$
בארץ

פרסום ראשון

"הבור" של חברת החשמל עלול להגיע ל-2.3 מיליארד שקל

בחברת החשמל חוששים שיצרני החשמל הפרטיים ומתקנים סולאריים לייצור חשמל, לא יכנסו לפעולה במהלך הרבעון הראשון של 2013, מה שיחייב את החברה לספק את הביקוש במקומם ובאמצעות סולר יקר

ליאור גוטמן 18:2305.11.12

הפער התזרימי של חברת החשמל עלול לצמוח ולהגיע ל-2.3 מיליארד שקל. כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בזינוק של 900-800 מיליון שקל לעומת הפער התזרימי הקיים, והוא מיוחס לרבעון הראשון של 2013. כזכור, בסוף ספטמבר האחרון הודיעה חברת החשמל שהיא חישבה לא נכון את נתוניה הכספיים מה שהוביל למציאת"בור" פיננסי בהיקף של 1.4 מיליארד שקל ובבקשה דחופה מהמדינה לעזרה.

 

 

מאין נולד הפער החדש? חברת החשמל החלה בשבועות האחרונים לבצע בחינה מחודשת של כל הנתונים ובמסגרתה נבחנים הנתונים הכספיים לא רק עד סוף 2012 אלא גם לתוך השנה הבאה. לטענת בכירים במשק האנרגיה חברת החשמל עלולה לדווח על פער נוסף וחדש שנוגע לצרכים התפעוליים של חברת החשמל בכל הקשור לאספקת חשמל ברמה הארצית. אחד החששות של חברת החשמל היא שיצרני החשמל הפרטיים, כמו גם מתקנים סולאריים לייצור חשמל, לא יכנסו לפעולה במהלך הרבעון הראשון של 2013, מה שיחייב את חברת החשמל לספק את הביקוש

במקומם ובאמצעות סולר יקר.

 

במהלך הרבעון השני של 2013 אמורה להתחיל אספקת הגז ממאגר "תמר" לתחנות הכוח של חברת החשמל וליצרני החשמל הפרטיים לרבות החברה לישראל, ומאחר והגז זול משמעותית מהשימוש בסולר הפעלת המערכת הארצית באמצעותו תייצב בתוך מספר חודשים את מצבה הפיננסי ותצמצם לאורך זמן את עלות רכש הדלקים בכ-50%. הנושא נבדק בימים אלו על ידי הרגולטורים הישירים של חברת החשמל רבות משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בשעה זו המשרד נועד עם הנהלת חברת החשמל. משרד האוצר ימשיך לעקוב אחר פעולות הביקורת ותיקון הליקויים על ידי דירקטוריון חברת חשמל. משרד האוצר פועל ביחד עם חברת חשמל בכדי לבחון את החלופות לפתרון מימוני".

 

מחברת החשמל לא מכחישים את הפער בהכנסות לשנה הבאה אולם טוענים שמדובר בפער אחר שנובע מתחזיות הפעלת המערכת הארצית על ידה בלבד או בשיתוף גורמים אחרים. "חברת החשמל שוללת מכל וכל את החיבור בין הפער התזרימי עליו דווח לבין התחזית לשנת 2013. ‫‫כל ניסיון חוטא לאמת ומטעה בלשון המעטה" .

בטל שלח
    לכל התגובות
    x