שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק ישראל: נטל המס בישראל נמוך ב-3% מהנטל הממוצע ב-OECD

שיעור ההוצאה האזרחית בישראל הסתכם ב-2010 ב-32% בלבד מהתוצר, לעומת שיעור ממוצע של 44% בקרב מדינות ה- OECD. נטל המס הנמוך ביותר בשנת 2010 היה בארה"ב 25%, באוסטרליה 26% וביפן 27%. לעומת זאת, בראש הרשימה ניצבות המדינות הסקנדינביות דנמרק, עם נטל מס של 48% ושבדיה 46%

אמנון אטד 10:0207.08.12

נטל המס (היחס בין סך גביית המסים לתוצר) בישראל נמוך בישראל ב-3% מהנטל הממוצע בקרב המדינות החברות בארגון ה- OECD, ובשנת 2010 הוא הסתכם ב- 32%. כך מתברר מנתונים של חטיבת המחקר בבנק ישראל.

 

לנתונים השוואתיים אלה יש חשיבות מיוחדת לאור הדיון הציבורי בנושא נטל המס, שהתעורר מחדש בימים האחרונים על רקע חבילת הגזירות שאושרו בממשלה ובכנסת, ועל רקע הגזירות הנוספות שבדרך.

 

אנחל גורייה מנכ"ל OECD אנחל גורייה מנכ"ל OECD צילום: אוהד צויגנברג

 

מנתוני בנק ישראל עולה עוד כי ברמת נטל המס, ניצבת ישראל פחות או יותר באמצע קבוצת המדינות החברות ב- OECD, לצד פולין וספרד ומתחת למדינות כמו בריטניה, גרמניה והולנד. נטל המס הנמוך ביותר בשנת 2010 היה בארצות הברית ובקוריאה (25%), באוסטרליה (26%) וביפן (27%). לעומת זאת, בראש הרשימה ניצבות המדינות הסקנדינביות דנמרק, עם נטל מס של 48% ושבדיה (46%).

 

מנתוני בנק ישראל מתברר עוד כי צידה השני של המשוואה - מה עושה הממשלה עם כספי המסים שהיא גובה מאזרחיה, או במלים מקצועיות יותר: סך ההוצאה האזרחית של הממשלה (לחינוך, בריאות, רווחה ועוד) כחלק מהתוצר - מציב כבר את ישראל בתחתית רשימת מדינות ה- OECD.

 

בשנת 2010 הסתכם שיעור ההוצאה האזרחית בישראל ב- 32% בלבד מהתוצר, לעומת שיעור ממוצע של 44% בקרב מדינות ה- OECD. נתון זה מציב את ישראל במקום הלפני אחרון ברשימה, לפני קוריאה. בראש הרשימה ניצבות דנמרק, עם הוצאה אזרחית של 55% מהתוצר ושבדיה (53%).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x