$
בארץ

הנהלת חברת החשמל חתמה על הסכם אספקת הגז עם שותפות "תמר"

יו"ר חברת החשמל: יפתח רון-טל: "ישראל הופכת לנסיכות גז ובדרך לעצמאות אנרגטית. עד 2020 80% מייצור החשמל יתבסס על גז טבעי". עלות העסקה נאמדת ב-10 עד 16 מיליארד דולר

ליאור גוטמן 12:4322.07.12
חברות דלק קידוחים, אלון חיפושי גז, אבנר וישראמקו מדווחות הבוקר (א') על חתימה רשמית על הסכם מכירת הגז לחברת החשמל. החתימה התקיימה שלושה ימים לאחר אישור דירקטוריון החברה. ההסכם אושר בשבוע שעבר בקבינט החברתי כלכלי בראשות שר האוצר שטייניץ, וביום רביעי הקרוב היא תכנס רשמית לתוקף.

 

תחנת כוח של חברת החשמל תחנת כוח של חברת החשמל צילום: אלעד גרשגורן

 

"הסכם שותפות 'תמר' עם חברת החשמל הוא בשורה צרכנית אדירה לאזרחי ישראל ומהווה נדבך מרכזי לקראת כניסת משק האנרגיה הישראלי לעידן הגז הטבעי. דלק קידוחים ואבנר ימשיכו בפיתוח המהיר של תגלית 'תמר' שצפויה להזרים גז טבעי לישראל כבר באפריל 2013, זאת לצד פיתוח התגליות הנוספות ובהן לוויתן והמשך פעילות האקספלורציה, במטרה ליצור ביטחון אנרגטי למדינת ישראל על ידי פיתוח משק הגז הישראלי ולהוזיל באופן משמעותי את עלויות החשמל לאזרחים", אמר מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו. יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור הוסיף שחתימת ההסכם מבססת את עתיד משק הגז בארץ, "ואת מגמת ההתנתקות משק החשמל מנפט ואספקת חשמל נקייה וזולה לאזרחי המדינה".

 

חברת החשמל בחרה לבצע את החתימה הרשמית בתחנת הכוח באשקלון. אלי גליקמן, מנכ"ל חברת החשמל, אמר שהמקום נבחר בשל קרבתו - 6 ק"מ צפונית לרצועת עזה, באזור הנתון תחת מתקפות רקטות טילים. "אנו מזדהים עם תושבי העיר והאזור ולכן החלטנו לחתום את ההסכם במקום זה". לדבריו, החתימה על ההסכם תאפשר בעתיד "הפחתה במחירי החשמל ושיפור איכות האוויר. יו"ר חברת החשמל, אלוף (מיל') יפתח רון-טל הוסיף שמדינת ישראל הופכת לנסיכות גז ובדרך לעצמאות אנרגטית. עד 2020 80% מייצור החשמל יתבסס על גז טבעי".

 

הסכם הרכש כולל אספקת כמות מינימאלית של 3.5 מיליארד מ"ק גז טבעי מאמצע 2013 ועד אמצע 2018 ולאחר מכם אספקה של כמות מינימאלית של 2.5 מיליארד מ"ק לשנה עד 2028. מחיר יחידת אנרגיה (MMBTU) נקבע על 5.04 דולר (לא כולל הצמדות). עלות העסקה נאמדת ב-10 עד 16 מיליארד דולר כאשר מחיר יחידת אנרגיה יוצמד למדד המחירים האמריקאי. לחברת החשמל אפשרות להגדיל את רכש הגז עד ל-77 מיליארד מ"ק אולם אז תרשם הצמדה רק של 30% למדד המחירים האמריקאי על כמות הגז הנוספת שתירכש. חברת החשמל תודיע עד אפריל 2013 באם היה מממשת את אופציית הרכישה הנוספת לשנים 2013 – 2019, ובאפריל 2015 היא תודיע אם היא מממשת את רכש הגז האופציונאלי מ2020 ועד לסוף תקופת החוזה. בהסכם הנוכחי נעשו מספר שינויים בעיקר במנגנון ההצמדה וביכולת להכניס ספק נוסף בעתיד זאת לאור דרישות הממונה על ההגבלים העסקיים ורשות החשמל.

 

המדינה אישרה שעבוד "תמר"

 

השותפות במאגר "תמר" הודיעו שלאחר החתימה הרשמית הן צפויות לחתום על חוזה מחודש עם שאר לקוחותיהן. מדובר בדליה אנרגיות, נייר חדרה, נשר, פז ואדלטק. עד סוף החודש צפויה חתימה עם חברת "דוראד" ועד סוף 2012 עם החברה לישראל, עמן כבר מתנהל מו"מ לרכישת גז. עם אישור העסקה הודיעו אבנר ודלק קידוחים על קבלת אישור מצד הממונה על הנפט שבמשרד האנרגיה והמים לשעבור חלקים במאגר "תמר" בעבור קבלת הלוואה של 800 מיליון דולר מ-HSBC וברקליס עבור השלמת פיתוח המאגר.

 

בתוך כך, מקורות זרים מדווחים הבוקר על פיצוץ בצנרת הגז המצרית המושבתת. הצנרת אינה פועלת מזה כארבעה חודשים אולם לאחרונה חודשה הזרמת הגז לירדן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x