$
בארץ

רשות החשמל בוחנת העלאת התעריף לכיסוי הבור התזרימי

לאחר שהתגלה כי לחברת החשמל חסרים 1.4 מיליארד שקל בקופה, ברשות בוחנים העלאת התעריף כדי לפצות על המחסור התזרימי. האוצר הודיע כי יספק ערבות של מיליארד שקל לגיוס חוב. החברה הקימה ועדה לבחינת מכירת נכסי החברה

ליאור גוטמן ויניב רחימי 07:1407.11.12

הבור של חברת החשמל מגיע לכיסו של הצרכן. רשות החשמל, הרגולטור שמפקח על חברת החשמל, בוחנת אפשרות להעלות את תעריף החשמל מעבר למה שתוכנן, כך נודע ל"כלכליסט". בשבוע שעבר התגלה כי הוצאות חברת החשמל ברכישת דלקים היו גבוהות ב־1.5 מיליארד שקל מהתחזית לשנת 2012.

על פי דיווחי החברה, הפער בין התחזית לתזרים המזומנים בפועל נובע מעלייה בשיעור הצריכה בחודשי הקיץ, שחייבה רכישת דלק בהיקף גבוה מהחזוי, ומעלייה במחירי הדלק. מקורות ברשות החשמל ציינו כי הם מצפים לתשובות מהאוצר כיצד בכוונתו לסייע לחברת החשמל עד סוף השנה. תעריף החשמל אמור לעלות בתחילת 2013 בכ־8%, זאת במקום עלייה של 4.4%, שנקבעה במקור. על פי ההערכות, המשבר התזרימי עלול להוסיף עד 2% לתעריף, כאשר ההחלטה תתקבל רק בסוף 2012. אחת הדרכים למנוע את ההעלאה היא הענקת ערבויות מדינה גבוהות להנפקת אג"ח של חברת החשמל, שיכניסו לקופתה כסף שאמור להספיק לה עד תום השנה.

 

 צילום: מיקי אלון

 

בתוך כך, האוצר החליט להעניק ערבות מיידית של מיליארד שקל לגיוס הון, אך עדיין לא ברור מהיכן יגוייס שאר הכסף שחסר לחברה - 400 מיליון שקל עד סוף 2012 ועוד 900 מיליון שקל לרבעון הראשון של 2013.

 

חברת החשמל הקימה אתמול ועדה לבחינת מכירת נכסי החברה, תחנות כוח ומבני משרדים כאחד. ממשרד האוצר נמסר שאם מכירת תחנת כוח תארך זמן רב בשל הצורך במכרז, הם יעניקו לחברת החשמל הלוואה עד לסיום העסקה. עוד החליטה החברה להוציא 1.4 מיליארד שקל מחשבון נאמנות של עובדי החברה, ממנו הם ממנים חשמל חינם ומתנות.

 

חברת החשמל הקימה ועדה לבחינת מכירת נכסים חברת החשמל הקימה ועדה לבחינת מכירת נכסים צילום: אלעד גרשגורן

 

הוועד כבר הודיע שייאבק משפטית בהחלטה, מה שעלול לעכב את המהלך במשך חודשים ארוכים. מסיבות אלה, הצורך

בהזרמת כספים מיידית לחברה עלול בסופו של דבר להשאיר את המדינה עם העלאת תעריף נוספת.

 

על סמך תחזית תזרים המזומנים שהכינה חברת החשמל, מדינת ישראל העמידה לה ערבויות להבטחת אגרות חוב בסכום של 3 מיליארד שקל, אותן היא ניצלה עד חודש יולי השנה. לפני כשבועיים אישר הדירקטוריון להנהלה להיערך למציאת

מקורות מימון נוספים ולהקדים את גיוסי החוב מ־2013 ל־2012. כעת נערכת החברה להנפקה נוספת בהיקף של עד 600 מיליון שקל, בכפוף להסכמת החשב הכללי.

 

על פי מכתב ששלח מנכ"ל משרד האוצר לחברת החשמל באמצע חודש אוגוסט, העריכה חברת החשמל כי אם הצעדים שפורטו במכתב ייושמו במלואם ובמועדם, יהיה בכך כדי להוות מענה מספק לצרכיה התזרימים של החברה עד סוף 2012.

 

בחברת החשמל ציינו שהערכתם מבוססת על תחזיות עדכניות. אלא שצרכי המזומנים של חברת החשמל במציאות היו גבוהים באופן משמעותי מהתחזיות, והתגלו מאוחר מדי - רק בסוף ספטמבר. העלויות המוכרות לייצור חשמל מהוות את התשתית לקביעת התעריף, אולם לאור זאת שעלות הדלקים העודפת לא מפוצה באופן מיידי בתעריף, נוצר בנוסף לפער התזרימי, גם פער בעיתוי הפיצוי שמקבלת חברת החשמל בדמות עליה בתעריף החשמל בגין רכישת הדלקים. כעת צופים בחברה שלפי צורכי החזויים, היא לא תוכל לרכוש את מלוא היקפי הדלקים הנדרשים בלי סיוע ממשלתי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x