$
בארץ

מסתמן: יזמי הגז המקומיים ימשיכו לחלום על קפריסין

עפ"י דיווחים בקפריסין, אף לא אחת מ-7 החברות הישראליות שניגשו למכרזים הקפריסאים וכללו 12 שטחי חיפוש, לא זכתה

ליאור גוטמן 18:3731.10.12

חלום הגז הקפריסאי נגוז? דיווחים בתקשורת המקומית של האי השכן מצביעים על כך שאף חברה ישראלית לא זכתה במכרזי חיפושי הגז שנוהלו על ידי ממשלת קפריסין. 

 

המכרזים פורסמו במאי האחרון וכללו 12 שטחי חיפוש, חלקם אטירקטיביים בשל קרבתם למאגר "אפרודיטה" (בלוק 12) בבעלות נובל אנרג'י האמריקאית (70%) ודלק אנרגיה (30%) שם נמצא לאחרונה פוטנציאל להפקת גז טבעי שמוערך ב-7 TCF (טריליון רגל מעוכב). לשם המחשה, מדובר במאגר שמכיל כ-85% מכמות הגז שנמצאה במאגר "תמר".

 

לפני כחצי שנה ניגשו 7 חברות ישראליות למכרזי הגז הקפריסאים, בתקווה שחלק מהן ירחיבו את עסקי האנרגיה גם למדינות שכנות. החברות שניגשו היו מודיעין; ישראמקו; דלק קידוחים; אבנר; הכשרה אנרגיה; הזדמנות ישראלית ודור כימיקלים.

 

למרות ההשתתפות הישראלית הענפה, דיווחים בתקשורת הקפריסאית מסמנים שבבלוק 9 (אזור חיפוש 9), שממוקם מעל למאגר "אפרודיטה", זכתה קבוצה משותפת של גזפרום ונובוטק הרוסיות וטוטאל הצרפתית. בבלוק 11 זכתה לכאורה טוטאל הצרפתית לבדה ואילו בבלוקים 2 ו-3 זכו במשותף ENI האיטלקית וKOGAS הקוריאנית. על שאר רישיונות החיפוש טרם התפרסם מידע אולם מדובר ברישיונות הפחות אטרקטיביים ובעלי סיכוי נמוך למציאת מאגר אנרגיה.

 

למרות שלא מדובר בדיווח רשמי של ממשלת קפריסין, בשוק המקומי כבר עיכלו את רוע הגזרה ופונים שוב לענף חיפושי הגז והנפט המקומי. "לא בטוח שזה סוף פסוק. זה אמנם התפרסם אבל זה לא רשמי ואולי איזה חברה מסוימת תצליח בכל זאת להשתחל", מסביר עו"ד איתן גלזר, ראש ראש תחום קליטק ואנרגיה ב-PWC ישראל. "שנית, נובוטק וטוטאל נכנסים לקידוחים מהותיים שם ואולי נראה השקעות אזוריות, כיון שברמה התיאורטית הם יכולים להיכנס לרישיונות שלנו כגון פלאג'יק או לוויתן. אני מאמין שהקשר בתחום האנרגיה בין המדינות יימשך".

 

לדבריו, קיימת אפשרות שחברות ישראליות יכנסו כשותפות בחלק משטחי החיפוש שימסרו, כאשר את בעיית המימון ניתן לפתור על ידי גיוס הון בשוק המקומי או בחו"ל. "ב-2013 תהיה אפשרות לגייס ואז אולי אחת החברות ישראליות תכנס כשותפה, ואם הגיוס לא יעשה בישראל אולי הוא יתבצע בבורסה בלונדון", מסכם גלזר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x