$
בארץ

יוג'ין קנדל: "אנחנו לא רוצים שמלווה גדול ולווה גדול במשק יוחזקו על ידי אותו בעל שליטה"

ראש המועצה הלאומית לכלכלה אמר את הדברים בדיון בוועדת הכספים בנושא הצעת החוק הממשלתית המבוססת על המלצות ועדת הריכוזיות

אמנון אטד 10:0129.08.12

"אנחנו לא רוצים שמלווה גדול ולווה גדול במשק יוחזקו על ידי אותו בעל שליטה", כך אמר הבוקר (ד') ראש המועצה הלאומית לכלכלה וחבר ועדת הריכוזיות, פרופ' יוג'ין קנדל, בדיון פגרה מיוחד שמקיימת ועדת הכספים בהצעת החוק הממשלתית המבוססת על המלצות ועדת הריכוזיות.

 

פרופ' יוג'ין קנדל פרופ' יוג'ין קנדל צילום: גיא אסיאג

 

יו"ר הוועדה ומנכ"ל משרד האוצר לשעבר, חיים שני אמר כי הדו"ח שהגישה הוועדה הוא דו"ח מאוזן, שלוקח בחשבון גם את הסיכונים וגם את מבנה המשק הישראלי. לדבריו, הנושא שעליו הוטל על הוועדה לטפל הוא נושא מורכב ביותר, וכי אין ניסיון רב בעולם בטיפול בנושא זה.

 

בפתח הדיון, ציין יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני כי הקמת ועדת הריכוזיות הייתה צורך חיוני. יחד עם זאת, ציין גפני כי נותרה עדיין הבעיה בנושא השליטה של בעלי שליטה בגופים פיננסיים וריאליים גם על כל תקשורת. "לכל החלטה של ועדת הכספים בהצעת חוק זו", אמר גפני, "תהיה השפעה על המשק הישראלי".

 

נציג הממשלה בדיון, סגן שר האוצר יצחק כהן אמר כי המשבר הכלכלי העולמי שפרץ בסוף שנת 2008 מורגש עדיין ברוב כלכלות העולם. "משבר בגוש היורו", הזהיר כהן, "עלול להוביל למשבר עולמי נוסף". לדבריו, שיעור האבטלה במשק הישראלי נמצא כעת ברמה נמוכה.

 

בדבריו, הגן סגן שר האוצר על גל המסים האחרון שיזם משרדו ואמר כי העלאת שיעור המע"מ יעילה יותר מהעלאת שיעורי המסים הישירים, שעלולה לפגוע בצמיחה. בנוסף לכך, ציין כהן, לא בטוח שהעלאת שיעור המע"מ ב- 1% תתגלגל במלואה אל כיסם של הצרכנים.

 

יו"ר הכנסת, "ח"כ ראובן ריבלין פנה אל סגן שר האוצר ואמר לו כי יש לשמר את ערוץ 10 וכי הממשלה צריכה לעזור לערוץ במתן פרק זמן בתשלום חובותיו. כהן ענה כי בכוונתו לבדוק את הנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x