$
קריירה

130 עובדי הוסטלים לניצולי שואה יהפכו מעובדי קבלן לעובדי מדינה

מאבק עובדי ההוסטלים לניצולי השואה הסתיים בהצלחה: ההסתדרות והאוצר חתמו על הסכם שלפיו ייקלטו בשירות המדינה

מיקי פלד 17:1528.10.12

שנה לאחר שהחל מאבקם, 130 עובדי ההוסטלים לניצולי שואה צפויים להפסיק לעבוד אצל קבלן ולהיהפך לעובדי מדינה.

 

מדובר במהלך חריג מאוד, שבו שירות רווחה עובר מעין הלאמה. ההוסטל הופעל על ידי האגודה לבריאות הציבור, עמותה ללא כוונת רווח. יחד עם ביטול הקמתו של בית סוהר פרטי ב-2009 והלאמה של שירותי הבריאות לתלמיד בדרום הארץ השנה, זהו המאבק הציבורי המשמעותי השלישי שמוביל לפניית פרסה במדינות ההפרטה של שירותים ציבוריים בישראל.

היום (א') חתמו יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן ונציגי משרד האוצר על הסכם לקליטתם של העובדים החל מיום חמישי הקרוב כעובדי מדינה. מדובר על עובדים בשלושת ההוסטלים בבתי החולים לבריאות הנפש "לב השרון פרדסיה", "שער מנשה" ו"באר יעקב", שבהם שוהים ניצולי שואה. כל עובד ייקלט לפי המקצוע שלו (אחיות, מטפל סיעודי וכדומה) ולפי הוותק שצבר עד כה. כך למשל אחות בעלת ותק של 10 שנים באחד ההוסטלים תיקלט כעובדת מדינה עם זכויות ושכר של אחות בעלת ותק של 10 שנים.

 

המאבק לקליטתם של העובדים החל לאחר שהתאגדו בהסתדרות בדרישה לקלוט אותם כעובדים מן המניין. יו"ר ההסתדרות עופר עיני התערב באופן אישי במאבק שלהם, ואף מינף את התמיכה הציבורית בו גם לצורך השביתה הכללית במשק בפברואר האחרון בנוגע למעמד עובדי הקבלן.

 

עיני. התערב אישית במאבק עיני. התערב אישית במאבק צילום: עמית שעל

 

יו"ר הוועד רוחל'ה אברהמי אף נהפכה לדמות מוכרת בתקשורת, בעוד משרד האוצר הסתבך תדמיתית כאשר אנשיו צוטטו

כאומרים שאין טעם להלאים את ההוסטל, שכן "תוך כמה שנים הוא ממילא ייסגר", ברומזם כי ההוסטל ייסגר לאחר שניצולי השואה בהם יילכו לעולמם. בסופו של דבר הסכים שר האוצר יובל שטייניץ לקליטת העובדים במדינה. ההסכם הנוכחי קובע כי לאחר שההוסטלים ייסגרו, ינוידו העובדים ליחידות אחרות של שירות המדינה.

 

ניסנקורן הביע היום סיפוק מההסכם ואמר כי "אני מברך על קליטת עובדי ההוסטלים כעובדי מדינה. אין ספק שמדובר בתיקון עוול לעובדים המטפלים יום ביומו בניצולי שואה שמצבם הבריאותי והנפשי הוא מהקשים שיש, עובדים הזכאים על פי החוק להיקלט כעובדי מדינה". אברהמי הוסיפה ואמרה כי "מדובר ביום חג לעובדי ההוסטלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x