שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": "הגז יכול להניב למדינה 11 מיליארד שקל בשנה"

לפי אורי אלדובי, יו"ר איגוד תעשיות מחפשי הנפט והגז, צבר הכנסות המדינה ממסי ששינסקי על הגז יהיה גבוה גם תחת הנחות שמרניות

ליאור גוטמן 06:5505.09.12

יצוא הגז הטבעי מישראל ללקוחות בחו"ל עשוי להניב צבר הכנסות שנתי של 11.2 מיליארד שקל - כך עולה מחישובי איגוד תעשיות מחפשי הנפט והגז בישראל שפועל זה כשנתיים תחת איגוד לשכות המסחר. הנתונים הוצגו לאחרונה בפני חלק מחברי האיגוד, לרבות חברי ההנהלה שכוללים את ליגד רוטלוי מבעלי רציו, יוסי אבו שמכהן כמנכ"ל דלק קידוחים, וביני זומר נציג נובל אנרג'י.

 

בשבוע שעבר קיבל ראש הממשלה נתניהו את המסקנות הסופיות של ועדת צמח, כאשר העיקרית שבהן היתה להתיר את היצוא במכסה של כ־500 מיליארד מ"ק ובכפוף להבטחת צורכי המשק ל־25 שנה.

 

אורי אלדובי אורי אלדובי צילום: איתן ריקליס

 

"אם המדינה תרצה, היא תוכל לצמצם את מס הבלו ב־60%"

 

בשיחה עם "כלכליסט" מסביר יו"ר האיגוד אורי אלדובי, מבעלי הזדמנות ישראלית, שהנחות העבודה שהובילו לנתונים הכספיים היו שמרניות במיוחד ועשויות להשתנות. "כלכלני האיגוד עשו ניתוח של תועלות יצוא הגז תחת כמה הנחות עבודה. ההנחה הראשונה היא שהמלצות ועדת צמח יתקבלו במלואן ויהפכו למתווה מחייב של הממשלה, כלומר שיותר יצוא מישראל כפי שהומלץ. במקביל, הנתונים הכמותיים שהצבנו כהנחת מוצא היו מכסת יצוא של 18 מיליארד מ"ק בשנה, בעלות של 7 דולרים ליחידת אנרגיה ותחת מתווה מס כולל של 60% - הוא השיעור שנקבע במסגרת ועדת ששינסקי. החישובים הראו רווח של יותר מ־11 מיליארד שקל לשנה", לדבריו.

 

אלדובי הסביר כי "התמחור הנמוך נבחר בכוונת מכוון, שלא יגידו שאנחנו לא שמרנים או שהגענו לתוצאות לא סבירות. עם הכנסות בסדר גודל שכזה ניתן לסבסד כשליש מעלות ייצור החשמל או לקזז חזרה את המע"מ. אחד התחשיבים הראה שאם המדינה תרצה, היא יכולה לנצל את ההכנסות כדי לצמצם את המס שמוטל על בנזין ב־60%, ובכך להוריד את מחיר הבנזין שנמכר בתחנות, או לחלופין לסבסד הקמה של תעשיית קלינטק וייצור אנרגיה ירוקה. אני משתמש בכוונה במדד שקל להבין. אפשר גם לסבסד 55% מקצבאות הזקנה – הכל תלוי בממשלה".

 

מאגרי הגז בקפריסין שוועדת צמח לא תמחרה

 

אלדובי, כמו שאר חבריו לאיגוד, מייצג את התעשייה שהוא שותף בה ומחזיק גם בחברת הזדמנות ישראלית ששותפה בחמשת רישיונות פלאג'יק שסמוכים לקפריסין, שם התגלה מאגר גז פוטנציאלי שלא תומחר במסגרת ועדת צמח.

 

אחת ההמלצות של ועדת צמח היתה להקים מתקן יצוא בישראל ותחת שליטה ישראלית. לעניין זה מסביר אלדובי כי "חלק מהגז ילך ליצוא מישראל וחלק ילך ליצוא מקפריסין, אם הממשלה לא תתקדם עם הקמת המתקן. המדינה תצטרך ליצור תעסוקה ולא לבזבז את הזמן. זו משימה לאומית. ברגע שיבינו את זה, הכל ירוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x