$
בארץ

"לעבוד זו מצווה גדולה. תורה בלי מלאכה גוררת עמה בטלה ועוון"

מנשה גולדיס, בני ברק, מדריך רכיבה טיפולית: "המשפחות החרדיות לא נכנסות לגירעון. לפעמים מוצאים עבודה קטנה מהצד, אבל בעיקר יורדים ברמת החיים ונעזרים בקהילה"

שאול אמסטרדמסקי 09:3922.07.12

מי אתה >> מנשה גולדיס (28), נשוי + 4, גר בבני ברק, משתייך לחסידות בויאן. "החסידות עניינית ופתוחה".

 

עבודה >> מדריך רכיבה טיפולית על סוסים במרכז שדה חמד בראשון לציון. "אני מקבל 170 תלמידים בשבוע דוגמת נוער בסיכון ובעיות קשב ואוטיזם, ומנסה להביא כל אחד למקסימום. אני מגיע כל יום ב־11:00 ועובד עד 22:00. קשה, אבל שווה כל רגע". גולדיס עבד בעבר במכרז השמה לחרדים: "כבר שם נחשפתי לאברכים רבים שלא התקבלו לעבודה כי הם חרדים", הוא אומר. אשתו של גולדיס עובדת כמורה לספורט.

 

קצבאות >> לא מקבל.

 

לימודים >> "ארבע שנים למדתי בכולל. מרגע שמקימים משפחה כבר לא לומדים 14 שעות ביום אלא שמונה, ומשלימים לפנות בוקר או בערב. כלכלית, לא יכולתי להמשיך ללמוד. נולדו ילדים והיינו צריכים להביא כסף. בברכת האדמו"ר יצאתי לעבוד. יש המון אברכים שמגיעים למצב קשה ויוצאים לעבוד, זו לא תופעה חדשה אבל היא לא מגיעה לתקשורת". את קורס הרכיבה הטיפולית הוא עבר במכון וינגייט: "הייתי החרדי היחידי בין 48 סטודנטים. היתה אווירה טובה, הם כיבדו אותי ואני אותם. כיוון שלומדים גברים ונשים ביחד, האדמו"ר בירך אותי שתהיה לי שמירה טובה".

 

גולדיס גולדיס צילום: תומי הרפז

 

לעבוד עם חילונים: "כשצריך להביא כסף אז צריך להביא כסף. אני שמח כמובן לעבוד במקום חרדי, זה נחמד יותר ומתאים לצרכים ולערכים שלי. יש נושאים הלכתיים שלא יכולתי להתפשר עליהם במקום חילוני. אם היו מכריחים אותי לעבוד עם בנות מעל גיל 12, למשל, לא הייתי עושה את זה, הייתי מחליף מקצוע. אבל השוק זועק למדריכים והיו נותנים לי את התנאים שהייתי צריך. לעבוד זו מצווה גדולה, במקורות כתוב 'תורה שאין עמה מלאכה, סופה בטלה וגוררת עמה עוון'".

 

תפיסות מעסיקים >> "לחברים שלי בהייטק יש בעיה למצוא עבודה כי מעסיקים נרתעים מלהעסיק אותם. תחשוב על כל מה ששומעים בתקשורת, אומרים שהחרדים הם גנבים, אוכלי חינם ופרזיטים. זה די מרתיע".

 

החרדי כעובד >> "לחרדים יש מוסר עבודה גבוה, הם ישרים כלכלית ואפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות. הם גם אנשים נוחים יותר, שפחות ייכנסו למריבות או תביעות. אחרי שמעסיק מגייס חרדי אחד, הוא ירצה לקחת עוד עובדים חרדים".

 

להתפרנס בלי לעבוד >> "הנשים החרדיות עובדות באהבה כי כך הן לוקחות חלק בזכות שמרוויח הגבר דרך לימוד תורה. אבל כשהבעל לא עובד המצוקה קשה ואז מצטמצמים, אוכלים פחות. המשפחות החרדיות לא נכנסות לגירעון, אף שהן מקבלות תמיכה של 1,000–2,500 שקל בלבד מהכולל. רוב הכסף מגיע מחו"ל. לפעמים מוצאים עבודה קטנה מהצד, אבל בעיקר יורדים ברמת החיים. הפטנט המרכזי הוא גמילות חסדים. יש לנו שירותי קהילה חזקים. אם אשתך ילדה, יש ארגונים שמביאים ארוחות למשפחה. בחגים עושים קנייה מרוכזת ואז המחיר יורד".

 

דיור לחרדים: >> "מחירי הדיור הם מצוקה גדולה במגזר. ההורים מנסים לעזור אבל זה לא מספיק. אם חרדי רוצה לקנות דירה באזור חילוני, מקפיצים לו את המחיר. לכן אנחנו שוכרים מתווכים חילוניים שקונים דירות ומעבירים אותן לזוגות החרדים".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x