$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": צוות ממשלתי יבחן לראשונה את ההפרטות

האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה ידון במגמת מיקור החוץ וייבוש תקציבי השירותים הציבוריים, בהתאם להמלצות ועדת טרכטנברג

שאול אמסטרדמסקי 08:3805.09.12

האגף לתכנון מדיניות במשרד ראש הממשלה, בראשות אודי פרוואר, יקיים בתחילת השבוע הבא דיון ראשון מסוגו שעניינו בחינת מדיניות ההפרטה בשיטת מיקור־חוץ של השירותים הציבוריים - כך נודע ל"כלכליסט". ככל שידוע, זו תהיה הפעם הראשונה שבה משרד ממשלתי בוחן לעומק את כלל מדיניות ההפרטה של הממשלה, ולא בדיקה נקודתית של הפרטה זו או אחרת.

 

לדיון הוזמנו כמה מומחים, הן מהאקדמיה והן מהמגזר הציבורי, בשביל להציג בפני הדרג המקצועי את עמדותיהם. בעקבות הדיון הצוות הממשלתי ימליץ למנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר כיצד לפעול בעניין.

 

 

הדיון נולד בעקבות אחת מהמלצות ועדת טרכטנברג, שקבעה כי ראש הממשלה ושר האוצר צריכים להקים "צוות עבודה ממשלתי אשר ימליץ על קווי המדיניות הנדרשים וצעדים אופרטיביים ליישומם". הוועדה אמנם המליצה כי הצוות המיוחד יגיש את הצעת המדיניות שלו עד תחילת יוני 2012 ואילו התהליך מתחיל רק עכשיו, אולם ייתכן שבמקרה זה מוטב מאוחר מאשר לעולם לא.

 

מאז תחילת שנות ה־90 נמצאים משרדי הממשלה בתהליך מואץ של הפרטת שירותים ציבוריים בתהליך של מיקור־חוץ, כתוצאה מאילוצים תקציביים ומאילוצי כוח אדם. משרד האוצר מקשה מאוד על תהליך הגדלת כוח האדם במשרדי הממשלה, ולכן כמעט כל שירות ציבורי חדש שהממשלה רוצה לתת לציבור יוצא באופן אוטומטי לביצוע בשיטה של מיקור־חוץ, כלומר על ידי חברות וגופים מהמגזר הפרטי או המגזר השלישי.

 

במקביל, ייבוש תקציבי של שירותים ציבוריים קיימים, כמו שירותי הבריאות לתלמידים בבתי הספר, שירותים רבים של משרד החינוך ומשרד הרווחה ועוד רשימה כמעט אינסופית של שירותים ציבוריים, מובילים לכך שלשם שיפורם המימון נשאר ציבורי אבל הביצוע עובר למגזר הפרטי.

 

המתנגדים לתהליך ההפרטה טוענים כי הבעיה העיקרית שבו היא המפגש בין השאיפה למקסום רווחים מצד החברות הפרטיות עם פיקוח רופף מדי של משרדי הממשלה על איכות השירות הציבורי שעבר הפרטה. ואמנם, מבקר המדינה נדרש לעניין הפיקוח הרופף שוב ושוב בדו"חות ביקורת רבים, תוך שהוא מציין כי הפיקוח הקיים אינו מספיק, כמו גם המשאבים שמוקצים לו.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה, כי "בהמשך להמלצות ועדת טרכטנברג, מקיים משרד ראש הממשלה דיון פנימי לבחינת סוגיית אספקת השירותים הציבוריים. יודגש כי מדובר בדיון ראשוני ללימוד הנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x