שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רווחים כלואים והעמקת הגבייה: מה מתכנן נתניהו לסוף הקדנציה

ועדת השרים לחקיקה צפויה לאשר בבוקר בישיבתה האחרונה את החוק להגברת המאבק נגד מעלימי מס ואת החוק להסדרת ענף דירוג האשראי. הממשלה לא מוותרת גם על חוק הרווחים הכלואים. באר שבע תוכרז כיישוב בעל עדיפות לאומית

תומר אביטל, הדר קנה, אסף גילעם ושי פאוזנר 23:0413.10.12

ראש הממשלה, שר האוצר ובכירים נוספים במערכת הפוליטית מנסים בימים האחרונים לקבוע עובדות בשטח לפני פיזורה של הכנסת ה־18. מאז הודעתו של ראש הממשלה על הקדמת הבחירות, מנסים בממשלה לתעדף את הפרויקטים החשובים ביותר, ולבדוק אם ניתן לאשר אותם בקדנציה הנוכחית בהליך בזק.

 

מחר תתכנס הממשלה לישיבה שבה יקודם חוק הקדמת הבחירות. במקביל תאושר בממשלה הצעת מחליטים, הכוללת הכרזה על העיר באר שבע כיישוב בעל עדיפות לאומית. מיד לאחר מכן תתכנס ועדת השרים לחקיקה בפעם האחרונה בקדנציה זו כדי לקדם שני חוקים שבהם חפצה הממשלה: חוק להעמקת גביית המסים וחוק להסדרת ענף דירוג האשראי. מדובר למעשה בהזדמנות האחרונה של הממשלה לקדם חוקים חדשים, היות שבתקופה הקרובה בגלל הקדמת הבחירות כל מהלך חקיקתי יהיה טעון אישור של היועץ המשפטי לממשלה, שיבקש לוודא שאינו סותר את האינטרס הציבורי.

האוצר לא מוותר על הגברת המאבק נגד העלמות מס

 

החוק להעמקת גביית המסים אמור לעבור לקריאה ראשונה בכנסת מחרתיים. מדובר בחוק מפורט, שנועד להגביר את המאבק בהון השחור ואמור להכניס לקופת המדינה 2 מילארד שקל בשנה. בתוך טיוטת החוק מוצע להעניק לרשות המסים סמכויות מוגברות למלחמה במעלימי המס. עוד קובע החוק כי תתאפשר העברת מידע מהרשות לאיסור הלבנת הון לרשות המסים, מה שיאפשר שיתוף פעולה בין הרשויות נגד העבריינים.

 

משה גפני ויובל שטייניץ משה גפני ויובל שטייניץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

בסעיף אחר מתייחס החוק לטיפול בחברות שצברו חובות והבעלות בהן עברה לגורם אחר. טיוטת החוק קובעת כי אם החברה האחרת נשלטת על ידי אותם גורמים ניתן יהיה לגבות ממנה את החוב. במקביל מנסה ההצעה להילחם בתופעת הברחת הנכסים בין בני זוג, וקובעת כי ניתן יהיה לגבות נכס שעובר ביניהם כל עוד לא חלפו חמש שנים מיצירת החוב.

חוק אחר שהאוצר נחוש לאשר היום בוועדת השרים ולהעביר לכנסת מחר נוגע להסדרת פעילותן של חברות דירוג האשראי. עד היום פעלו החברות ללא פיקוח. אם הצעת החוק תאושר, יעברו החברות לפיקוחה של רשות ניירות ערך ויהיו מנועות מלפרסם דירוג שממנו עולה "ספק מהותי" ביחס לאמינותו.

 

הצעת החוק כוללת כמה הוראות למניעת ניגודי עניינים אפשריים בחברות הדירוג עצמן (כגון התניית דירוג בגובה תגמול או הענקת שירותים נוספים) ולמניעת ניגוד עניינים של המדרגים בפועל (לא יקיימו קשרים עם המדורג, לא ישתתפו בהליך הדירוג אם היו להם קשרים עסקיים עם המדורג ועוד).

 

בהצעת החוק נכתב גם שכדי למנוע ניגודי עניינים, שר האוצר יהיה רשאי להגביל את תקופת ההתקשרות של חברה עם חברת דירוג ואף להגביל את שיעור הרווח ממדורגים מסוימים. בין כלי האכיפה שניתנו לרשות, מלבד ביטול רישיון והטלת עיצומים כספיים (עד 50 אלף שקל לעובד ועד חצי מיליון שקל לחברה), יחולו גם הוראות האכיפה המינהלית על חברות הדירוג. המשמעות היא שהרשות תוכל במקרים מסוימים להטיל קנסות כספיים על עובדי החברות שיכולים להגיע עד למיליון שקל, ועד ל־5 מיליון שקל לחברות עצמן.

 

אלי ישי מאיץ את אישור החוק נגד מהגרי עבודה לא חוקיים

 

אחד החוקים שתנסה הממשלה להעביר לקריאה שנייה ושלישית מחר הוא החוק השנוי במחלוקת לשחרור רווחים כלואים של חברות. במקביל צפויים חברי הכנסת בתקופה הקרובה לנסות לקדם שורה של חוקים ויוזמות פופולריות שיאפשרו להם להציג "קבלות" לפני הבחירות. מדובר למשל בחוק הספרים של שרת התרבות לימור לבנת, שיובא מחר לוועדת החינוך לצורך הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. החוק מקבע את מחירם של ספרים חדשים בשנה וחצי הראשונות לאחר יציאתם.

מהלך נוסף שמנסים לקדם באוצר נוגע להפחתת מכסים על דגים המיובאים מחו"ל. מדובר במהלך שיצריך חתימה של שר האוצר על צו להפחתת המכסים, ושקודם לו תידרש המדינה לערוך הליך שימוע למשווקי הדגים שעלולים להיפגע מהמהלך. באוצר בוחנים כעת אם ניתן לקדם את היוזמה בזמן הקצר שנותר עד לפיזור הכנסת.

 

יוזמה אחרת שנבחנת כעת היא זו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני, שמעוניין להעביר את הפיקוח על מחירי המים לוועדה בראשותו. באופן דומה גם מקבילו בוועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה־הכהן ינסה להאיץ את אישור החוק להקמת מאגר מחירים ארצי של רשתות השיווק. החוק שעבר קריאה ראשונה יידון מחר בוועדת הכלכלה במטרה להעבירו קריאה שנייה ושלישית בכנסת.

 

חוק אחר שעשוי לעבור גם קריאה שנייה ושלישית השבוע הוא זה הנוגע לאיסור על הוצאת כספים של מהגרי עבודה לא חוקיים מישראל. הצעת החוק של שר הפנים אלי ישי עברה כבר קריאה ראשונה בכנסת.   

בטל שלח
    לכל התגובות
    x