$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": רשות המסים רוצה בונוסים מוגדלים כדי להעמיק גביית מס

ועד רשות המסים וההנהלה מתכננים לדרוש מהאוצר לאפשר מתן תוספות שכר לפי תפוקה ואחריות כדי לעודד עובדים איכותיים להישאר ברשות. ההסכם יתבסס על המודל של ההסכם שנחתם בשנה שעברה במינהל מקרקעי ישראל

מיקי פלד 06:5621.08.12

ברשות המסים מתכננים רפורמה גדולה בשכר ובתגמול לעובדים, כחלק מניסיון המדינה להעמיק את הגבייה. השיחות בנושא עם משרד האוצר יחלו רשמית בחודש הבא, אך ל"כלכליסט" נודע כי הכוונה היא להגיש הצעה שתדמה להסכם שנחתם בין ההסתדרות למדינה במינהל מקרקעי ישראל בשנה שעברה. כך שההסכם יכלול אפשרות לתוספות שכר דיפרנציאליות, לניוד עובדים בין מחלקות ולמענקי הצטיינות לעובדים. כיוון שהעובדים יתוגמלו גם לפי הצטיינות ועמידה ביעדים, לדברי גורמים ברשות הסכם כזה צפוי לחזק את יכולת ההנהלה להגדיל את פריון העבודה ומכאן שגם את גביית המס.

 

על פי ההצעה המתגבשת, עובדים בדרג המקצועי במס הכנסה, מכס ומע"מ והיחידה הטכנולוגית שע"מ, יקבלו תוספות שכר בהתאם לאחריות הנדרשת מהם, להשכלתם ולחוות דעת המנהלים. ברשות ובוועד העובדים לא החליטו עדיין על שיעור תוספת השכר שיידרשו, אך אם ללמוד מהמודל של ההסכם במינהל, שאליו נשואות עיני הצדדים, אפשר לצפות כי המענקים על עמידה ביעדים יגיעו ל־4% מהשכר ותוספת שכר בהתאם להשגים אישיים יגיעו לכ־1.9% מכלל תקציב השכר.

 

המענקים יגיעו ל-4% מהשכר המענקים יגיעו ל-4% מהשכר צילום: בלומברג

 

עובדים בעלי השכלה רלבנטית או כאלה שניתן לנייד בין אגפי הרשות יקבלו תוספת שכר של עוד 5%. באופן דומה, עובדים השייכים לדרג המקצועי, כגון מפקחים במס הכנסה, עורכי דין, מבקרי חשבונות במע"מ, רכזי חוליה וכדומה יקבלו תוספת שכר גבוהה יותר מאשר עובדים בדרג החצי־מקצועי כמו מזכיר חוליה ובודק ספרים. אלה יקבלו תוספת שכר מעט קטנה יותר, בעילה כי האחריות שהם נושאים בה קטנה יותר.

 

לכאורה, במשרד האוצר צריכים להיות מעוניינים מאוד ביישום הסכם כזה. מעבר לאפשרות להעמקת הגבייה, מזה יותר משנתיים מנסים באוצר לקדם את הסכמי השכר מול ההסתדרות לכיוון של תוספות שכר דיפרנציאליות ומתן מענקים על עמידה ביעדים והצטיינות. אך למרות התועלת שביישום הסכם כזה, באוצר עשויים להתנגד לו בשל עלותו.

 

כיום מקבלים 5,200 העובדים ברשות שכר עידוד ממוצע של 16 אלף שקל בשנה ברוטו, כלומר עלות של יותר מ־80 מיליון שקל בשנה, בנוסף לגמול הצטיינות של עד 700 שקל ברוטו בשנה. גם אם חלק משכר העידוד יופנה למימון ההסכם החדש, עדיין מדובר בתוספות שכר שעשויות להעיק על תקציב המדינה. בנוסף, לרשות צפויים להצטרף ב־2013 כ־700 עובדים נוספים.

 

 

מפקח ברשות המסים אינו מתוגמל לפי עומק הגבייה בתיקים שהוא אחראי עליהם, אלא מקבל בונוס של עד 700 שקל בשנה לפי כמות התיקים שהוא סוגר. אם תתקבל הרפורמה, ההגדרה של עמידה ביעד תהיה תלויה במנהל.

 

יו"ר ועד עובדי הרשות, ואדים אבנשטיין, אמר ל"כלכליסט" כי "בשל התגמול הנמוך של העובדים, המערכת שלנו מאבדת כוח אדם מקצועי וכתוצאה מכך נפגעות הכנסות המדינה". אבנשטיין הוסיף כי "בעניין הצורך ברפורמת שכר אנחנו בוועד רואים עין בעין עם ההנהלה. הופתעתי לגלות כי מצאתי שותף במנהל הרשות דורון ארבלי".

 

ממשרד האוצר נמסר כי "בימים אלה יחל משא ומתן על הסכם שכר לעובדי רשות המסים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x