שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הבחירות שעלולות להשאיר את ישראל כמעט שנה ללא תקציב

בשבוע הבא עלול ראש הממשלה להודיע על הקדמת בחירות אשר יכולה לגרום לפגיעה קשה למשק. מצד שני, הסיכוי שימשיך לנסות להעביר את תקציב 2013 נראה קלוש - וייתכן שתלוי בכלל בעם האמריקאי. "כלכליסט" מנתח את שלושת התרחישים האפשריים

שאול אמסטרדמסקי ותומר אביטל 06:5003.10.12

המערכת הפוליטית והמשק בישראל שואלים כולם בשבועות האחרונים, וביתר שאת בימים האחרונים, שאלה אחת חשובה במיוחד - תקציב או בחירות. את התשובה לשאלה יכול לדעת רק אדם אחד, וזהו ראש הממשלה ושר־העל לאסטרטגיה כלכלית, בנימין נתניהו, אך למעשה ייתכן שאפילו הוא עדיין לא יודע מהי - שכן היא תלויה בכמה נעלמים שטרם התבררו.

 

אתמול נועדו נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ לשיחה בארבע עיניים, שבה דנו בסיכויים להעברת תקציב "קשה" בשל הבריתות הקואליציוניות הרופפות. התקציב וחוק ההסדרים לשנת 2013 כבר מוכנים וגמורים, אולם נתניהו חושש לחשוף את הגזירות לפני שיובטח לו רוב קואליציוני כדי שלא להצטייר כ"איש הרע" היחיד בממשלה. גם נתניהו וגם שטייניץ הביעו דאגה של ממש מהתנהלות שר הביטחון אהוד ברק בחודש האחרון וחשש כי למרות הרצון של ש"ס וישראל ביתנו להימנע מהקדמת הבחירות, הן אביגדור ליברמן והן אלי ישי יסרבו לתמוך בקיצוץ בקצבאות הילדים. אולם למרות הניתוח הפוליטי שערכו שני הבכירים לאורך כשעה וחצי, נתניהו עדיין לא הגיע להחלטה והודיע כי יכריז עליה לקראת סוף השבוע הבא.

 

שטייניץ ונתניהו שטייניץ ונתניהו צילום: פלאש 90

 

תרחיש 1 - הבחירות יוקדמו לפברואר

 

במקרה שראש הממשלה יודיע בשבוע הבא על הקדמת הבחירות, סביר להניח שאלה ייערכו בתוך 90 יום - כלומר מתישהו במהלך חודש פברואר. לפי התרחיש המהיר, ממשלה חדשה תורכב בתוך 45 יום, לקראת סוף חודש מרץ, ולרשותה יעמדו לכל הפחות 45 יום לאשר את תקציב המדינה בממשלה ובכנסת. מאחר שעיקרי התקציב כבר ייקבעו הלכה למעשה בהסכמים הקואליציוניים של הממשלה החדשה שתקום, תקציב המדינה ל־2013 עשוי להיות מאושר סופית בכנסת כבר במאי 2013.

 

אם התרחיש הזה יתממש, המשמעות תהיה פגיעה בהיקפים בינוניים בלבד בפעילות במשק. אלא שזהו התרחיש המהיר ביותר, שיתאפשר בעיקר אם הממשלה החדשה שתקום תהיה נוחה לנתניהו, כלומר אם היא תשקף את המצב הקיים כיום. אלא שלאור ריבוי התמורות במערכת הפוליטית, לא לגמרי ברור כיצד תיראה אותה ממשלה. גורמים ממשלתיים מספרים על התחממות ביחסים בין חיים כץ, למשל, למנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר. מנגד, נתניהו מרגיש בימים האחרונים שהוא איבד סופית את תמיכתם של חברי מפלגת העצמאות, לאור הנמרצות הלא־מתואמת של שר הביטחון אהוד ברק. הדבר היחיד שדי ברור הוא שנתניהו יהיה ראש הממשלה גם בקדנציה הבאה.

 

אם נתניהו יתקשה בהקמת הממשלה, הוא יוכל לקבל מהנשיא פרס ארכה של 45 יום. כלומר, בהנחה שהבחירות אכן יתקיימו במהלך פברואר, הממשלה החדשה תוכל לקום עד סוף חודש מאי. לאחר מכן, הממשלה תתבקש לאשר את התקציב בכנסת, אך אם יישארו סוגיות פרלמנטריות שאינן סגורות, יעמדו לה 100 יום נוספים לאישור, אחרי הארכות. במילים אחרות, הממשלה שתקום בחודש מאי תוכל לאשר את התקציב עד סוף חודש אוגוסט, ואולי אפילו מעט מאוחר יותר.

