסביבה, שמירה על ייעוד הקרקע ואפשרויות פיתוח עתידיות.האופן מפתיע, עמדת המשרד להגנת הסביבה להחליף את המיקום של תחנת הכוח חגית במחצבת עין איילה נדחתה.

 

השר להגנת הסביבה לנדאו, שהגיע לישיבה, אמר לנוכחים כי "אנו רואים חשיבות רבה באישורן של שתי חלופות צפוניות. יש לכך חשיבות רבה הן לגבי יצירת ביטחון אנרגטי לישראל, והן ליצירת תחרות במשק זה. לשם השגת מטרות אלו, לא ניתן להסתמך על צינור אחד בלבד. אני מברך על החלטת המועצה, ומצפה שתקודם בדרך המהירה ביותר שניתן, למען אזרחי מדינת ישראל".

 

אמש פורסם ב"כלכליסט" כי אל שלב הגמר עלו 5 חלופות זאת לאחר סינון 25 נקודות קליטה פוטנציאליות. חמשת החלופות היו אזור חוף דור צפון, מחצבת עין אילה, תחנת הכוח חגית שליד אליקים, מפעל טיהור שפכים בחדרה ומפעל טיהור שפכים בעמק חפר.

 

תושבי המקום: שר האנרגיה לנדאו פחדן

 

רני אידן, "ראש המועצה האיזורית עמק חפר, כינה את ההחלטה האמורה כ”אומללה שהתקבלה למרות התנגדות של המשרד לאיכות הסביבה והגורמים הסביבתיים שטוענים שיש בהחלטה זו פגיעה סביבתית קשה בתושבי עמק חפר. כראש מועצה אין בכוונתי לעבור על כך בשתיקה. כבר שבועות אני מבקש פגישה עם שר האנרגיה והמים אשר בוחר להתעלם מפנייתי באופן מופגן. אנו מתכוונים לנהל מאבק גדול על מנת לבטל החלטה זו".

 

יוני ארי, ראש מטה המאבק מטעם התושבים, תקף אף הוא את ההחלטה ואמר ש"בושה וחרפה כיצד מתקבלות החלטות ברמה הלאומית. מגיע שר האנרגיה עוזי לנדאו למועצה הארצית כפחדן, לאחר שעזבו מאות מתושבי עמק חפר שהפגינו ברעש רב נגד המתקן, והביעו את המחאה כנגד הקמת המתקן ביבשה. הוא הגיע לאחר כארבע שעות בהם ראש המועצה רני אידן ומטה המאבק הביעו ההתנגדות נחרצת להקמת המתקן היבשתי בעמק חפר. נציגי המועצה הארצית שהיו צריכים לשמור על האינטרסים ועל הביטחון והבטיחות של תושבי ישראל נכנעו ללחץ של הממשלה. אנחנו נחושים להמשיך ולהחריף את המאבק. ההחלטה הזאת תגרום לאסון סביבתי ואקולוגי ולא ניתן לכך יד ונמשיך להיאבק שהמתקן יהיה בים"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x