שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בעקבות פרישת קדימה: תיתכן הקפאת רפורמת הריכוזיות

עזיבת קדימה את הקואליציה עשויה להביא לבחירות בזק אם נתניהו יחליט שהוא יוכל לנצח. בינתיים באוצר סבורים כי לאור האווירה הציבורית עדיף כלל לא להעביר תקציב ולהסתפק בתקציב האוטומטי שמהווה המשך ישיר לתקציב הקודם

תומר אביטל 19:2817.07.12

ירח הדבש שהגיע לקיצו הערב (ג') בין קדימה לליכוד גרם לסחרחה פוליטית. הכנסת אמורה לצאת לפגרת הקיץ בסוף השבוע הבא ולשוב ולהתכנס רק באמצע אוקטובר. אולם כעת הקלפים נטרפו והכדור עובר לידיו הפוליטיות המיומנות של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

במידה ונתניהו יחליט שהוא יוכל לנצח בבחירות בזק תוך את יריביו הפוליטיים הוא יחזור לתוכניתו המקורית ויפזר בשבוע הבא את הכנסת. במקרה זה פגרת הבחירות (האורכת כ-90 ימים) תחפוף את פגרת הקיץ והכנסת ה-19 תוכל לחדש את הדיונים כבר בחורף.  

 

נתניהו ושטייניץ בכנסת (ארכיון) נתניהו ושטייניץ בכנסת (ארכיון) צילום: נועם מושקוביץ

 

אפשרות זו יעילה מבחינה משקית שכן עשרות הרפורמות התקועות בכנסת - דוגמת החוק לצמצום הריכוזיות - יוכלו להמשיך ולהתקדם בצנרת החקיקה במהירות. עם זאת לנתניהו קואליציה יציבה גם ללא קדימה, ולכן הוא עלול לקבל החלטה פוליטית להמתין כדי לראות לאן נושבות הרוחות, להפליג בנוחות עד אוקטובר - תום הפגרה - או לכל מועד עתידי בו הוא מאמין כי ידו תצא על העליונה, ורק אז לפזר את הכנסת ה-18.

 

כך או כך באוצר לא יופתעו משום מהלך. בכירי המשרד חשו את האווירה הפוליטית הנפיצה בחודשים האחרונים והגיעו למסקנה כי יהיה בלתי אפשרי להעביר תקציב הגיוני בעת הזו. האווירה הציבורית והתחדשות המחאה מעוררים לדעתם בשרים דחפים פופוליסטיים שעלולים להוביל להרחבת התקציב, ולחבל בכל ניסיון להעביר גזירות שאמורות לתאם בין צד ההכנסות להוצאות.

 

במצב כזה, מאמינים בכירי האוצר, עדיף כלל לא להעביר תקציב ולהסתפק בתקציב האוטומטי שמהווה המשך ישיר לתקציב הקודם. כך, למרות שבדרך כלל התקציב וחוק ההסדרים מועברים לשרים ביולי - שניהם כלל לא הושלמו. נערכו מעט פגישות בנושא באוצר וברה"מ, אנשי אגף התקציבים מיעטו להיפגש עם שרים, ומערכת הבטחון אפילו לא העבירה את דרישותיה התקציביות. באוצר, כאמור, לא חושבים כי מדובר בהכרח במהלך רע במציאות הנוכחית.

 

עם זאת, למרות שבחירות יכולות לנקות את השולחן ולסייע לבניית תקציב מרוסן ושפוי, עשרות חוקים ורפורמות יחזרו למגירה, ויישלפו ממנה רק במידה וימצאו חן בעיני הממשלה הבאה. בינתיים אלפי השעות שהושקעו בבניית רפורמת הריכוזיות, הוזלת מוצרי החלב, ריסון שכר הבכירים, יישום עשרות ממסקנות דו"ח טרכטנברג ועוד - יושלכו לפח.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x