$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חוזה חברת החשמל לגז הנוזלי התייקר ב-10%

החוזה לרכישת גז נוזלי התייקר לאחר שרשות החשמל העריכה מחדש את העלויות. הגז הנוזלי צפוי להגיע לישראל כבר בסוף השנה

ליאור גוטמן 06:5710.10.12

חוזה חברת החשמל לרכישת גז נוזלי מענקית האנרגיה בריטיש פטרוליום התייקר בשבועות האחרונים בכ־10% - כך נודע ל"כלכליסט". 

 

על פי ההערכות במשק החשמל, התעריף בחוזה הסופי עשוי להגיע מכ־18 דולר ליחידת אנרגיה (MMBTU) לקרוב ל־20 דולר בממוצע ליחידת אנרגיה, מה שמקפיץ את היקף העסקה הכוללת לכ־1.1 מיליארד דולר.

 

מליאת רשות החשמל, בראשות עו"ד אורית פרקש הכהן, הכירה אתמול בעלויות הפעלת וחכירת אונייה ייעודית (מגזזת) לאספקת גז נוזלי. על פי הערכות הרשות, השימוש בגז נוזלי יהיה בכל תרחיש זול יותר מהשימוש הנוכחי בסולר שמחירו כ־26 דולר ליחידת אנרגיה, כך שבטווח הרחוק תחסוך חברת החשמל כ־2 מיליארד שקל. ברשות החשמל ציינו אתמול שהרחבת רכישת הגז הנוזלי עשויה להיות כדאית גם לאחר הגעת הגז מקידוח הגז "תמר" באפריל 2013.

 

 

עם זאת, במסגרת הליך האישור נדהמו בכירים במשק האנרגיה לגלות שעלויות הפעלת מצוף הגז והצבת מטעני גז נוספים בתקופות של ביקוש גבוה, עלולות לחייב את חברת החשמל לשלם פרמיות נוספות בגין אידוי מטען הגז, שמאבד על פי ההערכות עד 2.5% מנפחו בכל יממה. אם לא די בכך, הליך קבלת המטען על־ידי המגזזת מלב הים התארך מכ־5 ימים במקור לכ־7 ימים כיום, מכיוון שהספינה תשהה בים בחורף ויצריכו ממנה לשרוף סולר יקר בתקופת ההמתנה.

 

השורה התחתונה: העלויות העודפות, הן של התייקרות החוזה, הן של הצבת מטען גז בהמתנה והן של התארכות קבלת המטענים, יגולגלו על פי ההערכות לכיסו של הצרכן, שיגלה כבר בתחילת 2014 שתעריף החשמל שלו התייקר בכ־%2–3% וזאת רק כתוצאה מהשימוש בגז נוזלי.

 

הקמת מצוף הגז החלה לפני כשנה בעקבות העלמות הגז המצרי. מחירו של הגז הנוזלי בשוק גבוה פי 3.5 ממחיר הגז הטבעי (18 דולר ליחידת גז נוזלי לעומת כ־5.5 דולר ליחידת גז טבעי), אולם השימוש בו זול לעומת הסולר, שמחירו מגיע לכ־26 דולר ליחידת אנרגיה. יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל אף אמר ש"לראשונה מדינת ישראל מייבאת גז נוזלי באמצעות חברת החשמל. אישור הסכמי הרכש וחכירת האונייה ייצרו יתירות אסטרטגית גדולה יותר במקורות הייצור ובהולכה שלו".

 

הגז הנוזלי, שיסופק כבר מדצמבר, אמור להימסר לחברת החשמל באמצעות אונייה ייעודית של חברת אקסלרייט. הגז יעבור לישראל באמצעות מצוף שמקימה מיקרופרי האיטלקית בעלות של כחצי מיליארד שקל שימוקם כ־10 ק"מ מול חופי חדרה על ידי חברת החשמל ונתיבי הגז הטבעי לישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x