$
בארץ

האוצר: מערכת הביטחון חייבת לקופה הציבורית 11.4 מיליארד שקל

ראשי האוצר סיימו את הצגת עמדתם בדיון בממשלה, לפיה הצבא לא עמד בתוכנית ההתייעלות שנקבעה לו לחמש השנים האחרונות. לעומת זאת, פישר אמר בדיון כי מבחינת תוכנית החומש, עמדה מערכת הביטחון פחות או יותר במתווה ההוצאות שנקבע לה; בפתח הישיבה אמר נתניהו: "אנחנו חייבים להידרש לשינויים ההיסטוריים שמתרחשים סביבנו"

אמנון אטד 16:2615.08.12
הממשלה החלה את הדיון המיוחד בתקציב הרב-שנתי של מערכת הביטחון. בפתח הדיון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי בסוף הדיון תתבקש הממשלה להחליט לא רק כמה כסף יושקע בביטחון, אלא גם במה להשקיע את הכסף בתוך מערכת הביטחון – בשאלות מרכזיות של בניין הכוח לחמש השנים הקרובות, ואולי אף לעשור הקרוב.

 

"אנחנו עומדים לקבל החלטות לא פשוטות על גודל התקציב והפניית התקציב למרכיבי הכוח העיקריים", אמר נתניהו, "זה דיון מורכב ורציני ואני בספק אם נגמור אותו היום. אנחנו חייבים גם להידרש לשינויים ההיסטוריים שמתרחשים סביבנו. האיומים שמופנים לעבר מדינת ישראל משתנים ואנחנו צריכים להיות ערוכים לכך".

 

שטייניץ וברק (ארכיון) שטייניץ וברק (ארכיון) צילום: קובי קוץ

 

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, שהשתתף אף הוא בישיבת הממשלה, ציין כי מבחינת תוכנית החומש, עמדה מערכת הביטחון פחות או יותר במתווה ההוצאות שנקבע לה. בדבריו בדיון, לא התייחס פישר לנושא התייעלות מערכת הביטחון, הנמצא בלב הוויכוח בין משרד האוצר לבין משרד הביטחון.

 

ראשי האוצר סיימו את הצגת עמדתם, לפיה הצבא לא עמד בתוכנית ההתייעלות שנקבעה לו לחמש השנים האחרונות וכתוצאה מכך נגרע מקופת המדינה סכום כולל של כ-9.2 מיליארד שקל. לטענת האוצר, לסכום זה יש להוסיף את 2.2 מיליארד השקלים שאמורים היו לקצץ השנה בתקציב הביטחון על פי המלצות ועדת טרכטנברג, כך שהסכום הכולל שחייבת מערכת הביטחון לקופה הציבורית מסתכם בכ- 11.4 מיליארד שקל.

 

בשעה זו מציגים את עמדתם בנושא ראשי מערכת הביטחון, והם מונים בפני שרי הממשלה את כל האיומים האזוריים על ביטחונה של ישראל. מאוחר יותר היום צפוי ראש הממשלה להעביר את הדיון ממליאת הממשלה לקבינט הביטחוני, שידון בכמה נושאים רגישים מבחינה ביטחונית.

 

בישיבת הממשלה היום, שמתוכננת להסתיים לקראת השעה 6 בערב, לא צפויות להתקבל החלטות. ככל הנראה, הדיון בתוכנית הרב שנתית של תקציב הביטחון גם לא יסתיים היום, והוא יימשך במועד מאוחר יותר ובפורום מצומצם יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x