• תפריט
בארץ

אתר הכנסת החדש עלה לאוויר; המידע על הלוביסטים ימשיך להיות מעורפל

בניגוד להבטחות קודמות, מנגנון החיפוש לא מאפשר לאתר את החברות המשתמשות בשירותיהם של שדלנים הרשומים במשכן. בחודשים מאי-יוני חלה עלייה של 8.8% במספר הלוביסטים

תומר אביטל 16:5718.07.12

אתר הכנסת המחודש ממשיך להקשות על גולשים המעוניינים להבין מי מייצג את האינטרסים של חברות מסחריות במסדרונות הכנסת.

 

אמש השיקה הכנסת בקול תרועה רמה אתר כנסת חדש לאחר שיו"ר הכנסת ח"כ ראובן (רובי) ריבלין גזר "סרט וירטואלי" מעל דף הבית. האתר החדש מציג באופן בולט מידע אקטואלי, חדשותי ועדכני מהכנסת; מציע שידורים חיים ומוקלטים (VOD), ומכיל גם, לראשונה, מנוע חיפוש שיסייע לגולשים.

 

משכן הכנסת משכן הכנסת צילום: אלכס קולומויסקי

 

עם זאת בניגוד להבטחות קודמות, מנגנון החיפוש הטרי לא מכיל אפשרות לאתר את החברות המשתמשות בשירותיהם של שדלנים הרשומים במשכן. בדומה לאתר הקודם, גולשים נאלצים לעבור דרך חתחתים כדי לגלות מי הוא הלוביסט המייצג חברה מסוימת.

 

כך לדוגמא, המחפש אחר חברת הלובי של בנק מסוים ייאלץ להיכנס לרשימת השדלנים וללחוץ על שמותיהם של 258 הלוביסטים בזה אחר זה, עד שייתקל במקרה בשם החברה.

 

דובר הכנסת יותם יקיר לא הביע עניין בתופעה ולא מסר תגובה. עם זאת בלשכת יו"ר הכנסת רובי ריבלין הבטיחו לבחון את האפשרות לעדכן את מנגנון החיפוש גם בכל הנוגע לעבודת השדלנים.

 

נציין כי בחודשים מאי-יוני 2012 חלה עלייה של 8.8% בכמות הלוביסטים בשכר הרשומים בכנסת - לפי 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' בראשות שבי גטניו שפרסמה לאחרונה את מדד הלוביסטים הדו-חודשי ומצאה כי בכנסת רשומים כיום 258 לוביסטים המייצגים 896 לקוחות. זו הפעם הראשונה בה חוצה כמות הלוביסטים הרשומים את היחס של 1:2 מול כמות חברי הכנסת. נציין כי בשנים האחרונות יותר ויותר גופים מבקשים להגיע לנבחרי הציבור באמצעות לוביסטים ומספרם זינק ביותר מ- 400%, מכ-50 בשנת 2006, ל- 210 בתחילת 2012.

 

מניתוח שערך בעבר "כלכליסט" עלה כי השימוש בלובי חדר בשנים האחרונות גם לעשרות גופים ממשלתיים וציבוריים שממומנים בכספי ציבור. הלוביסטים מסייעים לאותם גופים במגרש הביתי שלהם - מול נבחרי הציבור בירושלים ופקידיהם. זאת, במקום שאנשי ציבור אלה ינהלו את ענייניהם עם עמיתיהם באופן ישיר ופשוט. תחקיר נוסף הראה כיצד הלוביסטים מצליחים להטות את החלטות ועדות הכנסת כמעט מדי יום ביומו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x