בתרחיש כזה, שהסבירות להתממשות חלקו השני - התמהמהות באישור התקציב בכנסת - נמוכה למדי, הפגיעה במשק תהיה גדולה יותר. במשך כמעט שנה ייאלצו משרדי הממשלה לפעול ללא תקציב אמיתי. המשמעות תהיה פגיעה קשה בפעילות משרדי הממשלה, המשק והמגזר העסקי.

 

 

תרחיש 2 - התקציב יועבר נגד הסיכויים

 

הסיכוי לכך אינו גבוה, אך ייתכן שנתניהו יצליח להעביר את התקציב לשנה הבאה למרות הגזירות, תוך פשרות מסוימות. כך למשל תוספות שכר במגזר הציבורי יידחו בשנה או בשנתיים, ייתכן ותהיה העלאה של ההפרשה של העובדים לפנסיה תקציבית, קצבאות הילדים יקוצצו בשיעור כלשהו, ובתקציב הביטחון תימצא דרך פלא לקיצוץ תוך גיוס הבטחה אמריקאית להגדלת הסיוע.

 

אם תרחיש זה יתממש, תקציב המדינה לא יאושר עד סוף דצמבר 2012 מפני שנתניהו משך את התהליך יותר מדי זמן. עם זאת, התקציב יוכל לעבור בין ינואר לפברואר 2013, וגם במקרה כזה הפגיעה במשק תהיה שולית בלבד.

 

תרחיש 3 - ארה"ב תכריע על ההחלטה

 

"עוד לפני שיקבל החלטה סופית, נתניהו יחכה לראות מהן תוצאות הבחירות לנשיאות בארצות הברית. כל השאר זה בובע מייסעס", אמר אתמול גורם במערכת הפוליטית ל"כלכליסט". הבחירות בארה"ב ייערכו ב־6 בנובמבר, ימים ספורים בלבד אחרי התאריך האחרון שבו החוק מתיר לממשלה להגיש לכנסת את תקציב המדינה לשנה הבאה - ב־1 בנובמבר.

 

כדי למשוך את הזמן, יכול נתניהו להודיע במהלך אוקטובר כי בכוונתו ללכת לבחירות מוקדמות במקום להביא לאישור התקציב, לשלוח את צוות המשא ומתן של הליכוד לדון עם הסיעות האחרות על תאריך מוסכם לבחירות, אבל לדחות את ההכרעה האמיתית לאחר היוודע תוצאות הבחירות בארה"ב.

 

לפי התרחיש הסביר מכולם, נתניהו יתעורר לבוקר 7 בנובמבר ויתבשר כי הנשיא האמריקאי המכהן ייצא מהבית הלבן רק בעוד ארבע שנים. במקרה כזה, יודע נתניהו, המותג "קינג ביבי" יספוג מכה קלה בכנף והיריבים הפוליטיים שלו, שאיתם הוא צריך להתמודד בבואו לאשר את התקציב - אהוד ברק, אלי ישי, יעקב ליצמן, עופר עיני וחיים כץ - לא ישושו לשתף איתו פעולה. אם אובמה יזכה בקדנציה שנייה, נתניהו יוכל לממש את הצהרתו ואכן להודיע באופן רשמי על הליכה לבחירות.

 

עם זאת, ישנו גם סיכוי קטן כי המועמד הרפובליקני מיט רומני יזכה בבחירות במפתיע. במקרה כזה, יוכל חברו הטוב נתניהו להודיע על שינוי כיוון, ולחתור לאישור התקציב במועדו. אחרי הכל, נתניהו כבר הודיע פעם אחת על הליכה לבחירות וביצע סיבוב פרסה ברגע האחרון עם הכנסת קדימה לקואליציה. הסיכויים לכך אינם מסתמנים כרגע כגבוהים, אך זכייה של רומני בנשיאות תאפשר לראש הממשלה להרגיש בנוח עם גניזת רעיון הבחירות ולפנות ליריביו הפוליטיים מעמדה נוחה למדי.

 

במקרה כזה, ברק, החרדים ואפילו אנשי ההסתדרות והוועדים יידעו כי כוחו של ראש הממשלה התעצם משמעותית - לא עוד ראש ממשלה מבודד מדינית שלא יכול לגייס מהלכים אמריקאיים לטובת האינטרס הישראלי, אלא ראש ממשלה המקורב במיוחד לשלטון בארה"ב. נתניהו יצליח להעביר את התקציב, והבחירות הבאות יתקיימו כמתוכנן באוקטובר 2013.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x