שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": משרד הביטחון מעכב לתעש 100 מיליון שקל

משרד הביטחון לא עומד בהבטחתו להעמיד מקדמות בגובה 50% בתמורה להזמנות. תעש נמצאת בקשיים תזרימיים ומתקשה לשלם משכורות

הדר קנה 06:5303.09.12

משרד הביטחון מעכב את העברתם של כ־100 מיליון שקל לתעש בעבור הזמנות שמבצעת עבורו החברה, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בעיכוב בעייתי של למעלה משבוע עבור תעש, אשר נמצאת בקשיים תזרימיים קשים לפני הסיכומים האחרונים לגבי הפרטתה. 

העיכוב מהווה הפרה של סיכומים שנחתמו בתחילת 2012, בעקבות הסכמות עקרוניות עם ההסתדרות על מתווה הפרטת החברה. באותה תקופה גובשו הבנות על סיוע ביניים שיועבר לחברה על ידי משרדי האוצר והביטחון, על פיהן משרד האוצר יקצה לתעש 150 מיליון שקל לסייע לה בתזרים מזומנים ובתשלומים חיוניים, ומשרד הביטחון יעמיד עבור כל הזמנותיו מקדמות בגובה 50% בתמורה למערכות ומוצרים שתעש מספקת לו.

 

 

על פי גורם המקורב להפרטה, "משרד הביטחון הוריד על דעת עצמו את המקדמות משיעור של 50% לשיעור של 42%. המשמעות היא עיכובם של 100 מיליון שקל שמאוד פוגע כעת בתעש".

 

גורם ממשרד האוצר הביע אף הוא התמרמרות על דרך הפעולה של משרד הביטחון ואמר, כי "משרד הביטחון מפר הסכמים עם תעש בצורה מניפולטיבית כדי לשמור על הכסף שלו על רקע דיונים לגבי תקציב משרד הביטחון. אין פה שום הסבר הגיוני אחר".

 

הגורם באוצר מוסיף כי מדובר בתקופה קריטית: "כל הגורמים הנוגעים בדבר עובדים במרץ על־מנת להגיע למבנה ההון של תעש לפני ההפרטה. לא הבאנו בחשבון את הקטנת הערבויות על ידי משרד הביטחון - זה קריטי ויכול להעמיד בסיכון את נושא ההפרטה כולה". עם זאת מוסיף הגורם כי ביום חמישי הקרוב נקבעה פגישה בין כל הצדדים

המעורבים בהפרטה והוא מקווה כי אז יגיעו הדברים לידי פתרון.

 

תעש בחרה שלא להתייחס לנושא.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר עמד בהתחייבותו והעביר את הכספים בהתאם להסכם. מעבר להסכם, הועברו לתעש 227 מיליון שקל נוספים לטובת תשלום משכורות".

 

ממשרד הביטחון נמסר, כי "בדיון שקיים מנכ"ל משרד הביטחון הוחלט כי משרד הביטחון לא ישלים את תשלום המקדמות ל־50%, זאת בהיעדר סיכום על תוכנית רב־שנתית ובהיעדר מתווה תקציבי לשנת 2013, שאינו מאפשר למשרד הביטחון לקחת על עצמו התחייבויות נוספות. עם זאת, יודגש כי סכום המקדמות המדובר נמוך באופן משמעותי מזה המצוין בכתבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x