$
בארץ

מחברים את הפוליטיקאים למציאות: שלי יחימוביץ'

בעקבות ההגנה שמספקת יחימוביץ' לעובדי חברת החשמל ספק רב אם ההנהלה יכולה להוביל את תוכנית ההתייעלות

יניב רחימי 08:2811.11.12

שלי יחימוביץ' / העבודה: "עלויות החשמל, כמה שעולה החשמל בישראל, אחוז עלות השכר מהן הוא 10% בלבד. בואו נקרא לדברים בשמם" (20 באוקטובר, דה מרקר)

 

האמירה: פחות משלושה חודשים לבחירות, שלי יחימוביץ', המועמדת הסוציאל־דמוקרטית הבולטת לראשות הממשלה, טוענת כי אין לתלות בעלות השכר של עובדי חברת החשמל את תעריף החשמל הגבוה.  

 

שלי יחימוביץ' שלי יחימוביץ' צילום: אלכס קולומויסקי

 

המציאות: הדו"חות הכספיים של החברה מראים כי שיעור עלות השכר של העובדים מהווה 12%–13% מעלות החשמל, ולא 10% כפי שצוין. אלא שכאן לא מסתיים העניין ואי־הדיוק משמעותי עוד יותר. עלות השכר מבטאת רק את ההוצאות המוכרות לחברת החשמל על ידי רשות החשמל.

 

לשם המחשה, רק חלק מעלות "חשמל חינם" שמקבלים עובדי חברת החשמל מוכרת על ידי רשות החשמל ובאה לידי ביטוי בתעריף, כך שההוצאות בפועל בגין שכר והטבות גבוהות הרבה יותר.

 

 

יתרה מזאת, עלות השכר הרשמית לא כוללת כ־6.3 מיליארד שקל שהועברו ללא אישור רשות החשמל לקצבאות עובדי חברת החשמל. חלק נכבד מהסכום נובע משיפור תנאי ההעסקה והפנסיה של העובדים ללא אישורי הדירקטוריון, הממשלה, רשות החברות והממונה כנדרש.

 

מבקר המדינה, שהקדיש פרק שלם לעניין, טוען שהעברת הכספים שלא אושרו לתשלומי הפנסיה פגעה באיתנות הפיננסית של החברה ותרמה להורדת דירוג האשראי שלה ובכך העלתה את הריביות שהיא משלמת. עובדות אלה מגדילות את חלקו של שכר עובדי חברת החשמל בתמהיל ההוצאות של החברה.

 

תגובת יחימוביץ': "ההבדל בין 10% ל־13% אינו משמעותי ולא משנה מהותית את העיקרון שלפיו עלות השכר במחיר החשמל נמוכה יחסית לעלויות האחרות שמגולמות במחיר. בנוגע לנושא הפנסיות בדו"ח המבקר - אף שהוא מקדיש לנושא עשרות עמודים, הביקורת מופנית לרגולטורים ולהנהלת חברת החשמל ולא כלפי העובדים".

 

השורה התחתונה: יישום תוכנית ההתייעלות שאושרה בדירקטוריון חברת החשמל יכול להוזיל את החשמל. בעקבות ההגנה שמספקת יחימוביץ' לעובדי החברה ספק רב אם היא יכולה להוביל אותה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x