שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

"תוכנית האוצר לפרק את חברת החשמל לא תעבור"

משרד האוצר נדרש להציג את מתווה הרפורמה בחברה בדצמבר הקרוב, אך לדברי יו"ר ועד העובדים מיקו צרפתי: "האוצר רוצה פירוק בשיטת הסלמי"

ליאור גוטמן 08:4729.08.12

ביצוע הרפורמה המבנית בחברת החשמל, שתוכננה כבר לפני 16 שנה, נראה רחוק מתמיד. אתמול הצהיר יו"ר ועד עובדי החברה מיקו צרפתי כי התוכנית למכור יחידות ייצור חשמל ברמת חובב ואלון תבור, מהלך שנמצא בבסיס הרפורמה שמתכנן משרד האוצר, תיענה בסירוב מוחלט לשיתוף פעולה.

 

מיקו צרפתי מיקו צרפתי צילום: טל שחר

לדבריו, "התוכנית הסודית של פקידי האוצר לפרק את החברה בשיטת הסלמי ולהעביר נכסים ציבוריים לבעלי אינטרסים בשוק הפרטי כדי לסדר לעצמם ג'ובים רווחיים בעתיד, לא תעבור בשתיקה מצד אלפי משפחות שפרנסתן תיפגע כתוצאה מכך".

 

גורמים אחרים בוועד הבהירו כי "עובדי החברה לא ישתפו פעולה עם הקמת תאגידי חשמל פרטיים. בדיוק כמו שמודל תאגידי המים הוליד זעם ציבורי מוצדק". אתמול פורסם ב"כלכליסט" כי היעד החדש לפרסום הרפורמה הוא דצמבר הקרוב, לאחר שהמדינה לא עמדה ביעד האחרון שנקבע ליוני האחרון.

 

תוכנית הרפורמה כוללת הוצאה לגמלאות של כ־2,000 עובדים, מכירת יחידות ייצור חשמל באלון תבור וברמת חובב והוצאת ניהול המערכת מידי החברה. לפי דו"ח מבקר המדינה ממאי 2010, כל עובד שיפרוש אמור לקבל כ־1.7 מיליון שקל. אך נוכח מצבה הפיננסי של החברה - התחייבויות מצטברות של 70 מיליארד שקל, הפסד של כ־1.5 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2012 - לא ברור מהיכן יגיע הכסף. "עובדי חברת החשמל עומדים על כך שהתוכנית להצלת החברה תכלול רפורמה מלאה וכוללת בהתאם למתווה המוסכם", מסכמים בוועד.

 

התוכנית להפרטת חברת החשמל עברה במסגרת חוק משק החשמל מ־1996, אך עד היום לא יצאה לפועל. ביולי האחרון החליטה רשות החשמל, הרגולטור המפקח על יצרני החשמל במשק, לאפשר לחברה פרטית באזור בית שאן לחבר לקוחות באופן עצמאי. התגובה של הוועד למהלך היתה חריפה, ומאז מסרב הוועד להעביר נתונים לרשות החשמל. כעת נודע ל"כלכליסט" כי בשבועות האחרונים לא מתקיימות שיחות בין נציגי הוועד הבכירים להנהלת החברה.

 

בחברת החשמל סירבו להגיב לדברים וממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x