$
משפט

חשד: עובד במחלקת הרכש של חברת החשמל לקח שוחד

יחידת ההונאה במחוז חוף של המשטרה חוקרת את יעקב גוטמכר בחשד שקיבל שוחד במאות אלפי שקלים בתמורה להטיית מכרזים

זוהר שחר לוי 14:5813.11.12
יחידת ההונאה במחוז חוף של המשטרה פתחה בחקירה בעקבות חשד כי עובד במחלקת הרכש של חברת החשמל, יעקב גוטמכר, לקח שוחד במאות אלפי שקלים בתמורה להטיית מכרזים.

 

חקירת המשטרה החלה בעקבות תלונה של חברת החשמל שהוגשה בדצמבר 2011 וגוטמכר אף נחקר בעניין. לפי חברת החשמל,

בדיקה פנימית העלתה את החשד למעורבתו של העובד בפרשת "חשמל הצפון" ובעקבות מידע שהתקבל עלה חשד כי גם היטה מכרזים במקרים רבים בשנים האחרונות.

 

בעקבות חקירת המשטרה הושעה גוטמכר לפני כחודשיים מעבודתו בחברה. הוא עצמו עתר לבית הדין האזורי לעבודה נגד השעייתו. במהלך הדיונים בתיק התגלו החשדות. בית הדין האזורי לעבודה בחיפה קיבל לאחרונה את עמדתו של גוטמכר וביטל את השעייה, תוך מתיחת ביקורת על כך שלא ניתנה לעובד כל אפשרות להגיב לטענות החמורות שעלו נגדו בטרם הושעה.

 

"לאור חומר הראיות שהובא לפנינו", צוין בהחלטה, "עולה בבירור, כי חברת החשמל לא פעלה בהתאם להוראות הנוהל הרלוונטי, לא נתנה לעובד את האפשרות ליתן תגובתו לחדשות כנגדו ולהשמיע טיעוני בעניין, בחרה להגיש תלונה במשטרה בטרם קיבלה את תגובתו העניינית ובטרם דיווחה על העניין לוועד ההעובדים. לאורך כל התקופה, ועוד בטרם נחקר במשטרה, לא העבירה החברה לעיונו מסמכים כלשהם הקשורים בחשדות כנגדו, ואף לבא כוחו, עו"ד רון דרור, לא הועבר מסמך כלשהו, כך שמעבר לטענה כללית כי העובד נחשד בקבלת שוחד/טובות הנאה, הוא לא נדרש על ידי חברת החשמל להגיב לאשמה ספציפית שניתןן להתייחס אליה".

 

על פי ההחלטה, לא ייתכן כי אדם יושעה בשל חשד לעבירה שיש עמה קלון, כמו עבירת קבלת שוחד, מבלי שיאפשרו לו להגיב ספציפית על טענות כנגדו ו"מבלי שניתנה לו, ולו ברמה המינימאלית, זכות הטיעון לגבי אותם חשדות". בית המשפט הורה לבטל את השעייה ואף חייב את חברת החשמל לשלם לעובד הוצאות משפט, 7,500 שקל.

 

ממחוז חוף במשטרה נמסר: "החקירה טרם הסתיימה ולא ניתן להתייחס לפרטיה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x