שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הכנסת צפויה לאשר היום בקריאה ראשונה את חוק הריכוזיות

"מקומך בכנסת ניתן לך על מנת לשרת את ציבור הבוחרים ולא 19 משפחות בודדות", נכתב במייל שהעבירו פעילים חברתיים בימים האחרונים לחברי הכנסת. בתוך כך, יו"ר ועדת הכספים התבקש למנוע את כניסתם של לוביסטים לישיבות שצפויות לדון בחוק

תומר אביטל 16:1716.07.12

היום (ב') צפויה הכנסת לאשר בקריאה ראשונה את חוק הריכוזיות. בכנסת ניכרת תכונה רבה לקראת הדיונים סביב החוק לו צפויות השלכות כבדות על מבנה המשק. בימים האחרונים פנו עשרות פעילים חברתיים באמצעות הדוא"ל לחברי הכנסת ודרשו מהם להחריף את מסקנות ועדת הריכוזיות. בפניות שהתקבלו בלשכות חברי ועדת הכספים נכתב בין היתר "מקומך בכנסת ניתן לך על מנת לשרת את ציבור הבוחרים ולא 19 משפחות בודדות". הפעילים קראו בין השאר להגביל את כלל התאגידים ל-2 שכבות בלבד, ולהפריד נכסים ריאלים ופיננסיים בתוך 3 שנים, ולא 6.

 

רה"מ בנימין נתניהו בחר להתייחס לחוק בישיבת הסיעה של הליכוד ואמר: "אנחנו מביאים היום לפני הכנסת החלטה חשובה, חוק הריכוזיות. אנו פועלים כדי לצמצם את הריכוזיות בכלכלת ישראל ולהגדיל את התחרות. זהו דבר נכון גם מבחינה כלכלית וגם מבחינה חברתית, וזה אחד מהשינויים הרבים שמביאה הממשלה למדינת ישראל".

 

בתוך כך, ח״כ עינת וילף (עצמאות), יוזמת הצעת החוק הפרטית לצמצום הריכוזיות במשק, אמרה לקראת ההצבעה במליאה כי "זוהי הזדמנות לאחד ההישגים החשובים ביותר של הכנסת והממשלה הנוכחית. אני קוראת לציבור לעקוב אחר דיוני החקיקה בוועדת הכספים ובוועדת הכלכלה לקידום הצעת החוק הממשלתית להגברת התחרותיות, במטרה שההצעה תצא חמורה יותר מכפי שהיא נכנסה לוועדה, וזה אומר שתי רמות לפירמידות עסקיות ולא שלוש כפי שמופיע בהצעת החוק, הפרדה בין נכסים ריאלים ופיננסים מן השקל הראשון ולא לתת לחוק זה להתמסמס".

 

הטייקונים. מימין צדיק בינו, שרי אריסון, נוחי דנקנר ויצחק תשובה הטייקונים. מימין צדיק בינו, שרי אריסון, נוחי דנקנר ויצחק תשובה צילום: אוראל כהן

 

בד בבד, "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת" בשיתוף עם "ישראל יקרה לנו", פנו הבוקר ליו"ר הכנסת וליו"ר ועדת הכספים על מנת שיפעלו למניעת כניסתם של לוביסטים לישיבות ועדת הכספים העתידה לדון ב"חוק הריכוזיות".

 

מבדיקה שערכו עלה כי לא פחות מ-47 לוביסטים מרכיבים את "צבא הלוביסטים" של הבנקים בכנסת. במכתב, עליהם חתומים איל עופר מייסד "ישראל יקרה לנו" ושבי גטניו מנכ"ל "העמותה לדמוקרטיה מתקדמת", מפורטים 47 שמות הלוביסטים המייצגים את הבנקים ואת איגוד הבנקים ומוערך כי אלו משקיעים למעלה מ- 10 מליון שקל בשנה לצורך מימון שירותי לובינג. עם זאת נציין כי לחברות הלובי לקוחות רבים, ולא בהכרח כלל הלוביסטים העובדים בשורות חברה מסוימת יעסקו בנושא הריכוזיות.

 

כזכור, גרסת החוק שהגיש האוצר לכנסת הינה מרוככת יחסית להמלצות הוועדה שמינה ראש הממשלה לצמצום הריכוזיות. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה באמצע יוני את תזכיר החוק לצמצום הריכוזיות לאחר שהחליטה למתן את אחד הסעיפים המרכזיים בתזכיר החוק, והאריכה את תקופת המכירה של אחזקות פיננסיות או ריאליות צולבות מארבע לשש שנים.

 

שר האוצר יובל שטייניץ ציין בעבר כי הוא מעוניין שהחוק יאושר בכנסת כבר במושב הכנסת הנוכחי, שנגמר בסוף חודש יולי. עם זאת, גורמים בכנסת ובמשרד האוצר הביעו ספק לגבי כוונותיו של שטייניץ, וטענו כי שר האוצר, כמו גם שרים אחרים, מעוניין דווקא לעכב את הדיונים כך שיימשכו לתוך הפגרה ויתחדשו רק בחודש אוקטובר. זאת בשל לחצים מצד המגזר העסקי. גם יו"ר ועדת הכספים משה גפני, שהביע בעבר נכונות להאריך את הדיונים בחוק לתוך פגרת הקיץ כדי לאשר אותו בהקדם, עסוק כעת בעתידו של חוק טל ושוקל לקטוע את הדיונים כבר בסוף יולי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x